Hrad Branč, Podbranč

Hrad Branč, tajomný strážca Myjavskej pahorkatiny, sa vypína na kopci nad malebnou obcou Podbranč.


Objavte tajomstvá Hradu Branč

Jeho ruiny, schované na výške 480 metrov nad morom, lákajú dobrodruhov a histórie zvedavých turistov. Hrad Branč – architektonická perla, ležiaca medzi Sobotišťom a Myjavou, odhaľuje príbehy z minulosti, ktoré sú hmatateľné v každom kameni.

Cesta k objavovaniu

Ideálny pre rodinné výlety, pešiu turistiku či cykloturistiku, Hrad Branč ponúka príjemný únik od každodenných povinností. Výstup na hrad je dostupný aj pre menej zdatných turistov, čo z neho robí perfektné miesto pre všetkých, ktorí túžia objaviť jeho krásu.

Začiatky hradnej histórie

Hrad, ktorý vznikol na strategickom mieste pohraničia medzi Uhorským a Českým kráľovstvom, bol postavený magistrom Abom v 13. storočí. Nahradil tak staršie opevnené centrum, ktoré sa nachádzalo na mieste zvanom Starý hrad. Branč, pôvodne strážny hrad, sa stal svedkom mnohých historických udalostí, vrátane pohraničných bojov, ktoré ho poškodili, no neskôr bol obnovený.

Významní majitelia a prestavby

Cez storočia sa vystriedalo na hrade mnoho majiteľov, vrátane Matúša Čáka Trenčianskeho a kráľov ako Ján Luxemburský. Hrad sa rozširoval a modernizoval, najmä za Ctibora zo Ctiboríc, ktorý ho opevnil priekopou a pridal gotické prvky. V 16. storočí sa hrad stal majetkom Františka Nyáryho, ktorý pridal nové opevnenia a obytné priestory.

Hrad ako útočisko a väznica

V období bojov a povstaní slúžil Branč ako útočisko pre miestnych obyvateľov a habánov z okolitých oblastí. V 17. storočí tu boli dokonca zadržiavaní protestantskí kňazi. Napriek svojej bohatej histórii hrad v 18. storočí začal chátrať a pomaly sa menil na ruiny.

Snahy o záchranu

V 60. rokoch 20. storočia sa objavili prvé iniciatívy na záchranu hradu v obci Podbranč, vrátane archeologických výskumov a rekonštrukcií. Vďaka týmto snahám dnes hrad Branč slúži ako lákadlo pre turistov, ktorí majú záujem o jeho bohatú históriu a tajomné príbehy.

Legenda o zakliatej deve

Ako každý hrad so šľachtickou minulosťou, aj Branč má svoju povesť. Hovorí sa, že tu straší deva, ktorú jej otec preklial, pretože si nedokázala vybrať ženícha. Podľa legendy ju môže vyslobodiť len ten, ktorý sa jej nebude báť. Otázka znie, či sa už objavil odvážlivec, ktorý by prelomil kliatbu ale majú stále šancu prípadní ďalší uchádzači…

Hrad Branč, s jeho bohatou históriou a legendami, predstavuje fascinujúce miesto, ktoré stojí za návštevu. Každý kameň tu rozpráva príbeh a čaká, aby ste prišli a objavili jeho tajomstvá.