Kostol sv. Martina, Horné Zelenice

Horné Zelenice, malá obec neďaleko Hlohovca, ukrýva architektonický poklad, ktorý je svedkom bohatej histórie regiónu.


Kostol sv. Martina v obci Horné Zelenice, pôvodne postavený v románskom štýle, je jednou z významných pamiatok svojho druhu nielen v Trnavskom kraji. Jeho história siaha až do 13. storočia, keď obec patrila vplyvnému rodu Hunt-Poznanovcov.

Architektonické zvláštnosti

Kostolík, ktorý bol pôvodne postavený z tehál, predstavuje výnimočný príklad románskej tehlovej architektúry. Vďaka zachovanej veži a časti obvodových múrov lode môžeme obdivovať jeho bohatú výzdobu. Zvláštnu pozornosť si zaslúžia združené okná veže, ktoré sú usporiadané do troch úrovní nad sebou, vrátane výnimočných trifórií. Tento prvok je na Slovensku raritou.

Dekoratívne prvky

Jedinečnosť kostola sv. Martina ešte zvyšuje dekoratívny tehlový zuborez a vlys z vertikálne uložených tehál, ktoré sú charakteristické pre túto stavbu. Tieto prvky, spolu s unikátnymi motívmi na vlyse, sú dôkazom vysokého umenia stredovekých staviteľov.

Kostol sv. Michala, Horné Zelenice Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Michala, Horné Zelenice Autor: Vladimír Miček

Baroková prestavba

V polovici 18. storočia prešiel kostol výraznou prestavbou, počas ktorej bol pôvodný románsky chrám premenený na barokové trojlodie. Táto prestavba pohltila veľkú časť pôvodného kostola, avšak románska veža a niektoré časti múrov boli zachované a integrované do novej štruktúry.

Ignorovaná krása

Napriek svojej výnimočnosti a architektonickej hodnote bola táto stavba dlho prehliadaná odbornou literatúrou. Až v roku 1988 bol publikovaný článok, ktorý upozornil na jedinečnosť kostola sv. Martina. Odvtedy sa tento románsky skvost dočkal väčšej pozornosti, no stále si zaslúži väčšie uznanie.

Kostol sv. Martina je dokladom bohatej histórie a umenia

Kostol sv. Martina v Horných Zeleniciach je živým dokladom bohatej histórie a umenia, ktoré prežívalo na našom území stáročia. Jeho architektonické a dekoratívne prvky sú vzácnym svedectvom doby, ktorá už dávno minula. Navštíviť tento kostolík znamená cestovať v čase a obdivovať umenie staviteľov, ktorí svojou prácou vytvorili dielo, ktoré aj po stáročiach fascinuje svojou krásou a výnimočnosťou.


Neptún sa vrátil do Grotty v Zámockej záhrade v Hlohovci


V srdci Zámockej záhrady v Hlohovci sa ukrýva unikátny architektonický skvost – Grotta. Táto umelá jaskyňa, nachádzajúca sa pod prameňom vody vytekajúcim z pieskovcovo ílového masívu, je domovom vzácneho reliéfu boha Neptúna. Avšak, tento poklad sa stal terčom vandalov, čo viedlo k nevyhnutnej reštaurácii. Znovuzrodenie Neptúna Mesto Hlohovec zverilo reliéf do rúk talentovaného odborníka Františka Šmigrovského. Pod jeho vedením Neptún …


Continue reading  

Vážsky prológ: Nezabudnuteľná cyklojazda plná dobrodružstva a krásnych výhľadov


Už túto nedeľu, 24. marca 2024, sa uskutoční úžasný cyklistický zážitok s názvom Vážsky prológ. Táto nesúťažná cyklojazda ponúka skvelú príležitosť na pohyb, zábavu a spoznávanie nových miest a ľudí s rovnakou vášňou pre bicykel. Trasa a program Dobrodružstvo sa začína v malebnom mestečku Hlohovec, na železničnej stanici o 13:00 hod. Odtiaľ sa pelotón vydá na pútavú 44-kilometrovú cestu cez …


Continue reading  

Pamätná tabuľka sa vrátila na Hlohovský zámok


Po viac ako dvoch dekádach sa do kaplnky na Hlohovskom zámku vrátila dôležitá súčasť jej histórie. Pamätná tabuľka, ktorá bola pôvodne osadená po rekonštrukcii kaplnky v roku 1995, našla v týchto dňoch svoje miesto. Táto udalosť je významným míľnikom v dlhej histórii kaplnky, ktorá prešla obdobím obnovy aj zanedbávania. Hlohovský zámok – Cesta tabuľky a kaplnky v čase Kaplnka, ako …


Continue reading