Múzeum Za krakovskú bránu, Krakovany

V srdci obce Krakovany, známej udržiavaním bohatých ľudových tradícií aj v 21. storočí, nájdete jedinečné miesto, ktoré oživuje minulosť - Múzeum Za krakovskú bránu.


Úvod do sveta tradícií

Toto súkromné etnografické múzeum vás zavedie do života obyvateľov západného Slovenska na prelome 19. a 20. storočia, keď bolo poľnohospodárstvo kľúčom k prežitiu.

Autentický pohľad na život v minulosti

Múzeum Za krakovskú bránu ponúka unikátny pohľad na bežný život svojich obyvateľov. Návštevníci sa môžu prejsť obytnou časťou typického sedliackeho domu, ktorý si zachoval svoju pôvodnú podobu. Tento bezprostredný zážitok umožňuje nahliadnuť do denného života ľudí, ako aj spoznať ich sviatočné zvyky a tradície.

Zbierka krojov – srdce múzea

Klenotom múzea je nepochybne rozsiahla zbierka krojov, obradových odevov a textílií, ktoré sú charakteristické paličkovanou čipkou s geometrickým vzorom. Táto čipka, ktorá si vďaka svojej jedinečnosti získala obdivovateľov doma aj v zahraničí, je pravidelne vystavovaná na festivale paličkovanej čipky, kde múzeum hrá úlohu hostiteľa.

Podrobný pohľad na expozíciu

Expozícia múzea sa snaží dokumentovať život nielen v Krakovanoch, ale aj v okolitých dedinách. Hospodárska časť obsahuje nástroje a pracovné náradie z minulosti, zatiaľ čo obytná časť vyniká zbierkou obradových textílií a fotografií, ktoré odrážajú históriu obce a jej obyvateľov.

Vznik a zakladatelia múzea

Múzeum bolo založené v roku 2005 v starom sedliackom dome, ktorý bol postavený v roku 1905. Za jeho zrod stojí trio zakladateľov – Daniela Piscová, Marián Pisca a Beverly Anna Popelka, ktorí s láskou a vášňou reštaurujú exponáty a zdieľajú príbehy z minulosti.

Kde a ako navštíviť Múzeum Za krakovskú bránu

Múzeum sa nachádza na adrese Dolná ulica 84/41, 922 02 Krakovany, okres Piešťany. Pre návštevu je potrebné predchádzajúce telefonické dohovorenie (+421 903 933 243 alebo +421 904 965 821), pričom vstupné je na dobrovoľnej báze. Pre viac informácií navštívte webovú stránku múzea.

Krakovany a Múzeum Za krakovskú bránu vás pozývajú objaviť krásu a tradície, ktoré sú živé dodnes. Staňte sa súčasťou príbehu, ktorý prekračuje generácie.


Cinematik opäť prinesie novinky zo sveta filmu


V poradí 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Cinematik sa bude tento rok konať od 10. do 15. septembra. Šesťdňový program bude už tradične nabitý tým najlepším z filmových noviniek, ktoré v uplynulých mesiacoch žali aplauz a zbierali ceny na prestížnych medzinárodných festivaloch v Cannes, Sundance, Toronte, Benátkach či Berlíne. Chýbať však nebudú ani exkluzívne premiéry noviniek domácich filmových tvorcov, …


Continue reading  

Vodáci na Váhu dostali nové nástupisko


Splavy Váhu sú už tretiu sezónu obľúbenou možnosťou spoznávania piešťanského regiónu. Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany v spolupráci s Banana Tour a Krajskou inovačnou a rozvojovou agentúrou (KIRA) ešte zvýšila atraktívnosť tejto aktivity. Na Váhu v Hlohovci vybudovali pre vodákov nástupné a výstupné miesto. Informoval o tom Martin Palkovič z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj. Štyri rôzne …


Continue reading  

Trnavský kraj navštívili mladí novinári špecializujúci sa na cestovný ruch


Slovensko sa v posledných dňoch stalo dejiskom významnej medzinárodnej udalosti – Medzinárodnej FIJET Akadémie mladých žurnalistov špecializujúcich sa na cestovný ruch. Účastníci sa zišli, aby diskutovali o téme “Budúcnosť žurnalistiky v cestovnom ruchu” a navštívili viaceré zaujímavé lokality na západnom Slovensku. Nové ministerstvo predstavilo svoju víziu Generálny riaditeľ sekcie destinačného manažmentu cestovného ruchu Tomáš Ondrčka privítal účastníkov akadémie a predstavil …


Continue reading