Náučný chodník Čerenec, TIstá hora, Malá Pec, Veľká Pec, Barónov hrob, Prašník

Náučný chodník Čerenec, TIstá hora, Malá Pec, Veľká Pec, Barónov hrob patriaci do katastra obce Prašník vás prevedie jedinečným územím východnej časti Malých Karpát. S dĺžkou približne 10 km a šiestimi stanovišťami s informačnými tabuľami ponúka skvelú príležitosť na spoznávanie miestnej prírody a histórie.


Trasa chodníka

Chodník sa začína pred Obecným úradom v Prašníku. Odtiaľ vedie k prírodnej rezervácii Čerenec, kde sa nachádza druhé stanovište. Ďalej pokračuje miernym stúpaním na úpätie vrchu Čerenec s vyhliadkou na Tlstú horu a okolie. Tretie stanovisko nájdete neďaleko vrcholu Tlstej hory pri vykrývači.

Štvrtá zastávka sa nachádza blízko prírodnej pamiatky Malá Pec. Tu sa môžete rozhodnúť, či navštívite skalnú bránu Malá Pec alebo jaskyňu Veľká Pec. Posledné stanovisko je pri Barónovom hrobe, odkiaľ sa dá zísť do Dolnej Pustej Vsi a k autobusovej zastávke. Prípadne sa môžete vrátiť k smerovníku pri rekreačnom zariadení Dúbrava a po lesnej ceste sa dostať späť do centra Prašníka.

Zaujímavosti na trase

Počas prechodu náučným chodníkom spoznáte viaceré prírodné a historické pozoruhodnosti. Medzi ne patrí kopaničiarska obec Prašník, prírodná rezervácia Čerenec s bohatým výskytom ponikleca veľkokvetého či vrch Tlstá hora s pozostatkami hradiska z doby železnej a opevneného bratríckého tábora z 15. storočia.

Ďalšími lákadlami sú prírodné pamiatky Malá Pec so skalnou bránou a Veľká Pec s jaskyňou, ktorá je významným archeologickým a paleontologickým náleziskom. Poslednou zaujímavosťou je hrob baróna Alberta von Wattenwyla, pochovaného v jeho milovanom lese.

Náučný chodník Čerenec, TIstá hora, Malá Pec, Velká Pec, Barónov hrob, Prašník Autor: Vladimír Miček

Náučný chodník Čerenec, TIstá hora, Malá Pec, Velká Pec, Barónov hrob, Prašník Autor: Vladimír Miček

Praktické informácie

Náučný chodník Prašník je stredne náročný a jeho absolvovanie trvá približne 3 až 4 hodiny. Je vhodný pre peších turistov a prístupný celoročne. Najlepším východiskovým bodom je Obecný úrad v Prašníku, kam sa dá dostať autobusom.

Na chodníku čaká množstvo zážitkov

Vydajte sa po stopách histórie a objavte krásy prírody na náučnom chodníku Prašník. Čaká na vás množstvo zaujímavostí a nezabudnuteľných zážitkov v malebnom prostredí Malých Karpát.

Tip

Na náučný chodník Prašník nadväzuje novootvorený náučný chodník Šterusy, ktorý môžete navštíviť pri poslednej tabuli Barónov hrob. Chodník končí pri autobusovej zastávke v obci Šterusy.

Obec Prašník Autor: Vladimír Miček

Obec Prašník Autor: Vladimír Miček


Aprílové podujatia v Piešťanoch: Kultúra, šport a zábava pre všetkých


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany predstavuje aprílové podujatia, ktoré ponúkajú bohatý program pre návštevníkov aj obyvateľov regiónu. S príchodom jari sa začína hlavná turistická sezóna a s ňou aj množstvo podujatí pod holým nebom. Každý si nájde to svoje, či už ide o koncerty, divadlo, turistiku alebo cyklistiku. Hudobné lahôdky v La Musica a inde Hudobná reštaurácia La …


Continue reading  

Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera – oslava mladých talentov v gastronómii


Piešťany sa 26. marca 2024 stanú dejiskom výnimočnej gastronomickej udalosti – Piešťanského pohára Ľudovíta Wintera. Táto súťaž, organizovaná Hotelovou akadémiou Ľudovíta Wintera, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, priláka mladých nadšencov z oblasti sommeliérstva, baristiky, čokolatiérstva, tea tendingu a mixológie. Viac ako 110 súťažiacich študentov z vyše 30 stredných odborných škôl zo Slovenska a Česka sa stretne, aby predviedli svoje …


Continue reading  

Prehliadky Piešťany podľa Wintera sa vracajú po zimnej prestávke


V uliciach ožije príbeh večného optimistu. Blíži sa jarná sezóna zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera. Návštevníci Piešťan opäť dostanú možnosť spoznať históriu kúpeľného mesta prostredníctvom strastiplného príbehu Ľudovíta Wintera. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj pozýva už na tretiu jarnú sezónu zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera. Podobne ako v predchádzajúcich sezónach, ani tentoraz nejde o bežné prehliadky s výkladom …


Continue reading