Emmerova vila: Od rodinného sídla k srdcu Trnavy

Emmerova vila, klenot Streleckej ulice, sa vyníma už od 40. rokov 19. storočia. Pôvodne patrila váženej rodine Kamenárovcov, no jej osud sa prepletol s príbehom Ignáca Emmera, budúceho trnavského starostu.  Ten si vzal za manželku Máriu Kamenárovú a po roku 1860 sa stal majiteľom tejto honosnej nehnuteľnosti.


Z Budapešti späť do Trnavy: Štedrý odkaz Kornela Emmer

Ich syn, Kornel Emmer, si vybudoval úspešnú právnickú kariéru v Budapešti.  Napriek tomu nezabudol na svoje korene.  V snahe zachovať rodinné dedičstvo pre budúce generácie spísal závet.  V ňom odkázal vilu aj s rozľahlou záhradou mestu Trnava a jeho obyvateľom.  Jeho jediným želaním bolo, aby jedna z trnavských ulíc niesla jeho meno.

Emmerova ulica: Pocta naprieč časom

A tak sa ulica od evanjelického kostola smerom k nemocnici stala Emmerovou.  Zaujímavosťou je, že tento názov pretrval nielen za čias monarchie, ale aj počas prvej Československej republiky, kedy sa maďarské názvy ulíc menili na slovenské.  Osud však zamiešal karty a Kornel Emmer zomrel v roku 1910 skôr, než sa jeho zámer s vilou naplnil.  Majiteľkou zostala jeho manželka až do svojej smrti v roku 1944.

Emmerova vila Zdroj: Západoslovenské múzeum

Emmerova vila Zdroj: Západoslovenské múzeum

Zabudnutý závet a znovuzrodenie Emmerovej vily

Počas slovenského štátu sa informácia o štedrom dedičstve vytratila z povedomia mestských radných.  Po vojne prevzala vedenie mesta nová generácia Trnavčanov.  Na testament sa takmer zabudlo.  Mesto začalo využívať prázdne budovy a pozemky.  Až plánovaná rekonštrukcia Emmerovej vily prinútila radných zamyslieť sa nad vlastníckymi pomermi.  Tesne pred možnou konfiškáciou upozornil starší právnik na existenciu závetu.  Vďaka nemu mesto vilu aj s pozemkom právoplatne získalo.

Od Domovu odpočinku k Ružovému parku

V roku 1942 spísala manželka Kornela Emmer testament, v ktorom odkázala vilu mestu.  Po jej smrti v roku 1944 a po úpravách v roku 1947 slúžila Emmerova vila ako Domov odpočinku.  V roku 1952 sa starci presťahovali do Kopplovho kaštieľa a budovu  pripravili pre pionierov.  Časť záhrady sa oddelila a v roku 1957 sa sprístupnila verejnosti ako mestský park.  Neskôr vysadené ruže dali parku názov Ružový.  Mesto Trnava tak nakoniec splnilo želanie Emmerovcov – aby ich vila slúžila Trnavčanom na kultúrne účely.

Emmerova vila Zdroj: Mesto Trnava

Emmerova vila Zdroj: Mesto Trnava

Zdroj: Západoslovenské múzeum.


Keď sa rok s rokom stretne: Výstava o meraní času v dejinách


Štátny archív v Trnave prináša unikátnu výstavu s názvom “Keď sa rok s rokom stretne”, ktorá detailne skúma fenomén času a jeho meranie v priebehu dejín. Čas ako fenomén našich životov Výstava je aktuálna nielen v kontexte historického bádania, ale aj v súčasnej diskusii o hodnotách času v našej každodennosti. Ak hľadáte zaujímavý spôsob, ako sa ponoriť do histórie a …


Continue reading  

Vianočné trhy už tento týždeň rozžiaria Región Trnava


Príprava predvianočného programu vrcholí nielen vo veľkých mestách, ale aj v obciach Regiónu Trnava. Adventné soboty a nedele tu prinesú lokálne vianočné trhy, hudobné vystúpenia a tradičné sezónne špeciality. Biely Kostol Obec Biely Kostol pripravuje už počas druhého adventného víkendu bohatý program. V sobotu 7. decembra 2024 od 14:00 do 18:00 h. sa v kultúrnom dome uskutočnia Adventné trhy. Návštevníci …


Continue reading  

Advent v Trnave spestria výstupy na Mestskú vežu s lampášom


Počas trnavského adventu si návštevníci môžu každý utorok vychutnať netradičnú prehliadku mestskej veže. Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pripravila jedinečné výstupy so sprievodcom, pri ktorých si záujemcovia budú cestu nahor osvetľovať len lampášmi v rukách. Tematické prehliadky mestskej veže v Trnave organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu niekoľkokrát ročne. Mimoriadnej obľube zo strany návštevníkov sa už niekoľko rokov tešia najmä …


Continue reading