Mauzóleum Szunyoghovcov, Dolné Zelenice

V srdci malebnej obce Dolné Zelenice sa týči pamiatka, ktorá odhaľuje bohatú históriu a kultúrne dedičstvo - Mauzóleum Szunyoghovcov.


História a význam rodiny Szunyoghovcov

Táto rodina, významná svojím vplyvom v 19. storočí, pôsobila v regióne ako majitelia veľkostatku a zanechali po sebe nielen empírovú kúriu, ale aj symbol večnosti – rodinnú hrobku Mauzóleum Szunyoghovcov.

Architektonická perla začiatku 20. storočia

Vzniknuté na počiatku 20. storočia, mauzóleum predstavuje tehlovú stavbu, ktorá v sebe ukrýva stavebnú plastiku z umelého kameňa. Tento materiál zvolila renomovaná firma talianskeho kamenára Vittoria Brunissa, ktorá svoje služby poskytovala z Bratislavy. Umelý kameň, ktorý je súčasťou stavby, dodáva celej konštrukcii nezameniteľný charakter a eleganciu.

Stopa talianskeho umenia v slovenskej architektúre

Vittorio Brunisso, majiteľ firmy Slovenský priemysel kameňa, sa podpísal pod výrobu plastík a jeho meno aj sídlo firmy sú hrdými svedkami umenia a remeselného majstrovstva, vytesané na podstavcoch stĺpov pri vchode. Vľavo je možné vidieť meno firmy a na pravej strane sa hrdí nápisom “Bratislava”, čím sa zdôrazňuje miesto pôvodu a práce tohto talianskeho umelca.

Mauzóleum Szunyoghovcov, Dolné Zelenice Autor: Vladimír Miček

Mauzóleum Szunyoghovcov, Dolné Zelenice Autor: Vladimír Miček

Zmiznuté sarkofágy a odchod rodiny

Mauzóleum kedysi ukrývalo dva kamenné sarkofágy, orientované pozdĺž osi vedúcej dverami. Po druhej svetovej vojne, keď rodina Szunyoghovcov opustila obec, vzala si so sebou aj posledné pozostatky svojich predkov a sarkofágy zostali prázdne. Ich súčasné umiestnenie je záhadou, obklopené tajomstvom a neistotou.

Súčasnosť mauzólea: Miesto pre smútočné ceremónie

Dnes slúži mauzóleum ako dom smútku na miestnom cintoríne, vybavený chladiarenským zariadením. Aj napriek zmene funkcie objektu si zachováva svoju historickú hodnotu a atmosféru, ktorá pripomína minulé časy a odkazuje na bohatú históriu rodiny Szunyoghovcov.

Mauzóleum Szunyoghovcov tak stojí ako strážca histórie, ktorý príbehom tejto rodiny a ich posledného odpočinkového miesta spája históriu a súčasnosť. Navštíviť ho môže každý, kto túži poznávať históriu a architektúru, a kto hľadá miesto na zamyslenie sa nad pominuteľnosťou života.

Mauzóleum Szunyoghovcov, Dolné Zelenice Autor: Vladimír Miček

Mauzóleum Szunyoghovcov, Dolné Zelenice Autor: Vladimír Miček