Archeopark Cífer-Pác

V obci Cífer, v miestnej časti Pác, sa nachádza unikátny Archeopark, ktorý návštevníkom prináša pohľad do dávnej minulosti trnavského regiónu.


Vďaka rekonštrukcii časti rímsko-germánskeho osídlenia môžu návštevníci zažiť atmosféru dávnych čias a spoznať, ako sa žilo našim predkom.

Objav archeologického náleziska

Archeologické nálezisko v Cíferi-Páci objavil v 70-tych rokoch minulého storočia Viliam Kráľovič, amatérsky archeológ. Vďaka jeho nadšeniu a úsiliu boli v regióne objavené desiatky ďalších nálezísk. Cífer-Pác predstavuje jedno z pozoruhodných germánskych sídiel na juhozápadnom Slovensku s pozostatkami rímskej architektúry.

Výskum lokality

Samotný výskum v lokalite Nad mlynom viedol Titus Kolník, ktorý svojou činnosťou položil základy bádania o dobe rímskej na Slovensku. Otcom myšlienky vzniku archeoparku je profesor Vladimír Varsik, ktorý od začiatku stojí pri vzniku celého projektu.

Expozícia v zrekonštruovanom mlyne

Neďaleko náleziska stojí mlyn, ktorý v minulosti vlastnila významná mlynárska rodina Hustých. Po kompletnej rekonštrukcii objektu vzniká expozícia, ktorá návštevníkov prevedie dobou kamennou, obdobím, keď územie susedilo s rímskou ríšou, až po skorý stredovek a Veľkú Moravu. Na vzniku expozície sa podieľa tím archeológov z Archeologického ústavu v Nitre pod vedením Doc. Mateja Ruttkaya.

Náučný chodník popri potoku Gidra

Súčasťou Archeoparku je aj náučný chodník vedúci popri potoku Gidra, ktorý už od praveku zohráva dôležitú úlohu v osídľovaní tejto lokality. Návštevníci sa môžu zoznámiť s minulosťou regiónu nielen fyzickým pohybom v krajine, ale aj prostredníctvom rozšírenej reality.

Brána do minulosti trnavského regiónu

Archeopark Cífer-Pác je miestom, kde sa minulosť stretáva so súčasnosťou. Vďaka úsiliu archeológov a nadšencov histórie môžeme spoznávať, ako žili naši predkovia v trnavskom regióne, aké boli ich zvyky a kultúra. Archeopark tak prispieva k hlbšiemu poznaniu histórie tohto územia a zároveň posilňuje cestovný ruch v kraji.


Objavte región Trnava – od stredovekého podzemia až po rozkvitnuté rozárium


Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism (Región Trnava) pripravila pre návštevníkov jedinečnú možnosť spoznať najzaujímavejšie miesta v regióne. Od 24. mája do konca augusta sa záujemcovia môžu zúčastniť komentovaných prehliadok, ktoré ich zavedú do stredovekého podzemia, najväčšieho rozária na Slovensku či na praveké hradisko. Prehliadky sú naplánované v šiestich termínoch a prispôsobené obdobiu kvitnutia rozária v Dolnej Krupej. Podzemné mesto …


Continue reading  

Vzácny nález v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave


Trnavské historické zlatnícke remeslo sa môže pochváliť ďalším vzácnym artefaktom. Počas obnovy exteriéru severnej veže Baziliky sv. Mikuláša v Trnave bol objavený neskorogotický pozlátený, bohato zdobený kalich. Informoval o tom Krajský pamiatkový úrad. Nález sa podaril vďaka narušeniu murárskej plenty, ktorá odkryla dutinu v murive. V tejto dutine sa ukrýval vzácny kalich zabalený v papieri. Spôsob uloženia a miesto nálezu naznačujú, …


Continue reading  

Kaštieľ vo Voderadoch získal ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka


Kaštieľ vo Voderadoch, národná kultúrna pamiatka, sa môže pochváliť získaním prestížneho ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Toto ocenenie si vyslúžil vďaka systematickému, vysokoodbornému a esteticky zvládnutému prístupu k obnove a reštaurovaniu s rešpektom k zachovaným pamiatkovým hodnotám rozsiahleho komplexu. História obce a kaštieľa Voderady sú veľmi starým sídelným útvarom, ktorý sa prvýkrát spomína v stredovekých písomných prameňoch už v …


Continue reading