Emmerova vila: Od rodinného sídla k srdcu Trnavy

Emmerova vila, klenot Streleckej ulice, sa vyníma už od 40. rokov 19. storočia. Pôvodne patrila váženej rodine Kamenárovcov, no jej osud sa prepletol s príbehom Ignáca Emmera, budúceho trnavského starostu.  Ten si vzal za manželku Máriu Kamenárovú a po roku 1860 sa stal majiteľom tejto honosnej nehnuteľnosti.


Z Budapešti späť do Trnavy: Štedrý odkaz Kornela Emmer

Ich syn, Kornel Emmer, si vybudoval úspešnú právnickú kariéru v Budapešti.  Napriek tomu nezabudol na svoje korene.  V snahe zachovať rodinné dedičstvo pre budúce generácie spísal závet.  V ňom odkázal vilu aj s rozľahlou záhradou mestu Trnava a jeho obyvateľom.  Jeho jediným želaním bolo, aby jedna z trnavských ulíc niesla jeho meno.

Emmerova ulica: Pocta naprieč časom

A tak sa ulica od evanjelického kostola smerom k nemocnici stala Emmerovou.  Zaujímavosťou je, že tento názov pretrval nielen za čias monarchie, ale aj počas prvej Československej republiky, kedy sa maďarské názvy ulíc menili na slovenské.  Osud však zamiešal karty a Kornel Emmer zomrel v roku 1910 skôr, než sa jeho zámer s vilou naplnil.  Majiteľkou zostala jeho manželka až do svojej smrti v roku 1944.

Emmerova vila Zdroj: Západoslovenské múzeum

Emmerova vila Zdroj: Západoslovenské múzeum

Zabudnutý závet a znovuzrodenie Emmerovej vily

Počas slovenského štátu sa informácia o štedrom dedičstve vytratila z povedomia mestských radných.  Po vojne prevzala vedenie mesta nová generácia Trnavčanov.  Na testament sa takmer zabudlo.  Mesto začalo využívať prázdne budovy a pozemky.  Až plánovaná rekonštrukcia Emmerovej vily prinútila radných zamyslieť sa nad vlastníckymi pomermi.  Tesne pred možnou konfiškáciou upozornil starší právnik na existenciu závetu.  Vďaka nemu mesto vilu aj s pozemkom právoplatne získalo.

Od Domovu odpočinku k Ružovému parku

V roku 1942 spísala manželka Kornela Emmer testament, v ktorom odkázala vilu mestu.  Po jej smrti v roku 1944 a po úpravách v roku 1947 slúžila Emmerova vila ako Domov odpočinku.  V roku 1952 sa starci presťahovali do Kopplovho kaštieľa a budovu  pripravili pre pionierov.  Časť záhrady sa oddelila a v roku 1957 sa sprístupnila verejnosti ako mestský park.  Neskôr vysadené ruže dali parku názov Ružový.  Mesto Trnava tak nakoniec splnilo želanie Emmerovcov – aby ich vila slúžila Trnavčanom na kultúrne účely.

Emmerova vila Zdroj: Mesto Trnava

Emmerova vila Zdroj: Mesto Trnava

Zdroj: Západoslovenské múzeum.


Jedinečná Trstínska kalvária získala status národnej kultúrnej pamiatky


Len pár kilometrov od rušných ciest Trnavského kraja sa nachádza miesto, kde sa spája história, umenie a duchovnosť. Trstínska kalvária, nedávno vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, predstavuje jedinečný príklad medzivojnovej sakrálnej architektúry na Slovensku. Táto vzácna pamiatka sa rozprestiera na zalesnenom návrší severovýchodne od obce Trstín, na mieste známom ako Hájiček. Historický skvost ukrytý v náručí Malých Karpát História tohto …


Continue reading  

Veľkolepé Pašiové hry sa vracajú do Trnavy po 20 rokoch


Trnava sa tento rok stane dejiskom výnimočného podujatia – Pašiové hry, ktoré spája históriu, umenie a duchovný odkaz. Jedinečný zážitok týždeň pred Veľkou nocou Po dlhých 20 rokoch sa do mesta vracia tradícia Pašiových hier. V dňoch 12. a 13. apríla ožije Sad Antona Bernoláka, známy ako Promenáda, divadelným predstavením PAŠIE – Cesta pútnika. Tento unikátny projekt, ktorý sa odohrá …


Continue reading  

Vinárske podujatia v srdci Trnavského regiónu: Víkend plný tradície a chutí


Trnavský región, známy svojou bohatou vinárskou históriou, opäť ožíva tradičnými podujatiami, ktoré spájajú milovníkov vína, vinárov aj širokú verejnosť. Informovala o tom Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Trnava Tourism. Posledná marcová sobota prinesie hneď dve výnimočné akcie – prvý ročník výstavy vín „Vína nad Parnou 2025“ v Suchej nad Parnou a medzinárodnú degustáciu vín v Bielom Kostole. Obe podujatia sľubujú nezabudnuteľný …


Continue reading