Kostol sv. Štefana Prvomučeníka, Ohrady

Obec Ohrady, známa svojou historickou zmienkou datovanou až do roku 1252, je domovom jednej zo zaujímavejších sakrálnych stavieb v Trnavskom kraji, ktorou je Kostol sv. Štefana Prvomučeníka.


Tento pôvodne gotický kostol, ktorý prvý kameň bol položený v 15. storočí, predstavuje skutočný historický poklad.

Od gotiky po neogotiku: Cesta cez storočia

Kostol, ktorý bol svedkom mnohých historických období, počnúc svojím gotickým základom, prešiel dlhou cestou transformácie. Po značnom poškodení počas tureckých vojen v roku 1634 sa dočkal obnovy v barokovom duchu na začiatku 18. storočia, kedy bola pridaná charakteristická veža. V roku 1933 kostol prešiel zásadnou prestavbou v štýle neogotiky, čím získal svoju súčasnú podobu vrátane bočných lodí a pôdorysu v tvare kríža.

Kostol sv. Štefana Prvomučeníka, Ohrady Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Štefana Prvomučeníka, Ohrady Autor: Vladimír Miček

Architektonické a umelecké skvosty

Stavba kostola má v súčasnosti svoju unikátnu architektúru, ktorá zahŕňa valené lunetové klenby a vysoké okná s lomenými oblúkmi zdobené neogotickými kružbami. Veža, ktorá sa vypína nad obcou, je ukončená murovanou ihlancovou helmicou, dodávajúc celému objektu majestátny vzhľad. Interiér kostola je domovom hlavného oltára s predstavanou menzou a sochami anjelov od Aloiza Rigeleho z roku 1925.

Kostol v srdci komunity

Napriek tomu, že kostol sv. Štefana Prvomučeníka nemá status národnej kultúrnej pamiatky, jeho historický a kultúrny význam pre obec Ohrady a okolie je neoceniteľný. Kostol slúži nielen ako miesto duchovnej služby, ale aj ako svedok bohatej histórie regiónu. Vo veži sa okrem iných nachádza aj zvon datovaný do roku 1482, čím pripomína dlhé obdobie, počas ktorého táto stavba stojí na miernej vyvýšenine.

Kostol sv. Štefana Prvomučeníka, Ohrady Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Štefana Prvomučeníka, Ohrady Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Štefana je viac než len sakrálnou stavbou

Kostol sv. Štefana Prvomučeníka v Ohradoch je viac než len sakrálnou stavbou. Je to miesto, kde sa prelínajú storočia histórie, architektúry a umenia. Pre cestovateľov a milovníkov histórie ponúka jedinečnú príležitosť nahliadnuť do bohatej minulosti a zároveň objaviť kúzlo, ktoré tento kostol ukrýva.


K vodám Žitného ostrova bude premávať Cyklobus od vody k vode


Aj počas tohto leta vypraví Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj špeciálne upravený autobus – Cyklobus od vody k vode, ktorý odvezie cestujúcich z Dunajskej Stredy do Gabčíkova aj s ich bicyklami. Štartuje dvakrát denne z centra mesta, stojí pri autokempingu a pokračuje k vodnému dielu. Cyklobus od vody k vode sa vracia Cyklobus od vody k vode sa vráti …


Continue reading  

S Vesnou na vodu: Štvorica výletov odštartuje vodácku sezónu


Splavovanie je v Trnavskom kraji zážitkov čoraz populárnejšie, sezónu zaháji štvorica výletov S Vesnou na vodu. Podujatie S Vesnou na vodu vhodné aj pre deti S Vesnou na vodu sa už tretí raz vyberú milovníci splavov, aby na štyroch tokoch Trnavského kraja otvorili vodácku sezónu. Výlety po vodnej hladine si v deň štátneho sviatku – v stredu 1. mája 2024 …


Continue reading  

Vnútrozemská delta Dunaja sa začala zaplavovať


Ochranárske združenie BROZ, ktoré sa venuje praktickej ochrane prírody, informovalo o začiatku záplav vnútrozemskej delty Dunaja. Ochranári dosiahli úspech v ochrane prírody Tento objem vody dlhodobo žiadali ochranári. Od soboty 2. marca sa postupne navyšovali prietoky cez nápustný objekt Dobrohošť. Tadiaľ prúdi voda do ľavostrannej ramennej sústavy Dunaja, tzv. vnútrozemskej delty. Cieľom je napojiť túto vzácnu sústavu riečnych ramien a …


Continue reading