Rotunda svätého Juraja, Skalica

Skalica, malebné mesto na západnom Slovensku, sa pýši mnohými historickými pamiatkami. Spomedzi nich vyniká Rotunda svätého Juraja, ktorá je pravdepodobne najstaršou pamiatkou v meste. Táto pozoruhodná stavba je dokonca staršia ako samotná Skalica.


Vznik rotundy

Presný dátum vzniku Rotundy svätého Juraja nie je známy. Historici sa však zhodujú, že bola postavená niekedy v 11. storočí, hoci niektoré zdroje uvádzajú aj 12., 13. či dokonca 10. storočie. Rotunda má kruhovitý pôdorys s apsidou orientovanou na východ, kde sa pôvodne nachádzal oltár. Stavba bola postavená z typického skalického kameňa, podobne ako mnohé ďalšie historické budovy v meste.

Nadstavba a funkcia rotundy

Pôvodne bola rotunda postavená do približne polovičnej výšky, akú má v súčasnosti. Mala rovnú strechu a slúžila ako kaplnka pre neďaleký hrad. V roku 1372 boli postavené hradby, ktoré vytvorili jednu z obranných línií mesta. Druhou líniou sa stal val s vodou, ktorý vznikol vyhĺbením priekopy okolo Skalice. Pri budovaní valu bol prekopnutý kopec, na ktorom stála rotunda, čím vznikli dva samostatné kopce. Po dostavbe hradieb bola rotunda nadstavená do súčasnej výšky, pričom spodná časť naďalej slúžila ako kaplnka a vrchná časť mala obrannú funkciu.

Kalvária a okolité pamiatky

Na druhom kopci, kde sa v minulosti nachádzal hrad, dnes stojí Kalvária s výjavmi Krížovej cesty. Na vrchu sa týči kamenný kríž obkolesený sochami sv. Márie a sv. Jána. Kalváriu vysvätil v roku 1825 arcibiskup Alexander Rudnay. Pod kopcom sa nachádza ďalšia skalická pamiatka – Ľadovňa, ktorá je takisto prístupná turistom. Za kopcom sa rozprestierajú katolícky a evanjelický cintorín s náhrobkami od Dušana Jurkoviča, ako aj torzo novšieho židovského cintorína.

Fresky a maľby v rotunde

V interiéri Rotundy svätého Juraja sa zachovali časti fresiek a malieb zobrazujúcich život svätého Juraja a jeho boj s drakom. Na jednej maľbe čaká princezná na draka, zatiaľ čo na druhej strane je vyobrazený rytier Juraj po víťaznom boji, lúčiaci sa s dedinčanmi. Tieto maľby boli objavené až v roku 1945 a dodnes nie je jasné, či pokrývali celý obvod rotundy alebo boli namaľované iba dva výjavy – prvý a posledný z legendy. Pod rotundou sa nachádzajú aj krypty, ktoré boli prebádané, ale nie sú prístupné verejnosti.

Rotunda svätého Juraja je vzácnym svedectvom dávnych čias

Rotunda svätého Juraja je neodmysliteľnou súčasťou histórie Skalice a vzácnym svedectvom dávnych čias. Svojou architektúrou, freskami a strategickou polohou priťahuje pozornosť návštevníkov a odhaľuje bohatú minulosť tohto očarujúceho mesta. Pri návšteve Skalice by ste si rozhodne nemali nechať ujsť príležitosť obdivovať túto jedinečnú pamiatku.


Kostol Svätého Michala v Gbeloch pribudol na zoznam kultúrnych pamiatok


Gbely, malebné mestečko na Záhorí, sa môže pochváliť novou kultúrnou pamiatkou. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky nedávno vyhlásil Kostol svätého Michala Archanjela za národnú kultúrnu pamiatku. Tento impozantný chrám sa tak zaradil medzi ďalšie významné pamiatky v meste, ako sú napríklad súsošie Najsvätejšej Trojice, socha Panny Márie Immaculaty či reliéf sv. Rozálie v skalnom hrobe. História kostola Základný kameň Kostola sv. …


Continue reading  

Letná turistická sezóna 2024 v Holíči je pred dverami


Letná turistická sezóna 2024 v Holíči sa nezadržateľne blíži a prináša so sebou množstvo zaujímavých podujatí a aktivít. Sezónu slávnostne otvorí podujatie Vivat Holíč, na ktoré zavíta aj cisárska rodina. Zámockým kľúčom sa tak symbolicky odomknú brány pestrého programu. Turistická sezóna ponúkne prehliadky zámku Holíčsky zámok ponúkne návštevníkom dva typy prehliadok. Tradičný okruh vás prevedie životom F. Š. Lotrinského a …


Continue reading  

Turistická sezóna v Skalici potrvá od Trdlofestu po jarmok


Letná turistická sezóna v Skalici potrvá od 18. mája 2024 do 21. septembra 2024. Letnú turistickú sezónu zaháji mesto Skalica v sobotu 18. mája 2024 festivalom Trdlofest.  “Túto letnú turistickú sezónu sme sa snažili zmodernizovať, vytvorili sme nový systém sprevádzania, ktorý obsahuje vstupy do najnavštevovanejších pamiatok, okruhové sprevádzanie so sprievodcom a tiež aj tematické prehliadky,” KrasyTT.SK o tom informovala vedúca oddelenia marketingu a cestovného …


Continue reading