V Prašníku pribudol náučný chodník aj vďaka participatívnemu rozpočtu TTSK


Nový náučný chodník pribudol aj vďaka podpore z participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) v Prašníku. Konkrétne na trati Pustá Ves – Klenová v Brezovských Karpatoch.

Chodník je prvým na Slovensku, ktorý sa venuje téme geodiverzity, jej vzťahu k reliéfu krajiny a fenoménom živej prírody a kultúry na danom území. „Vrátane tohto projektu bolo podporených v rámci participatívneho rozpočtu v celej župe 53 aktivít. Participatívny znamená, že ľudia prídu s nápadmi, a tie ktoré oslovia a získajú dostatočný počet hlasov sú aj finančne podporené,“ uviedol počas otvorenia chodníka predseda TTSK Jozef Viskupič.

Toto územie sa nachádza v časti Brezovské Karpaty, ktoré tvoria súčasť Malých Karpát. Celkovo je územie charakteristické rôznou diverzitou. Jednak geologických javov, ale samozrejme aj fauny a flóry. Čiže toto celé dáva dohromady mozaiku rôznych častí územia. Rôznych možností, čo počas prechádzky chodníkom môžeme vidieť,“ doplnil riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty Peter Puchala.

Svojou náročnosťou je prístupný všetkým generáciám, pričom jeho dĺžka je približne 13,7 km. „Chodník turistom predstaví, čo všetko môže v našom regióne vidieť a zažiť. O tom je náučný chodník. Aj vďaka nemu zároveň môžu znovuobjavovať tento krásny kus našej prírody aj s povstaleckou históriou, respektíve vo väčších množstvách navštíviť. Takže projekt podporujeme a verím tomu, že participatívny rozpočet sa nám podarí zachovať a rozvíjať aj do budúcich rokov,“ ozrejmil Viskupič.

Náučný chodník zatraktívni lokalitu

Z hľadiska ochrany prírody sa na vznik takýchto chodníkov môžeme pozrieť z viacerých pohľadov. „Vybudovaním náučného chodníka vlastne zatraktívnime nejakú lokalitu. Tým pádom nám tu začne chodiť viac ľudí a územie, ktoré doteraz nebolo tak hojne navštevované. To môže mať pre prírodu nejaké negatívne následky, ale pokiaľ ľudia zostávajú na chodníkoch a nechodia mimo, tak to nie je taký problém. A ďalšia vec je, že sme v stupni ochrany 2, čo znamená, že je tu možný voľný pohyb kdekoľvek, takže nie sú tu reštrikcie, že musia sa pohybovať iba po tom chodníku,“ povedal Puchala.

Okrem toho doplnil, že vytvorením náučného chodníka získajú návštevníci informácie a dozvedia sa viac o území a to práve napomáha ochrane prírody. „Týmto spôsobom zvyšujeme povedomie a znalosti ľudí o tomto území. Z hľadiska ochrany prírody je teda vhodné budovať takéto náučné chodníky,“ vysvetlil riaditeľ CHKO Malé Karpaty.

Projekt podporil TTSK prostredníctvom participatívneho rozpočtu Tvoríme kraj. Do jeho realizácie boli zapojené komunity sústredené okolo OZ Deti, príroda a zdravie a Geopark Malé Karpaty.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>