Emmerova vila: Od rodinného sídla k srdcu Trnavy

Emmerova vila, klenot Streleckej ulice, sa vyníma už od 40. rokov 19. storočia. Pôvodne patrila váženej rodine Kamenárovcov, no jej osud sa prepletol s príbehom Ignáca Emmera, budúceho trnavského starostu.  Ten si vzal za manželku Máriu Kamenárovú a po roku 1860 sa stal majiteľom tejto honosnej nehnuteľnosti.


Z Budapešti späť do Trnavy: Štedrý odkaz Kornela Emmer

Ich syn, Kornel Emmer, si vybudoval úspešnú právnickú kariéru v Budapešti.  Napriek tomu nezabudol na svoje korene.  V snahe zachovať rodinné dedičstvo pre budúce generácie spísal závet.  V ňom odkázal vilu aj s rozľahlou záhradou mestu Trnava a jeho obyvateľom.  Jeho jediným želaním bolo, aby jedna z trnavských ulíc niesla jeho meno.

Emmerova ulica: Pocta naprieč časom

A tak sa ulica od evanjelického kostola smerom k nemocnici stala Emmerovou.  Zaujímavosťou je, že tento názov pretrval nielen za čias monarchie, ale aj počas prvej Československej republiky, kedy sa maďarské názvy ulíc menili na slovenské.  Osud však zamiešal karty a Kornel Emmer zomrel v roku 1910 skôr, než sa jeho zámer s vilou naplnil.  Majiteľkou zostala jeho manželka až do svojej smrti v roku 1944.

Emmerova vila Zdroj: Západoslovenské múzeum

Emmerova vila Zdroj: Západoslovenské múzeum

Zabudnutý závet a znovuzrodenie Emmerovej vily

Počas slovenského štátu sa informácia o štedrom dedičstve vytratila z povedomia mestských radných.  Po vojne prevzala vedenie mesta nová generácia Trnavčanov.  Na testament sa takmer zabudlo.  Mesto začalo využívať prázdne budovy a pozemky.  Až plánovaná rekonštrukcia Emmerovej vily prinútila radných zamyslieť sa nad vlastníckymi pomermi.  Tesne pred možnou konfiškáciou upozornil starší právnik na existenciu závetu.  Vďaka nemu mesto vilu aj s pozemkom právoplatne získalo.

Od Domovu odpočinku k Ružovému parku

V roku 1942 spísala manželka Kornela Emmer testament, v ktorom odkázala vilu mestu.  Po jej smrti v roku 1944 a po úpravách v roku 1947 slúžila Emmerova vila ako Domov odpočinku.  V roku 1952 sa starci presťahovali do Kopplovho kaštieľa a budovu  pripravili pre pionierov.  Časť záhrady sa oddelila a v roku 1957 sa sprístupnila verejnosti ako mestský park.  Neskôr vysadené ruže dali parku názov Ružový.  Mesto Trnava tak nakoniec splnilo želanie Emmerovcov – aby ich vila slúžila Trnavčanom na kultúrne účely.

Emmerova vila Zdroj: Mesto Trnava

Emmerova vila Zdroj: Mesto Trnava

Zdroj: Západoslovenské múzeum.


Pokles návštevníkov v Trnavskom kraji: Marcový cestovný ruch 2025 v číslach


Cestovný ruch v Trnavskom kraji zaznamenal v marci 2025 pokles návštevníkov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Tento negatívny trend sa prejavil v čase, keď celková návštevnosť ubytovacích zariadení na Slovensku zostala približne na úrovni predchádzajúceho roka. Napriek tomu, že slovenské hotely a penzióny privítali takmer 406-tisíc hostí, stále nedosahujú čísla z predpandemického obdobia. Informoval o tom Štatistický úrad …


Continue reading  

Tradičné bežecké podujatie Krupanská 10 opäť oživí malebný kút Trnavského kraja


Dolná Krupá privíta 10. mája 2025 už deviaty ročník populárneho bežeckého podujatia Krupanská desiatka. Malebné prostredie klasicistického kaštieľa a okolitej prírody sa stane dejiskom športového sviatku, ktorý každoročne priťahuje stovky nadšencov pohybu. Organizátori srdečne pozývajú rekreačných aj výkonnostných bežcov všetkých vekových kategórií, aby si prišli užiť jedinečnú atmosféru tohto komunitného podujatia. Program plný športu pre celú rodinu Centrum diania sa …


Continue reading  

Za tajomstvami regiónu Trnava: Cykloprehliadka odhalí skryté poklady


Milovníci cyklistiky a regionálnych zaujímavostí majú jedinečnú príležitosť objaviť menej známe zákutia trnavského regiónu. Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pripravila na nedeľu 11. mája výnimočnú cykloprehliadku, ktorá účastníkov prevedie malebnou krajinou medzi Ružindolom a Suchou nad Parnou. Po stopách bosoriek a dávnych tajomstiev “Bude to výnimočný výlet, ktorý spojí legendy, históriu aj krásu prírody. Navštívime miesta, o ktorých sa …


Continue reading