Pomník uprostred poľnohospodárskej pôdy
Na prvý pohľad môže Pomník popravených v roku 1848 pôsobiť ako neznámy monument. Má tvar pylónu na stupňovitom ihlanovom podstavci, na vrchole s architektonickou výzdobou v tvare symetrického dvojramenného kríža s mečom. Pylón je ozdobený pamätnými tabuľami z pieskovca, z ktorého je vyhotovený aj samotný pomník.
Pomník popravených v roku 1848
Pomník odhalili v roku 1948 pri príležitosti 100. výročia udalostí v meruôsmych rokoch. Jeho autorom je akademický sochár Ladislav Ľudovít Pollák. V roku 2016 sa mesto Senica rozhodlo vykonať komplexnú obnovu pomníka. Chceli si uctiť pamiatku popravených a zviditeľniť túto významnú vizuálnu a krajinnú dominantu pred 170. výročím povstania.
Rekonštrukcia pomníka
V roku 2018 sa uskutočnili reštaurátorské práce priamo na pomníku. Zahŕňali zreštaurovanie kamennej časti, statické zabezpečenie profilu okolitého terénu, obnovenie ohrady a úpravu okolia. Pribudla nová prístupová cesta, lavička, stojan na bicykle a informačná tabuľa. Pri reštaurovaní použili vysokokvalitné prípravky na zakonzervovanie a výsledok je očividný.
Čačovský richtár Martin Bartoň a jeho druhovia
Martin Bartoň sa narodil 19. januára 1799 v Čáčove. Bol roľníkom, mlynárom, čáčovským richtárom a národovcom. Stal sa obeťou maďarských gárd kvôli viere v slobodný život Slovákov. Po prečítaní Hurbanovho letáku ho zatkli a obvinili z vlastizrady. Spolu s Vojtechom Bemertom, Pavlom Svatíkom a Františkom Kapitáňom ich odsúdili a popravili na šibenici pri Surovinách. Všetci sú pochovaní pod mohylou s trojvrším na cintoríne v Senici.
Pomník je pripomienkou tragických udalostí z 1848
Pomník čáčovského richtára Martina Bartoňa a jeho druhov je dôležitou pripomienkou tragických udalostí z roku 1848. Vďaka rekonštrukcii v roku 2018 sa toto pietne miesto stalo dôstojným monumentom. Návštevníci si ho môžu uctiť a zároveň sa pokochať krásou okolitej prírody.