Hoci sa priamo v kúpeľnom parku nenapijete, po príjemnej prechádzke lesmi Chvojnickej pahorkatiny sa pri prameni Maňovskej studienky môžete osviežiť. Hoštecná studnička a jej okolitá príroda láka aj na turistiku v každom ročnom období.
Maňovská alias Hoštecná studnička – oáza pokoja
Názov Maňovská studienka pravdepodobne pochádza od okolitého hája zvaného Manily. Ľudové pomenovanie Hoštecná zas odkazuje na detskú chorobu hoštec, čo označovalo rôzne zápalové ochorenia. Matky sem vodievali svoje ratolesti umývať.
Studnička sa ukrýva v lesoch Chvojnickej pahorkatiny neďaleko obce Radošovce, časť Vieska. Toto tiché miesto s bujnou vegetáciou okrem studienky ukrýva aj zvonicu, dve kaplnky a lavičky na oddych.
Obľúbená medzi kúpeľnými hosťami
Hoštecká studnička nie je známa len v okolitých dedinách, ale vyhľadávaná je i kúpeľnými hosťami pre blahodarné účinky vody. Zo Smrdák sa k nej dostanete cez les, takže príjemná prechádzka končí pri osviežujúcom prameni s liečivými vlastnosťami.
Po túre si oddýchnite v kúpeľoch a doprajte si procedúry s miestnou sírnou vodou v rámci liečebných pobytov.
Turistika v každom ročnom období
Okolie studničky je rajom hubárov. Lesné chodníčky sú obľúbené medzi cyklistami a v zime aj bežkármi. Kraj má čaro v každom ročnom období. Neďaleko sa nachádza aj archeologická lokalita hradisko Zámčisko či rozhľadňa Lipky.
Pútnické miesto s omšami
Pri Hoštecnej studničke sa pravidelne konajú omše a miesto je hojne navštevované pútnikmi, ktorí sem chodia uctiť si Pannu Máriu. V roku 2000 bolo zrenovované vďaka obyvateľom Skalice a okolia.
Okolo kamennej jaskyne so sochou Lurdskej Panny Márie vyrástol malý kostolík s vežičkou, krížom a zvonicou. Vedľa kríža s mosadzným korpusom je studnička s vydláždeným priestranstvom. Na pravej strane stojí Muka so životnou sochou Panny Márie.
Blahodarné účinky vody
Prameň obsahuje množstvo minerálov. Voda priaznivo pôsobí najmä na kožu, lieči popraskané ruky, chodidlá či ekzém. Obľubujú ju aj ľudia s tráviacimi ťažkosťami. Viaže sa k nej i príbeh o uzdravení zraku dcéry viedenskej šľachtičnej vďaka vyplachovaniu očí.
Povesť o vzniku studienky
Podľa miestnych kroník istý drevorubač s vredmi na rukách prosil o pomoc Pannu Máriu a ruky si umýval v tunajšom pramienku. Vredy zmizli a on z vďačnosti vytvoril jaskyňu so sochou Lurdskej Panny Márie.
Trasy k studienke
K Hoštecnej studničke sa dostanete pešo alebo na bicykli z viacerých obcí. Z Viesky sa vydajte južne na Oreské, odbočte doprava k senníku a lesom k horárni Pavlov. Odtiaľ doľava na rázcestie a vpravo k cieľu.
Zo Smrdák vedie zelená turistická značka cez les, túra trvá asi hodinu. Z Koválova nevedú značené chodníky, no od Kaplnky sv. Urbana sa dá ísť 3,5 km cez lúku a les.
Z Unína smeruje zelená cyklotrasa popod rozhľadňu Lipky k vrchu Zámčisko, kde sa pri rázcestí Radošovce-Vieska napája na červenú trasu medzi Smrdákmi a Radošovcami.
Hoštecná studnička je vďaka dobrej dostupnosti obľúbeným výletným miestom kúpeľných hostí zo Smrdák. Okrem nich je na dosah aj obyvateľom Koválova, Unína a ďalších blízkych dedín. Prísť sa dá pešo či na horskom bicykli lesnými cestami.