Múzeum Za krakovskú bránu, Krakovany

V srdci obce Krakovany, známej udržiavaním bohatých ľudových tradícií aj v 21. storočí, nájdete jedinečné miesto, ktoré oživuje minulosť - Múzeum Za krakovskú bránu.


Úvod do sveta tradícií

Toto súkromné etnografické múzeum vás zavedie do života obyvateľov západného Slovenska na prelome 19. a 20. storočia, keď bolo poľnohospodárstvo kľúčom k prežitiu.

Autentický pohľad na život v minulosti

Múzeum Za krakovskú bránu ponúka unikátny pohľad na bežný život svojich obyvateľov. Návštevníci sa môžu prejsť obytnou časťou typického sedliackeho domu, ktorý si zachoval svoju pôvodnú podobu. Tento bezprostredný zážitok umožňuje nahliadnuť do denného života ľudí, ako aj spoznať ich sviatočné zvyky a tradície.

Zbierka krojov – srdce múzea

Klenotom múzea je nepochybne rozsiahla zbierka krojov, obradových odevov a textílií, ktoré sú charakteristické paličkovanou čipkou s geometrickým vzorom. Táto čipka, ktorá si vďaka svojej jedinečnosti získala obdivovateľov doma aj v zahraničí, je pravidelne vystavovaná na festivale paličkovanej čipky, kde múzeum hrá úlohu hostiteľa.

Podrobný pohľad na expozíciu

Expozícia múzea sa snaží dokumentovať život nielen v Krakovanoch, ale aj v okolitých dedinách. Hospodárska časť obsahuje nástroje a pracovné náradie z minulosti, zatiaľ čo obytná časť vyniká zbierkou obradových textílií a fotografií, ktoré odrážajú históriu obce a jej obyvateľov.

Vznik a zakladatelia múzea

Múzeum bolo založené v roku 2005 v starom sedliackom dome, ktorý bol postavený v roku 1905. Za jeho zrod stojí trio zakladateľov – Daniela Piscová, Marián Pisca a Beverly Anna Popelka, ktorí s láskou a vášňou reštaurujú exponáty a zdieľajú príbehy z minulosti.

Kde a ako navštíviť Múzeum Za krakovskú bránu

Múzeum sa nachádza na adrese Dolná ulica 84/41, 922 02 Krakovany, okres Piešťany. Pre návštevu je potrebné predchádzajúce telefonické dohovorenie (+421 903 933 243 alebo +421 904 965 821), pričom vstupné je na dobrovoľnej báze. Pre viac informácií navštívte webovú stránku múzea.

Krakovany a Múzeum Za krakovskú bránu vás pozývajú objaviť krásu a tradície, ktoré sú živé dodnes. Staňte sa súčasťou príbehu, ktorý prekračuje generácie.


Aprílové podujatia v Piešťanoch: Kultúra, šport a zábava pre všetkých


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany predstavuje aprílové podujatia, ktoré ponúkajú bohatý program pre návštevníkov aj obyvateľov regiónu. S príchodom jari sa začína hlavná turistická sezóna a s ňou aj množstvo podujatí pod holým nebom. Každý si nájde to svoje, či už ide o koncerty, divadlo, turistiku alebo cyklistiku. Hudobné lahôdky v La Musica a inde Hudobná reštaurácia La …


Continue reading  

Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera – oslava mladých talentov v gastronómii


Piešťany sa 26. marca 2024 stanú dejiskom výnimočnej gastronomickej udalosti – Piešťanského pohára Ľudovíta Wintera. Táto súťaž, organizovaná Hotelovou akadémiou Ľudovíta Wintera, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, priláka mladých nadšencov z oblasti sommeliérstva, baristiky, čokolatiérstva, tea tendingu a mixológie. Viac ako 110 súťažiacich študentov z vyše 30 stredných odborných škôl zo Slovenska a Česka sa stretne, aby predviedli svoje …


Continue reading  

Prehliadky Piešťany podľa Wintera sa vracajú po zimnej prestávke


V uliciach ožije príbeh večného optimistu. Blíži sa jarná sezóna zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera. Návštevníci Piešťan opäť dostanú možnosť spoznať históriu kúpeľného mesta prostredníctvom strastiplného príbehu Ľudovíta Wintera. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj pozýva už na tretiu jarnú sezónu zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera. Podobne ako v predchádzajúcich sezónach, ani tentoraz nejde o bežné prehliadky s výkladom …


Continue reading