Archeopark Cífer-Pác

V obci Cífer, v miestnej časti Pác, sa nachádza unikátny Archeopark, ktorý návštevníkom prináša pohľad do dávnej minulosti trnavského regiónu.


Vďaka rekonštrukcii časti rímsko-germánskeho osídlenia môžu návštevníci zažiť atmosféru dávnych čias a spoznať, ako sa žilo našim predkom.

Objav archeologického náleziska

Archeologické nálezisko v Cíferi-Páci objavil v 70-tych rokoch minulého storočia Viliam Kráľovič, amatérsky archeológ. Vďaka jeho nadšeniu a úsiliu boli v regióne objavené desiatky ďalších nálezísk. Cífer-Pác predstavuje jedno z pozoruhodných germánskych sídiel na juhozápadnom Slovensku s pozostatkami rímskej architektúry.

Výskum lokality

Samotný výskum v lokalite Nad mlynom viedol Titus Kolník, ktorý svojou činnosťou položil základy bádania o dobe rímskej na Slovensku. Otcom myšlienky vzniku archeoparku je profesor Vladimír Varsik, ktorý od začiatku stojí pri vzniku celého projektu.

Expozícia v zrekonštruovanom mlyne

Neďaleko náleziska stojí mlyn, ktorý v minulosti vlastnila významná mlynárska rodina Hustých. Po kompletnej rekonštrukcii objektu vzniká expozícia, ktorá návštevníkov prevedie dobou kamennou, obdobím, keď územie susedilo s rímskou ríšou, až po skorý stredovek a Veľkú Moravu. Na vzniku expozície sa podieľa tím archeológov z Archeologického ústavu v Nitre pod vedením Doc. Mateja Ruttkaya.

Náučný chodník popri potoku Gidra

Súčasťou Archeoparku je aj náučný chodník vedúci popri potoku Gidra, ktorý už od praveku zohráva dôležitú úlohu v osídľovaní tejto lokality. Návštevníci sa môžu zoznámiť s minulosťou regiónu nielen fyzickým pohybom v krajine, ale aj prostredníctvom rozšírenej reality.

Brána do minulosti trnavského regiónu

Archeopark Cífer-Pác je miestom, kde sa minulosť stretáva so súčasnosťou. Vďaka úsiliu archeológov a nadšencov histórie môžeme spoznávať, ako žili naši predkovia v trnavskom regióne, aké boli ich zvyky a kultúra. Archeopark tak prispieva k hlbšiemu poznaniu histórie tohto územia a zároveň posilňuje cestovný ruch v kraji.


Príbeh napísaný v stromoch: Safari v chotári odhaľuje ovocinárske dedičstvo regiónu


Jaslovské Bohunice privítajú milovníkov prírody a histórie na ďalšom pokračovaní obľúbeného Safari v chotári. Nostalgická cesta za dedičstvom našich predkov V sobotu 5. júla 2025 sa miestne poľné cesty premenia na živú učebňu tradičného ovocinárstva. Staré ovocné aleje, ktoré kedysi tvorili neoddeliteľnú súčasť vidieckeho života, odhalia svoje tajomstvá všetkým návštevníkom. Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pripravila bezplatnú komentovanú prehliadku, …


Continue reading  

Objavte čaro Katarínky: Deň otvorených dverí oživí ruiny kláštora


Sviatok sv. Cyrila a Metoda prinesie návštevníkom Katarínky jedinečnú príležitosť zažiť atmosféru historického kláštora v netradičnom duchu. Piatok 5. júla 2025 premení ruiny kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej na pulzujúce centrum aktivít pre celú rodinu. Čaká vás bohatý program zahŕňajúci duchovné i zážitkové prvky uprostred malebnej prírody Malých Karpát. Duchovný program v historických kulisách Deň otvorených dverí začneme slávnostnou …


Continue reading  

Posledný júnový týždeň v Trnavskom kraji: Kam sa vybrať za zážitkami?


Trnavský kraj tento týždeň ponúka pestrú paletu podujatí, ktoré potešia milovníkov kultúry, športu, umenia či dobrej zábavy. Portál KrasyTT.SK pre vás pripravil chronologický prehľad tých najzaujímavejších akcií. Stačí si len vybrať, kam sa vydáte. EKO DEŇ v Senici (26. júna) Štvrtok 26. júna bude v Senici patriť ekologickému podujatiu EKO DEŇ. V parku pri DAVe si od 14:00 do 19:00 …


Continue reading