Neogotický kaštieľ, Galanta

Galanta, mesto s bohatou históriou, sa môže pochváliť dvoma významnými kaštieľmi (Neogotický kaštieľ a Renesančný kaštieľ) postavenými mocnou rodinou Esterházyovcov.


Ich prvé základy siahajú až do 16. storočia, keď ako typické renesančné stavby poskytovali ochranu v rovinatých oblastiach. Rytiny zo 17. storočia nám umožňujú nahliadnuť do ich minulosti a získať predstavu o ich pôvodnej podobe.

Dominanta mestského parku: Neogotický kaštieľ

V srdci mestského parku na okraji Galanty sa vypína majestátny neogotický kaštieľ. Reliéfne nápisy z roku 1633 a 1744 na jeho fasáde sú tichými svedkami jeho dlhej histórie. Kaštieľ získal svoju súčasnú podobu vďaka poslednej prestavbe v roku 1861, ktorú iniciovala rodina Jozefa Esterházyho. Prestavba priniesla do kaštieľa romantické prvky, ktoré dodnes obdivujeme na fasáde aj v interiéroch. Neogotická veža, ktorá je charakteristickým prvkom kaštieľa, sa dokonca stala inšpiráciou pre mestský erb.

Severné krídlo: Domov kultúry a umenia

Severné krídlo kaštieľa získalo novú tvár a dnes slúži ako výstavný pavilón. Na jeho poschodiach sa nachádzajú pamätné izby venované Zoltánovi Kodályovi a Karolovi Duchoňovi, významným osobnostiam, ktoré sú spojené s mestom Galanta. Pre milovníkov hudby tu sú vystavené aj staré gramofóny a šelakové platne.

Obnova Severnej veže a príležitosti pre návštevníkov

V decembri 2019 prešla severná veža kompletnou obnovou vďaka medzinárodnému projektu Interreg SK-HU. Prízemie dnes víta hostí v tematickej reštaurácii s kaviarňou, vínnou pivnicou a galériou. Prvé poschodie poskytuje priestor pre Občianske združenie Neogotický kaštieľ v Galante, zatiaľ čo na druhom poschodí sa môžete pokochať krásou reprezentačnej miestnosti.

Kultúrny život na nádvorí

Nádvorie neogotického kaštieľa je živou scénou pre rôzne spoločenské a kultúrne akcie, od koncertov po mestské oslavy. Kaštieľ sa tak stáva srdcom kultúrneho diania v Galante.

Park: Zelená oáza v srdci mesta

Historický park okolo kaštieľa je najväčšou zelenou plochou v Galante. Domovom je množstvu cenných drevín, vrátane vzácnych tisov či platanov. Po revitalizácii v roku 2011 park poskytuje priestor pre oddych a rekreáciu. Jeho súčasťou je drevené detské ihrisko a busta Zoltána Kodálya, ktorý svojimi Galantskými tancami prispel k hudobnej sláve mesta.

Galanta a jej neogotický kaštieľ sú príkladom toho, ako história a súčasnosť môžu spoločne vytvárať priestor pre kultúru, umenie a odpočinok. Navštívte toto čarovné miesto a nechajte sa pohltiť jeho históriou a krásou.