Trnava

Trnava, umiestnená na západe Slovenska, je dôležitým krajským mestom, ktoré je sídlom Trnavského samosprávneho kraja a Trnavského okresu.


Je siedmym najväčším mestom Slovenska podľa jeho rozlohy a počtu obyvateľov.

Trnava sa môže pochváliť bohatou históriou ako jedno z kľúčových centier rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku. Od roku 1541 sa tu na istý čas nachádzalo sídlo ostrihomského arcibiskupa a odsedla roku 1922 sa stala sídlom Trnavskej apoštolskej administratúry, ktorá bola v roku 1977 povýšená na arcibiskupstvo. To viedlo k výstavbe mnohých kostolov a vyslúžilo si prezývku „Malý Rím“ alebo „Slovenský Rím“.

Mesto leží na rieke Trnávka, v srdci Trnavskej pahorkatiny. Jeho centrum je umiestnené v nadmorskej výške 146 m n. m. a je situované 45 km severovýchodne od Bratislavy. Okolie mesta je obklopené mestami ako Nitra, Piešťany, Senica, Galanta a Modra.

História Trnavy siaha až do obdobia križovatky starých obchodných ciest, kedy bola založená kupecká osada. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1211, v dokumente, kde ostrihomský arcibiskup Ján daroval príjmy miestneho kostola ostrihomskej kapitule. Trnava sa neskôr stala prvým mestom na území dnešného Slovenska, ktoré bolo v roku 1238 povýšené na slobodné kráľovské mesto uhorským kráľom Belom IV.

V 13. storočí, Trnava si postavila opevnenie, ktoré pokrývalo takmer 60 hektárov. Výsadné postavenie mesta bolo následne upevnené ďalšími uhorskými kráľmi a Trnava sa stala miestom stretnutia kráľov. Na vrchole svojho významu v 16. storočí sa Trnava stala kultúrnym a náboženským centrom krajiny, keď sa sem presťahovalo ostrihomské arcibiskupstvo pred tureckým nebezpečenstvom.

Napriek mnohým výzvam, ako stavovské povstania v 17. storočí a veľký požiar v roku 1666, Trnava pokračovala v rozvoji a stala sa univerzitným sídlom. V roku 1635 bola založená Trnavská univerzita a v 17. storočí boli postavené národné kultúrne pamiatky.

V 18. storočí bola Trnava známa ako univerzitné mesto celej Európy, ale strata univerzity v roku 1777, keď bola presťahovaná do Budína, bola citovo náročná pre celé Slovensko. Napriek tomu, Trnava pokračovala v rozvoji a v roku 1792 tu Anton Bernolák vytvoril hlavný stánok Slovenského učeného tovarišstva.

Dramatické udalosti 19. storočia zahŕňali ničivú epidémiu cholery v roku 1831, ktorá si vyžiadala viac ako 800 obetí a výstavbu divadla mestanmi v roku 1831. V 20. storočí Trnava zažila výrazný rozvoj, keď počet obyvateľov vzrástol z 15 tisíc v roku 1910 na 26 tisíc v roku 1940, čo ju urobilo tretím najväčším mestom na Slovensku.


Atraktívne miesta: Trnava

Objav Viac...  

Betónové džungle Trnavy skrývajú fascinujúce príbehy – objavte ich na bicykli


Trnava pripravuje pre svojich obyvateľov aj návštevníkov jedinečnú príležitosť. V sobotu 31. mája sa môžete vydať na fascinujúcu cestu časom. Architekt Miroslav Beňák vás prevedie po trnavských sídliskách. Zistíte pritom, aké tajomstvá skrývajú betónové bloky. Architekt odhalí históriu každého panelového domu Druhá zo série komentovaných cykloprehliadok nesie názov “Trnava očami architekta: Betónové džungle mesta“. Sprievodca Miroslav Beňák sa dlhodobo venuje …


Continue reading  

Nová cesta ku Katarínke: Dočasné uzávery a alternatívne trasy pre návštevníkov


Milovníci histórie a prírody musia počítať s dočasnými obmedzeniami pri návšteve obľúbenej pamiatky. Od pondelka 26. mája bude cesta na parkovisko ku Kostolu a Kláštoru sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach uzavretá. Dôvodom je dlho očakávaná rekonštrukcia, ktorá prinesie nový asfaltový povrch. Návštevníci však majú k dispozícii niekoľko alternatívnych trás. Ako sa dostať ku Katarínke počas rekonštrukcie “Odporúčame využiť parkovanie pri …


Continue reading  

Objavte Sedem divov Dolnej Krupej: Prehliadka, ktorá vás očarí


Dolná Krupá otvára svoje brány všetkým milovníkom histórie, prírody a jedinečných zážitkov. Už túto sobotu môžete spoznať Sedem divov Dolnej Krupej a objaviť zákutia, ktoré dýchajú minulosťou i vôňou ruží. V sobotu 24. mája sa v malebnej obci Dolná Krupá uskutoční komentovaná turistická prehliadka s názvom Sedem divov Dolnej Krupej. Pod vedením skúseného sprievodcu Slavomíra Dzvoníka sa návštevníci vydajú na …


Continue reading