Rotunda svätého Juraja, Skalica

Skalica, malebné mesto na západnom Slovensku, sa pýši mnohými historickými pamiatkami. Spomedzi nich vyniká Rotunda svätého Juraja, ktorá je pravdepodobne najstaršou pamiatkou v meste. Táto pozoruhodná stavba je dokonca staršia ako samotná Skalica.


Vznik rotundy

Presný dátum vzniku Rotundy svätého Juraja nie je známy. Historici sa však zhodujú, že bola postavená niekedy v 11. storočí, hoci niektoré zdroje uvádzajú aj 12., 13. či dokonca 10. storočie. Rotunda má kruhovitý pôdorys s apsidou orientovanou na východ, kde sa pôvodne nachádzal oltár. Stavba bola postavená z typického skalického kameňa, podobne ako mnohé ďalšie historické budovy v meste.

Nadstavba a funkcia rotundy

Pôvodne bola rotunda postavená do približne polovičnej výšky, akú má v súčasnosti. Mala rovnú strechu a slúžila ako kaplnka pre neďaleký hrad. V roku 1372 boli postavené hradby, ktoré vytvorili jednu z obranných línií mesta. Druhou líniou sa stal val s vodou, ktorý vznikol vyhĺbením priekopy okolo Skalice. Pri budovaní valu bol prekopnutý kopec, na ktorom stála rotunda, čím vznikli dva samostatné kopce. Po dostavbe hradieb bola rotunda nadstavená do súčasnej výšky, pričom spodná časť naďalej slúžila ako kaplnka a vrchná časť mala obrannú funkciu.

Kalvária a okolité pamiatky

Na druhom kopci, kde sa v minulosti nachádzal hrad, dnes stojí Kalvária s výjavmi Krížovej cesty. Na vrchu sa týči kamenný kríž obkolesený sochami sv. Márie a sv. Jána. Kalváriu vysvätil v roku 1825 arcibiskup Alexander Rudnay. Pod kopcom sa nachádza ďalšia skalická pamiatka – Ľadovňa, ktorá je takisto prístupná turistom. Za kopcom sa rozprestierajú katolícky a evanjelický cintorín s náhrobkami od Dušana Jurkoviča, ako aj torzo novšieho židovského cintorína.

Fresky a maľby v rotunde

V interiéri Rotundy svätého Juraja sa zachovali časti fresiek a malieb zobrazujúcich život svätého Juraja a jeho boj s drakom. Na jednej maľbe čaká princezná na draka, zatiaľ čo na druhej strane je vyobrazený rytier Juraj po víťaznom boji, lúčiaci sa s dedinčanmi. Tieto maľby boli objavené až v roku 1945 a dodnes nie je jasné, či pokrývali celý obvod rotundy alebo boli namaľované iba dva výjavy – prvý a posledný z legendy. Pod rotundou sa nachádzajú aj krypty, ktoré boli prebádané, ale nie sú prístupné verejnosti.

Rotunda svätého Juraja je vzácnym svedectvom dávnych čias

Rotunda svätého Juraja je neodmysliteľnou súčasťou histórie Skalice a vzácnym svedectvom dávnych čias. Svojou architektúrou, freskami a strategickou polohou priťahuje pozornosť návštevníkov a odhaľuje bohatú minulosť tohto očarujúceho mesta. Pri návšteve Skalice by ste si rozhodne nemali nechať ujsť príležitosť obdivovať túto jedinečnú pamiatku.


V Kopčanoch pripravujú prezentáciu unikátneho odchytu divých kačíc


Obec Kopčany získala grant z Fondu na rozvoj Trnavského kraja na projekt s názvom: Prezentácia unikátneho odchytu divých kačíc v Kopčanoch prostredníctvom zábavných a interaktívnych prvkov. Informovala o tom Erika Okániková z obce Kopčany. Projekt je zameraný na vybudovanie verejnej infraštruktúry s cieľom zachovania a prezentácie kultúrneho dedičstva. „Zároveň je cieľom budovať pozitívny vzťah k hodnotám miesta a tvorbe genius loci unikátneho …


Continue reading  

Skalica otvára brány do minulosti: Prinesie unikátne okná do histórie


Skalica, malebné mesto na západnom Slovensku, sa chystá spustiť jedinečný projekt, ktorý obyvateľom aj návštevníkom poskytne fascinujúci pohľad do bohatej histórie mesta. Vďaka nedávno schválenej dotácii od Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry sa v centre Skalice čoskoro objavia tri “Okná do minulosti” – dizajnové sklenené tabule, ktoré prostredníctvom dobových fotografií a líniových kresieb odhalia, ako vyzerali dnes už neexistujúce budovy a …


Continue reading  

OOCR Záhorie a Kopanice hľadá najkrajšie fotografie z dvoch regiónov


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice vyhlásila 7. ročník fotografickej súťaže. Je určená amatérskym aj profesionálnym fotografom. Informoval o tom výkonný riaditeľ organizácie Martin Lidaj. Ide o tradičnú aktivitu organizácie. Vzhľadom k jej nedávnemu rozšíreniu o ďalších členov budú tento rok hodnotené dve kategórie – ZÁHORIE aj KOPANICE. „Cieľom súťaže je priblížiť najkrajšie miesta v oboch regiónoch, kde naša …


Continue reading