Kostol sv. Štefana Prvomučeníka, Ohrady

Obec Ohrady, známa svojou historickou zmienkou datovanou až do roku 1252, je domovom jednej zo zaujímavejších sakrálnych stavieb v Trnavskom kraji, ktorou je Kostol sv. Štefana Prvomučeníka.


Tento pôvodne gotický kostol, ktorý prvý kameň bol položený v 15. storočí, predstavuje skutočný historický poklad.

Od gotiky po neogotiku: Cesta cez storočia

Kostol, ktorý bol svedkom mnohých historických období, počnúc svojím gotickým základom, prešiel dlhou cestou transformácie. Po značnom poškodení počas tureckých vojen v roku 1634 sa dočkal obnovy v barokovom duchu na začiatku 18. storočia, kedy bola pridaná charakteristická veža. V roku 1933 kostol prešiel zásadnou prestavbou v štýle neogotiky, čím získal svoju súčasnú podobu vrátane bočných lodí a pôdorysu v tvare kríža.

Kostol sv. Štefana Prvomučeníka, Ohrady Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Štefana Prvomučeníka, Ohrady Autor: Vladimír Miček

Architektonické a umelecké skvosty

Stavba kostola má v súčasnosti svoju unikátnu architektúru, ktorá zahŕňa valené lunetové klenby a vysoké okná s lomenými oblúkmi zdobené neogotickými kružbami. Veža, ktorá sa vypína nad obcou, je ukončená murovanou ihlancovou helmicou, dodávajúc celému objektu majestátny vzhľad. Interiér kostola je domovom hlavného oltára s predstavanou menzou a sochami anjelov od Aloiza Rigeleho z roku 1925.

Kostol v srdci komunity

Napriek tomu, že kostol sv. Štefana Prvomučeníka nemá status národnej kultúrnej pamiatky, jeho historický a kultúrny význam pre obec Ohrady a okolie je neoceniteľný. Kostol slúži nielen ako miesto duchovnej služby, ale aj ako svedok bohatej histórie regiónu. Vo veži sa okrem iných nachádza aj zvon datovaný do roku 1482, čím pripomína dlhé obdobie, počas ktorého táto stavba stojí na miernej vyvýšenine.

Kostol sv. Štefana Prvomučeníka, Ohrady Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Štefana Prvomučeníka, Ohrady Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Štefana je viac než len sakrálnou stavbou

Kostol sv. Štefana Prvomučeníka v Ohradoch je viac než len sakrálnou stavbou. Je to miesto, kde sa prelínajú storočia histórie, architektúry a umenia. Pre cestovateľov a milovníkov histórie ponúka jedinečnú príležitosť nahliadnuť do bohatej minulosti a zároveň objaviť kúzlo, ktoré tento kostol ukrýva.


Letné novinky v Trnavskom kraji zážitkov: Gabčíkovo aj ryžovanie zlata


Úvod letných prázdnin v Trnavskom kraji zážitkov patrí pohodovým splavom. Turisti, ktorým sa zážitky na riekach zapáčia, ich môžu obohatiť aj o ryžovanie zlata. Ďalšou novinkou sú celodenné výlety k Vodnému dielu Gabčíkovo a na termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi. Ešte pred prázdninami sa uskutočnia aj posledné dve Cyklotúlačky po Žitnom ostrove. Nové zážitky upozorňujú na viaceré atraktivity „Na blížiacu …


Continue reading  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

Cyklotúlačky po Žitnom ostrove zavedú výletníkov aj k vrakom lodí


Turisti budú na bicykloch a v sprievode odborníkov spoznávať jedinečnú krajinu okolo Dunaja. O tom, ako sa formovala, prečo by sme ju mali chrániť a aké sú jej najväčšie vzácnosti sa dozvedia prostredníctvom historických faktov i legiend. Cyklotúlačky po Žitnom ostrove Cyklotúlačky po Žitnom ostrove, ktoré pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj, sa budú konať každú júnovú sobotu. Vstupenky …


Continue reading