Holíč

Holíč je mesto, ktoré sa nachádza na rozhraní Borskej nížiny, Chvojnickej pahorkatiny a Dolnomoravského úvalu, len sedem kilometrov juhozápadne od okresného mesta Skalica.


Územím mesta preteká rieka Morava so svojím prítokom Chvojnica.

Rozvoj mesta sa začal v druhej polovici 11. storočia, kedy bol založený stredoveký vodný hrad. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1205, kedy sa spomína ako Wywar, čo znamená Nový hrad alebo Nové mesto. V 13. storočí sa Holíč stal sídlom pohraničnej župy a spravoval široké okolie. Už v 14. storočí malo mesto charakter mestečka, ktoré ležalo na dôležitej Českej ceste a bolo známe ako významná colná stanica. Holíč sa stal centrom hradného panstva, ktoré zahŕňalo územie severozápadného Záhoria. Medzi najvýznamnejších majiteľov tohto panstva v tomto období patril Matúš Čák Trenčiansky.

V 16. storočí sa do Holíča usadili Srbi, ktorí utekali pred Turkmi a náboženským prenasledovaním zo strany habánov. V 17. storočí však mesto negatívne ovplyvnili rôzne prírodné katastrofy a vojny, čo spomalilo jeho rozvoj.

Začiatkom 18. storočia však prišla obnova mesta. Bol založený výrobný podnik na výrobu fajansy, mlyn na mletie glazúry a lisovanie oleja, píla, valcha, liehovar, sladovne a kameňolom. Podieľali sa na rozvoji cisárskych poľnohospodárskych majerov, čo prispelo k prudkému rastu počtu obyvateľstva a Holíč sa stal cisársko-kráľovským mestom s mnohými privilegiami.

V druhej polovici 19. storočia bol Holíč najväčším mestom na Záhorí. Každý rok sa tu konalo sedem veľkých trhov, mesto malo 16 hostincov a 43 obchodov. Po prvej svetovej vojne však mesto zažilo čiastočný pokles, najmä v porovnaní s inými mestami na západnom Slovensku. Po znárodnení habsburských majetkov sa mesto dostalo do úzadia a viac sa podporoval rozvoj susednej Skalice.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patrí Holíčsky zámok, ktorý bol postavený na starých základoch pôvodne strážneho hradu z 11. storočia. V rokoch 1749 až 1754 bol pôvodný štvorkrídlový hrad prebudovaný na honosné letné cisárske sídlo. Ďalej sa v meste nachádza posledná budova veterného mlyna na Slovensku z 19. storočia, ktorá prešla rozsiahlou rekonštrukciou, a manufaktúra na výrobu fajansy, kameniny a porcelánu, ktorú založil František I. Lotrinský. Medzi sakrálne pamiatky patrí barokovo-klasický kostol Božského Srdca Ježišovho z roku 1755 a gotický kostol sv. Martina z roku 1387. Evanjelický kostol s farou a školou bol postavený v roku 1787. Spomienka na židovskú komunitu je zachovaná v podobe židovského cintorína a synagógy z 18. storočia.


Atraktívne miesta: Holíč

Objav Viac...  

Informácie

Objav Viac...  

Hygienici dali zelenú kúpaniu v Adamovských jazerách: Príďte si užiť leto!


Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) priniesol výbornú správu pre všetkých návštevníkov Adamovských jazier. Najnovšie analýzy vody ukázali, že táto obľúbená prírodná vodná plocha spĺňa všetky hygienické normy a je vhodná na kúpanie. Pre obyvateľov i turistov to znamená, že leto pri tomto nádhernom štrkovisku môže byť bezpečné a plné pohody. Raj pre milovníkov prírody a aktívneho oddychu Adamovské jazerá, nachádzajúce …


Continue reading  

Zelený klenot Holíča: Bylinkové záhony v novom šate


Návštevníci Holíčskeho zámku čoskoro objavia úplne obnovenú Bylinkovú záhradu. Mesto Holíč totiž úspešne získalo takmer 20 000 eur z Environmentálneho fondu na kompletnú revitalizáciu tohto jedinečného priestoru. Projekt sa zameral na obnovu šiestich kvetinových záhonov, ktoré teraz ponúkajú nielen vizuálny zážitok, ale aj príjemné mikroklíma pre návštevníkov aj obyvateľov mesta. Od žiadosti k realizácii Mesto Holíč podalo začiatkom roka 2024 …


Continue reading  

Júl prinesie do Skalice pestrú zmes kultúry, zábavy a jedinečných zážitkov


Skalica sa v júli 2025 premení na centrum kultúrneho a spoločenského diania. Obyvateľov i návštevníkov čaká bohatý program plný koncertov, výstav, divadelných predstavení a gurmánskych zážitkov. Či už ste milovníkom vína, fanúšikom rockovej hudby, alebo hľadáte program pre deti, júlová Skalica ponúka niečo pre každého. Kultúrne zážitky pre každý vkus Záhorské múzeum pripravilo počas celého mesiaca interaktívnu výstavu “Zmysel to …


Continue reading