Holíč

Holíč je mesto, ktoré sa nachádza na rozhraní Borskej nížiny, Chvojnickej pahorkatiny a Dolnomoravského úvalu, len sedem kilometrov juhozápadne od okresného mesta Skalica.


Územím mesta preteká rieka Morava so svojím prítokom Chvojnica.

Rozvoj mesta sa začal v druhej polovici 11. storočia, kedy bol založený stredoveký vodný hrad. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1205, kedy sa spomína ako Wywar, čo znamená Nový hrad alebo Nové mesto. V 13. storočí sa Holíč stal sídlom pohraničnej župy a spravoval široké okolie. Už v 14. storočí malo mesto charakter mestečka, ktoré ležalo na dôležitej Českej ceste a bolo známe ako významná colná stanica. Holíč sa stal centrom hradného panstva, ktoré zahŕňalo územie severozápadného Záhoria. Medzi najvýznamnejších majiteľov tohto panstva v tomto období patril Matúš Čák Trenčiansky.

V 16. storočí sa do Holíča usadili Srbi, ktorí utekali pred Turkmi a náboženským prenasledovaním zo strany habánov. V 17. storočí však mesto negatívne ovplyvnili rôzne prírodné katastrofy a vojny, čo spomalilo jeho rozvoj.

Začiatkom 18. storočia však prišla obnova mesta. Bol založený výrobný podnik na výrobu fajansy, mlyn na mletie glazúry a lisovanie oleja, píla, valcha, liehovar, sladovne a kameňolom. Podieľali sa na rozvoji cisárskych poľnohospodárskych majerov, čo prispelo k prudkému rastu počtu obyvateľstva a Holíč sa stal cisársko-kráľovským mestom s mnohými privilegiami.

V druhej polovici 19. storočia bol Holíč najväčším mestom na Záhorí. Každý rok sa tu konalo sedem veľkých trhov, mesto malo 16 hostincov a 43 obchodov. Po prvej svetovej vojne však mesto zažilo čiastočný pokles, najmä v porovnaní s inými mestami na západnom Slovensku. Po znárodnení habsburských majetkov sa mesto dostalo do úzadia a viac sa podporoval rozvoj susednej Skalice.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patrí Holíčsky zámok, ktorý bol postavený na starých základoch pôvodne strážneho hradu z 11. storočia. V rokoch 1749 až 1754 bol pôvodný štvorkrídlový hrad prebudovaný na honosné letné cisárske sídlo. Ďalej sa v meste nachádza posledná budova veterného mlyna na Slovensku z 19. storočia, ktorá prešla rozsiahlou rekonštrukciou, a manufaktúra na výrobu fajansy, kameniny a porcelánu, ktorú založil František I. Lotrinský. Medzi sakrálne pamiatky patrí barokovo-klasický kostol Božského Srdca Ježišovho z roku 1755 a gotický kostol sv. Martina z roku 1387. Evanjelický kostol s farou a školou bol postavený v roku 1787. Spomienka na židovskú komunitu je zachovaná v podobe židovského cintorína a synagógy z 18. storočia.


Places in Holíč

Find More  

Information

Find More  

Directory

Find More  

Articles

Find More  

November v Skalici: Kaleidoskop podujatí pre každého


Skalica v novembri ožíva pestrou paletou kultúrnych, spoločenských a zábavných podujatí. Od výstav cez koncerty až po tradičné slávnosti,  podujatia v Skalici ponúkajú bohatý program pre všetkých návštevníkov.  Prečítajte si náš prehľad a naplánujte si nezabudnuteľný novembrový výlet. Umenie a história v Záhorskom múzeu Počas celého novembra môžete v Záhorskom múzeu v Skalici nahliadnuť do histórie prvej svetovej vojny prostredníctvom …


Continue reading  

V Kopčanoch pripravujú prezentáciu unikátneho odchytu divých kačíc


Obec Kopčany získala grant z Fondu na rozvoj Trnavského kraja na projekt s názvom: Prezentácia unikátneho odchytu divých kačíc v Kopčanoch prostredníctvom zábavných a interaktívnych prvkov. Informovala o tom Erika Okániková z obce Kopčany. Projekt je zameraný na vybudovanie verejnej infraštruktúry s cieľom zachovania a prezentácie kultúrneho dedičstva. „Zároveň je cieľom budovať pozitívny vzťah k hodnotám miesta a tvorbe genius loci unikátneho …


Continue reading  

Skalica otvára brány do minulosti: Prinesie unikátne okná do histórie


Skalica, malebné mesto na západnom Slovensku, sa chystá spustiť jedinečný projekt, ktorý obyvateľom aj návštevníkom poskytne fascinujúci pohľad do bohatej histórie mesta. Vďaka nedávno schválenej dotácii od Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry sa v centre Skalice čoskoro objavia tri “Okná do minulosti” – dizajnové sklenené tabule, ktoré prostredníctvom dobových fotografií a líniových kresieb odhalia, ako vyzerali dnes už neexistujúce budovy a …


Continue reading