Renesančný kaštieľ v Galante

V srdci Galanty, obklopený viacpodlažnými panelovými domami, sa nachádza renesančný kaštieľ.


Táto historická budova prešla počas stáročí viacerými prestavbami, no dodnes si zachovala svoj pôvodný pôdorys a zreštaurované nástenné maľby. Renesančný kaštieľ v Galante dnes slúži ako kultúrny stánok mesta a ponúka návštevníkom možnosť zoznámiť sa s bohatou históriou Galanty.

História kaštieľa

Renesančný kaštieľ v Galante bol postavený na prelome 16. a 17. storočia a patril významnému uhorskému šľachtickému rodu Esterházyovcov. Pôvodne mal dvojtraktovú dispozíciu, ktorá sa s drobnými zmenami zachovala dodnes. Súčasťou kaštieľa bola aj štíhla veža s renesančnou atikou a bohato zdobené fasády.

V druhej polovici 18. storočia prešiel kaštieľ poslednou barokovo-klasicistickou prestavbou, ktorá mu dala dnešný vzhľad. Neskôr, v 19. a 20. storočí, budova postupne chátrala a slúžila rôznym účelom, ako napríklad dielne či telocvičňa. V 70. rokoch 20. storočia bol kaštieľ dokonca určený na asanáciu, no vďaka zásahu pamiatkarov sa podarilo túto vzácnu pamiatku zachrániť.

Komplexná obnova a súčasnosť

Pamiatková obnova renesančného kaštieľ sa začala v roku 1980 a trvala vyše desať rokov. Verejnosti bol sprístupnený 17. apríla 1992. Dnes slúži ako kultúrny stánok mesta s reprezentačnými a výstavnými priestormi.

Návštevníci si môžu prezrieť expozíciu meštianskeho bývania z konca 19. storočia a expozíciu miestopisu Galanty a okolia. V kaštieli sa nachádza aj obradná sála, reprezentačná miestnosť primátora a pivničné priestory, ktoré sa využívajú na organizáciu menších podujatí.

Renesančný kaštieľ v Galante

Renesančný kaštieľ v Galante

Výstavy a otváracie hodiny

Renesančný kaštieľ ponúka výstavy stáleho charakteru zo zbierok Vlastivedného múzea v Galante. Návštevníci sa môžu zoznámiť s charakteristikou názvu mesta Galanta, mestskými symbolmi, hmotnými dokladmi osídlenia Galanty a jej okolia, výberom z archívnych prameňov a múzejných zbierok, históriou renesančného kaštieľa, meštianskou bytovou kultúrou z konca 19. storočia a sakrálnym umením.

Kaštieľ je otvorený od utorka do piatku od 9:00 do 17:00 a v sobotu od 13:00 do 17:00. V prípade záujmu o skupinové návštevy mimo otváracích hodín je možné kontaktovať pracovníkov kaštieľa na telefónnom čísle 0950 450 363.

Renesančný kaštieľ v Galante je jedinečnou historickou pamiatkou

Renesančný kaštieľ v Galante je jedinečnou historickou pamiatkou, ktorá ponúka návštevníkom pohľad do minulosti mesta a života jeho obyvateľov. Vďaka úsiliu pamiatkarov a mesta Galanta môžeme dnes obdivovať krásu tejto vzácnej stavby a spoznávať bohatú históriu regiónu.


20. výročie Mestského múzea v Seredi – oslava histórie a kultúry


Mestské múzeum v Seredi, známe aj ako Fándlyho fara, si 1. mája 2024 pripomenie významné jubileum – 20 rokov od svojho založenia. Toto múzeum, ktoré vzniklo vďaka iniciatíve Občianskeho združenia VODNÝ HRAD, sa stalo neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života mesta a regiónu. Založenie múzea Múzeum bolo založené na základe uznesenia mestského zastupiteľstva. Od začiatku jeho prevádzkovateľom je Dom kultúry v Seredi. …


Continue reading  

Jarná rovnodennosť: Čas pre nové dobrodružstvá


Jarná rovnodennosť je výnimočným dňom v roku, kedy sa deň a noc vyrovnávajú. Tento astronomický úkaz má veľký význam nielen pre prírodu, ale aj pre cestovný ruch a turistiku. Zároveň symbolizuje príchod jari a s ňou spojené prebúdzanie prírody, ktoré láka ľudí von za novými zážitkami. Význam jarnej rovnodennosti pre cestovný ruch Tento deň je pomyselným štartom turistickej sezóny. S …


Continue reading  

Malý zvon z kaštieľa v Seredi zreštaurovali a zachránili


V 70. rokoch 20. storočia bol v komore nájomného bytu v západnej časti seredského kaštieľa objavený malý zvon. Vzácny nález Tento zvon slúžil v minulosti ako signálny nástroj pre grófov. Za čias baróna Ohrensteina sa ním ohlasovali návštevy. Rodina Behýlová ho venovala do zbierky mestského múzea. Svedok histórie Zvon, odliaty zo špeciálnej zliatiny nazývanej zvonovina, je dôležitým svedkom historických udalostí. …


Continue reading