Veterný mlyn, Holíč

Veterný mlyn v Holíči je jedinečnou technickou pamiatkou na Slovensku. Nachádza sa na juhovýchodnom okraji mesta na zalesnenom kopci Hrebeň. Tento kamenný mlyn holandského typu pochádza z 80. rokov 19. storočia a je jediným zachovaným veterným mlynom na Slovensku.


História mlyna

Pôvodný drevený mlyn nemeckého typu je zobrazený na rytine z roku 1801. Patril k najstarším dreveným mlynom tohto typu na území Slovenska a Česka. Neskôr bol nahradený kamenným trojpodlažným mlynom, o ktorého výstavbu sa zaslúžil tesársky majster František Sláma. Pôvodnú drevenú kupolu nahradila po roku 1927 kupola tehlová. Mlyn následne chátral až do roku 1970, kedy ho opravilo miestne poľovnícke združenie. V roku 1972 bol mlyn zapísaný na zoznam Národných kultúrnych pamiatok SR.

Poloha a prístup

Mlyn sa nachádza na juhovýchodnom okraji mesta Holíč na kopci Hrebeň obkolesený lesom. K mlynu sa dá dostať po spevnenej ceste z ulice Pod sýpkou od západu, po poľných cestách z centra mesta zo severu, od obce Trnovec z východu alebo od záhradkárskej osady z juhu. Okolo mlyna vedú žltá turistická trasa a  cykloturistické trasy – Skalická vinárska cesta a Strážnické a skalické vinohrady. Od mlyna je výhľad severovýchodným smerom na obec Vrádište a mesto Skalica.

<yoastmark class=

Súčasnosť a podujatia

V súčasnosti sa v okolí mlyna konajú rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Mlyn je verejnosti prístupný po dohode. V roku 2013 vydala Slovenská pošta poštovú známku s vyobrazením mlyna, čo svedčí o jeho význame ako technickej pamiatky.

Informácie pre návštevníkov

Mlyn je otvorený pre verejnosť v mesiacoch máj, jún a september cez víkendy a v júli a auguste každý deň. Prehliadka je individuálna, sprievodca na žiadosť poskytne výklad. Počas otváracích hodín je možnosť zakúpenia suvenírov. Vstup je zdarma.

<yoastmark class=

Veterný mlyn je skvostom medzi technickými pamiatkami

Veterný mlyn v Holíči predstavuje unikátnu technickú pamiatku, ktorá dokumentuje históriu mlynárstva na Slovensku. Vďaka úsiliu miestnych nadšencov a podpore štátu sa podarilo tento vzácny objekt zachovať a sprístupniť verejnosti. Návšteva mlyna je zaujímavým tipom na výlet pre všetkých milovníkov histórie a technických pamiatok.

<yoastmark class=

Kontakt

Pre viac informácií o mlyne sa možno obrátiť na Turistické informačné centrum v Holíči, ktoré sídli na Zámockej ulici 2. Kontaktovať ich možno telefonicky na čísle +421 907 657 884 alebo e-mailom na adrese tikholic@holic.sk. Viac informácií nájdete aj na webovej stránke mesta Holíč www.holic.sk.


Kostol Svätého Michala v Gbeloch pribudol na zoznam kultúrnych pamiatok


Gbely, malebné mestečko na Záhorí, sa môže pochváliť novou kultúrnou pamiatkou. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky nedávno vyhlásil Kostol svätého Michala Archanjela za národnú kultúrnu pamiatku. Tento impozantný chrám sa tak zaradil medzi ďalšie významné pamiatky v meste, ako sú napríklad súsošie Najsvätejšej Trojice, socha Panny Márie Immaculaty či reliéf sv. Rozálie v skalnom hrobe. História kostola Základný kameň Kostola sv. …


Continue reading  

Letná turistická sezóna 2024 v Holíči je pred dverami


Letná turistická sezóna 2024 v Holíči sa nezadržateľne blíži a prináša so sebou množstvo zaujímavých podujatí a aktivít. Sezónu slávnostne otvorí podujatie Vivat Holíč, na ktoré zavíta aj cisárska rodina. Zámockým kľúčom sa tak symbolicky odomknú brány pestrého programu. Turistická sezóna ponúkne prehliadky zámku Holíčsky zámok ponúkne návštevníkom dva typy prehliadok. Tradičný okruh vás prevedie životom F. Š. Lotrinského a …


Continue reading  

Turistická sezóna v Skalici potrvá od Trdlofestu po jarmok


Letná turistická sezóna v Skalici potrvá od 18. mája 2024 do 21. septembra 2024. Letnú turistickú sezónu zaháji mesto Skalica v sobotu 18. mája 2024 festivalom Trdlofest.  “Túto letnú turistickú sezónu sme sa snažili zmodernizovať, vytvorili sme nový systém sprevádzania, ktorý obsahuje vstupy do najnavštevovanejších pamiatok, okruhové sprevádzanie so sprievodcom a tiež aj tematické prehliadky,” KrasyTT.SK o tom informovala vedúca oddelenia marketingu a cestovného …


Continue reading