Náučný chodník Čerenec, TIstá hora, Malá Pec, Veľká Pec, Barónov hrob, Prašník

Náučný chodník Čerenec, TIstá hora, Malá Pec, Veľká Pec, Barónov hrob patriaci do katastra obce Prašník vás prevedie jedinečným územím východnej časti Malých Karpát. S dĺžkou približne 10 km a šiestimi stanovišťami s informačnými tabuľami ponúka skvelú príležitosť na spoznávanie miestnej prírody a histórie.


Trasa chodníka

Chodník sa začína pred Obecným úradom v Prašníku. Odtiaľ vedie k prírodnej rezervácii Čerenec, kde sa nachádza druhé stanovište. Ďalej pokračuje miernym stúpaním na úpätie vrchu Čerenec s vyhliadkou na Tlstú horu a okolie. Tretie stanovisko nájdete neďaleko vrcholu Tlstej hory pri vykrývači.

Štvrtá zastávka sa nachádza blízko prírodnej pamiatky Malá Pec. Tu sa môžete rozhodnúť, či navštívite skalnú bránu Malá Pec alebo jaskyňu Veľká Pec. Posledné stanovisko je pri Barónovom hrobe, odkiaľ sa dá zísť do Dolnej Pustej Vsi a k autobusovej zastávke. Prípadne sa môžete vrátiť k smerovníku pri rekreačnom zariadení Dúbrava a po lesnej ceste sa dostať späť do centra Prašníka.

Zaujímavosti na trase

Počas prechodu náučným chodníkom spoznáte viaceré prírodné a historické pozoruhodnosti. Medzi ne patrí kopaničiarska obec Prašník, prírodná rezervácia Čerenec s bohatým výskytom ponikleca veľkokvetého či vrch Tlstá hora s pozostatkami hradiska z doby železnej a opevneného bratríckého tábora z 15. storočia.

Ďalšími lákadlami sú prírodné pamiatky Malá Pec so skalnou bránou a Veľká Pec s jaskyňou, ktorá je významným archeologickým a paleontologickým náleziskom. Poslednou zaujímavosťou je hrob baróna Alberta von Wattenwyla, pochovaného v jeho milovanom lese.

Náučný chodník Čerenec, TIstá hora, Malá Pec, Velká Pec, Barónov hrob, Prašník Autor: Vladimír Miček

Náučný chodník Čerenec, TIstá hora, Malá Pec, Velká Pec, Barónov hrob, Prašník Autor: Vladimír Miček

Praktické informácie

Náučný chodník Prašník je stredne náročný a jeho absolvovanie trvá približne 3 až 4 hodiny. Je vhodný pre peších turistov a prístupný celoročne. Najlepším východiskovým bodom je Obecný úrad v Prašníku, kam sa dá dostať autobusom.

Na chodníku čaká množstvo zážitkov

Vydajte sa po stopách histórie a objavte krásy prírody na náučnom chodníku Prašník. Čaká na vás množstvo zaujímavostí a nezabudnuteľných zážitkov v malebnom prostredí Malých Karpát.

Tip

Na náučný chodník Prašník nadväzuje novootvorený náučný chodník Šterusy, ktorý môžete navštíviť pri poslednej tabuli Barónov hrob. Chodník končí pri autobusovej zastávke v obci Šterusy.

Obec Prašník Autor: Vladimír Miček

Obec Prašník Autor: Vladimír Miček


Cinematik opäť prinesie novinky zo sveta filmu


V poradí 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Cinematik sa bude tento rok konať od 10. do 15. septembra. Šesťdňový program bude už tradične nabitý tým najlepším z filmových noviniek, ktoré v uplynulých mesiacoch žali aplauz a zbierali ceny na prestížnych medzinárodných festivaloch v Cannes, Sundance, Toronte, Benátkach či Berlíne. Chýbať však nebudú ani exkluzívne premiéry noviniek domácich filmových tvorcov, …


Continue reading  

Vodáci na Váhu dostali nové nástupisko


Splavy Váhu sú už tretiu sezónu obľúbenou možnosťou spoznávania piešťanského regiónu. Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany v spolupráci s Banana Tour a Krajskou inovačnou a rozvojovou agentúrou (KIRA) ešte zvýšila atraktívnosť tejto aktivity. Na Váhu v Hlohovci vybudovali pre vodákov nástupné a výstupné miesto. Informoval o tom Martin Palkovič z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj. Štyri rôzne …


Continue reading  

Trnavský kraj navštívili mladí novinári špecializujúci sa na cestovný ruch


Slovensko sa v posledných dňoch stalo dejiskom významnej medzinárodnej udalosti – Medzinárodnej FIJET Akadémie mladých žurnalistov špecializujúcich sa na cestovný ruch. Účastníci sa zišli, aby diskutovali o téme “Budúcnosť žurnalistiky v cestovnom ruchu” a navštívili viaceré zaujímavé lokality na západnom Slovensku. Nové ministerstvo predstavilo svoju víziu Generálny riaditeľ sekcie destinačného manažmentu cestovného ruchu Tomáš Ondrčka privítal účastníkov akadémie a predstavil …


Continue reading