Pomník popravených v roku 1848, Horné Suroviny - Senica

Neďaleko Senice, v lone prírody, sa nachádza Pomník popravených v roku 1848 pripomínajúci tragické udalosti. Ide o Pomník čáčovského richtára Martina Bartoňa a jeho druhov, týčiaci sa uprostred rozľahlého poľa v lokalite Horné Suroviny. Toto miesto je ideálne pre peších turistov i cyklistov.


Pomník uprostred poľnohospodárskej pôdy

Na prvý pohľad môže Pomník popravených v roku 1848 pôsobiť ako neznámy monument. Má tvar pylónu na stupňovitom ihlanovom podstavci, na vrchole s architektonickou výzdobou v tvare symetrického dvojramenného kríža s mečom. Pylón je ozdobený pamätnými tabuľami z pieskovca, z ktorého je vyhotovený aj samotný pomník.

Pomník popravených v roku 1848

Pomník odhalili v roku 1948 pri príležitosti 100. výročia udalostí v meruôsmych rokoch. Jeho autorom je akademický sochár Ladislav Ľudovít Pollák. V roku 2016 sa mesto Senica rozhodlo vykonať komplexnú obnovu pomníka. Chceli si uctiť pamiatku popravených a zviditeľniť túto významnú vizuálnu a krajinnú dominantu pred 170. výročím povstania.

Rekonštrukcia pomníka

V roku 2018 sa uskutočnili reštaurátorské práce priamo na pomníku. Zahŕňali zreštaurovanie kamennej časti, statické zabezpečenie profilu okolitého terénu, obnovenie ohrady a úpravu okolia. Pribudla nová prístupová cesta, lavička, stojan na bicykle a informačná tabuľa. Pri reštaurovaní použili vysokokvalitné prípravky na zakonzervovanie a výsledok je očividný.

Čačovský richtár Martin Bartoň a jeho druhovia

Martin Bartoň sa narodil 19. januára 1799 v Čáčove. Bol roľníkom, mlynárom, čáčovským richtárom a národovcom. Stal sa obeťou maďarských gárd kvôli viere v slobodný život Slovákov. Po prečítaní Hurbanovho letáku ho zatkli a obvinili z vlastizrady. Spolu s Vojtechom Bemertom, Pavlom Svatíkom a Františkom Kapitáňom ich odsúdili a popravili na šibenici pri Surovinách. Všetci sú pochovaní pod mohylou s trojvrším na cintoríne v Senici.

Pomník je pripomienkou tragických udalostí z 1848

Pomník čáčovského richtára Martina Bartoňa a jeho druhov je dôležitou pripomienkou tragických udalostí z roku 1848. Vďaka rekonštrukcii v roku 2018 sa toto pietne miesto stalo dôstojným monumentom. Návštevníci si ho môžu uctiť a zároveň sa pokochať krásou okolitej prírody.


Slovenský líder v počte prenocovaní je zo Záhoria


Druhý najvyšší počet prenocovaní na Slovensku podľa priemernej dĺžky pobytu návštevníkov vykázala za minulý rok obec Smrdáky. Slováci v tejto malebnej dedinke neďaleko Senice strávili v priemere až 13,9 nocí. Údaje nedávno zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky. KrasyTT.SK o tom informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice Martin Lidaj. Smrdáky lákajú domácich aj zahraničných návštevníkov Smrdáky …


Continue reading  

Lesopotulky – výlety, ktoré prekvapia, štartuje nová sezóna


Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov – Lesopotulky, sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. V novej sezóne viac termínov Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky …


Continue reading  

Záhorie a Kopanice spájajú sily v cestovnom ruchu


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie rozširuje svoje aktivity na myjavské kopanice a mení názov na OOCR ZÁHORIE a KOPANICE. Spolupráca dvoch regiónov prináša aj nový názov organizácie, ktorý jednomyseľne schválili delegáti valného zhromaždenia v piatok 1. marca v Stupave. Prirodzené spojenie prepojených regióniov Vznik spoločnej Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) ZÁHORIE a KOPANICE predstavuje prirodzené spojenie dvoch geograficky a kultúrne prepojených …


Continue reading