Pomník popravených v roku 1848, Horné Suroviny - Senica

Neďaleko Senice, v lone prírody, sa nachádza Pomník popravených v roku 1848 pripomínajúci tragické udalosti. Ide o Pomník čáčovského richtára Martina Bartoňa a jeho druhov, týčiaci sa uprostred rozľahlého poľa v lokalite Horné Suroviny. Toto miesto je ideálne pre peších turistov i cyklistov.


Pomník uprostred poľnohospodárskej pôdy

Na prvý pohľad môže Pomník popravených v roku 1848 pôsobiť ako neznámy monument. Má tvar pylónu na stupňovitom ihlanovom podstavci, na vrchole s architektonickou výzdobou v tvare symetrického dvojramenného kríža s mečom. Pylón je ozdobený pamätnými tabuľami z pieskovca, z ktorého je vyhotovený aj samotný pomník.

Pomník popravených v roku 1848

Pomník odhalili v roku 1948 pri príležitosti 100. výročia udalostí v meruôsmych rokoch. Jeho autorom je akademický sochár Ladislav Ľudovít Pollák. V roku 2016 sa mesto Senica rozhodlo vykonať komplexnú obnovu pomníka. Chceli si uctiť pamiatku popravených a zviditeľniť túto významnú vizuálnu a krajinnú dominantu pred 170. výročím povstania.

Rekonštrukcia pomníka

V roku 2018 sa uskutočnili reštaurátorské práce priamo na pomníku. Zahŕňali zreštaurovanie kamennej časti, statické zabezpečenie profilu okolitého terénu, obnovenie ohrady a úpravu okolia. Pribudla nová prístupová cesta, lavička, stojan na bicykle a informačná tabuľa. Pri reštaurovaní použili vysokokvalitné prípravky na zakonzervovanie a výsledok je očividný.

Čačovský richtár Martin Bartoň a jeho druhovia

Martin Bartoň sa narodil 19. januára 1799 v Čáčove. Bol roľníkom, mlynárom, čáčovským richtárom a národovcom. Stal sa obeťou maďarských gárd kvôli viere v slobodný život Slovákov. Po prečítaní Hurbanovho letáku ho zatkli a obvinili z vlastizrady. Spolu s Vojtechom Bemertom, Pavlom Svatíkom a Františkom Kapitáňom ich odsúdili a popravili na šibenici pri Surovinách. Všetci sú pochovaní pod mohylou s trojvrším na cintoríne v Senici.

Pomník je pripomienkou tragických udalostí z 1848

Pomník čáčovského richtára Martina Bartoňa a jeho druhov je dôležitou pripomienkou tragických udalostí z roku 1848. Vďaka rekonštrukcii v roku 2018 sa toto pietne miesto stalo dôstojným monumentom. Návštevníci si ho môžu uctiť a zároveň sa pokochať krásou okolitej prírody.


Podujatia v Šaštíne-Strážach 2025: Kultúra, šport a zábava pre celú rodinu


Ak plánujete v roku 2025 navštíviť Šaštín-Stráže, môžete sa tešiť na pestrý kalendár podujatí. Mesto pripravilo bohatý program plný kultúrnych, športových a spoločenských zážitkov pre všetky vekové kategórie. Pozrite si prehľad najzaujímavejších udalostí, ktoré by ste určite nemali vynechať. Zábava a kultúra od jari až po leto Jar v Šaštíne-Strážach odštartuje 22. marca energickou Jozefovskou zábavou v Kultúrnom dome Šaštín. …


Continue reading  

Valentín v Múzeu Senica: Objavte tajomstvá „Nápoja lásky“


Múzeum Senica ožíva romantikou a históriou. Od 14. do 23. februára 2025 pripravuje už štvrtý ročník obľúbeného podujatia „Valentín v múzeu“. Tentokrát sa návštevníci môžu tešiť na výstavu pod názvom „Nápoj lásky“. Táto jedinečná expozícia nie je určená len zamilovaným párom, ale všetkým, ktorí túžia dozvedieť sa viac o fascinujúcej histórii snáh ovplyvniť lásku prostredníctvom elixírov, magických nápojov a rituálov. …


Continue reading  

Matúš Novosad: Kresby – Výnimočná výstava v Senici


Kresba ako zrod, cesta a objavovanie – výstava Matúša Novosada v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici ponúka intenzívny pohľad do jedinečného sveta súčasného slovenského umelca. Kresba ako jazyk videnia Od 31. januára 2025 ožije Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici kresbami mladého slovenského maliara Matúša Novosada. Výstava s názvom Matúš Novosad: Kresby predstavuje výber z jeho tvorby z rokov …


Continue reading