Pomník popravených v roku 1848, Horné Suroviny - Senica

Neďaleko Senice, v lone prírody, sa nachádza Pomník popravených v roku 1848 pripomínajúci tragické udalosti. Ide o Pomník čáčovského richtára Martina Bartoňa a jeho druhov, týčiaci sa uprostred rozľahlého poľa v lokalite Horné Suroviny. Toto miesto je ideálne pre peších turistov i cyklistov.


Pomník uprostred poľnohospodárskej pôdy

Na prvý pohľad môže Pomník popravených v roku 1848 pôsobiť ako neznámy monument. Má tvar pylónu na stupňovitom ihlanovom podstavci, na vrchole s architektonickou výzdobou v tvare symetrického dvojramenného kríža s mečom. Pylón je ozdobený pamätnými tabuľami z pieskovca, z ktorého je vyhotovený aj samotný pomník.

Pomník popravených v roku 1848

Pomník odhalili v roku 1948 pri príležitosti 100. výročia udalostí v meruôsmych rokoch. Jeho autorom je akademický sochár Ladislav Ľudovít Pollák. V roku 2016 sa mesto Senica rozhodlo vykonať komplexnú obnovu pomníka. Chceli si uctiť pamiatku popravených a zviditeľniť túto významnú vizuálnu a krajinnú dominantu pred 170. výročím povstania.

Rekonštrukcia pomníka

V roku 2018 sa uskutočnili reštaurátorské práce priamo na pomníku. Zahŕňali zreštaurovanie kamennej časti, statické zabezpečenie profilu okolitého terénu, obnovenie ohrady a úpravu okolia. Pribudla nová prístupová cesta, lavička, stojan na bicykle a informačná tabuľa. Pri reštaurovaní použili vysokokvalitné prípravky na zakonzervovanie a výsledok je očividný.

Čačovský richtár Martin Bartoň a jeho druhovia

Martin Bartoň sa narodil 19. januára 1799 v Čáčove. Bol roľníkom, mlynárom, čáčovským richtárom a národovcom. Stal sa obeťou maďarských gárd kvôli viere v slobodný život Slovákov. Po prečítaní Hurbanovho letáku ho zatkli a obvinili z vlastizrady. Spolu s Vojtechom Bemertom, Pavlom Svatíkom a Františkom Kapitáňom ich odsúdili a popravili na šibenici pri Surovinách. Všetci sú pochovaní pod mohylou s trojvrším na cintoríne v Senici.

Pomník je pripomienkou tragických udalostí z 1848

Pomník čáčovského richtára Martina Bartoňa a jeho druhov je dôležitou pripomienkou tragických udalostí z roku 1848. Vďaka rekonštrukcii v roku 2018 sa toto pietne miesto stalo dôstojným monumentom. Návštevníci si ho môžu uctiť a zároveň sa pokochať krásou okolitej prírody.


OOCR Záhorie a Kopanice hľadá najkrajšie fotografie z dvoch regiónov


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice vyhlásila 7. ročník fotografickej súťaže. Je určená amatérskym aj profesionálnym fotografom. Informoval o tom výkonný riaditeľ organizácie Martin Lidaj. Ide o tradičnú aktivitu organizácie. Vzhľadom k jej nedávnemu rozšíreniu o ďalších členov budú tento rok hodnotené dve kategórie – ZÁHORIE aj KOPANICE. „Cieľom súťaže je priblížiť najkrajšie miesta v oboch regiónoch, kde naša …


Continue reading  

Objavte tajomstvá kaštieľov a kúrií v Senici


Múzeum Senica pripravuje od 25. apríla do 18. mája 2024 jedinečnú výstavu Kaštiele a kúrie starej Senice, ktorá vás prenesie do čias dávno minulých. Výstava odhaľuje históriu honosných stavieb Počas takmer mesiaca budete mať príležitosť spoznať tajomstvá kaštieľov a kúrií, ktoré kedysi dotvárali charakter mesta Senica. Výstava vám populárno-náučnou a interaktívnou formou priblíži nielen históriu týchto honosných stavieb, ale aj …


Continue reading  

Slovenský líder v počte prenocovaní je zo Záhoria


Druhý najvyšší počet prenocovaní na Slovensku podľa priemernej dĺžky pobytu návštevníkov vykázala za minulý rok obec Smrdáky. Slováci v tejto malebnej dedinke neďaleko Senice strávili v priemere až 13,9 nocí. Údaje nedávno zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky. KrasyTT.SK o tom informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice Martin Lidaj. Smrdáky lákajú domácich aj zahraničných návštevníkov Smrdáky …


Continue reading