Kostolec, Ducové

V srdci Trnavského kraja, kde história spája prírodu s tajomstvami dávnych civilizácií, sa nachádza Kostolec pri Ducovom.


 

Tento skalnatý ostroh, ktorý sa týči neďaleko Piešťan, v roku 1968 odhalil svoje tajomstvá vďaka archeologickému výskumu. Odkryl sa tu opevnený veľkomoravský dvorec, ktorý dnes stojí ako národná kultúrna pamiatka otvorená pre verejnosť.

Rekonštrukcia dvorca a rotundy

Archeológovia na mieste objavili pozostatky dvorca, ktorý je teraz čiastočne obnovený. Drevené palisády a brána dotvárajú atmosféru dávnych čias. Rotunda, ktorá bola súčasťou komplexu, je dnes odkrytá a poskytuje návštevníkom jedinečný pohľad na veľkomoravskú architektúru. Areál bol dlhý čas spravovaný Balneologickým múzeom v Piešťanoch a vďaka starostlivosti je dnes celý priestor udržiavaný a prístupný pre zvedavých návštevníkov.

Historický kontext Kostolca

Dvorec v Kostolci sa zrodil v období po zničení hradiska v Pobedime, ktoré súviselo s vyhnaním kniežaťa Pribinu. Jeho existencia je datovaná do druhej tretiny 9. storočia a po požiari zanikol v období rokov 940 až 970. Rotunda s podkovovitou apsidou bola pravdepodobne postavená súčasne s dvorcom alebo o niečo neskôr a je výnimočná svojím pôdorysom, ktorý sa podobá na rotundu v Nitrianskej Blatnici.

Význam a vplyv Kostolca

Hradisko Kostolec neslúžilo len ako sídlo, ale bolo aj symbolom spoločenských zmien. V minulosti tu žila dvorská aristokracia, ktorá sa oddelila od zvyšku spoločnosti. Toto opevnenie bolo svedectvom zmien, ktoré priniesla feudálna štruktúra spoločnosti z Franskej ríše.

Turistická atraktivita

Pre milovníkov histórie a prírody je Kostolec ideálnym cieľom výletu. Lokalita poskytuje nádherný výhľad na okolitú krajinu a je dostupná pešou trasou z Hubiny alebo Ducového. Návštevníci môžu vystúpiť strmším lesným chodníkom z Hubiny alebo sa vydať poľnou cestou z Ducového, ktorá je prístupná aj pre autá.

Pozvánka do srdca histórie

Kostolec pri Ducovom je miestom, kde sa prelínajú stopy našich predkov s dnešnou modernou dobu. Jeho prístupnosť a historický význam robia z tohto miesta výnimočný klenot, ktorý čaká na objavenie. Vyberte sa na cestu časom a objavte krásy, ktoré skrýva veľkomoravské hradisko Kostolec.