Rozhľadňa Lipovec, Prietrž

Hľadáte tip na výlet v okolí Senice? Navštívte Rozhľadňu Lipovec v Prietrži, ktorá ponúka nádherný výhľad na všetky svetové strany. Nachádza sa v časti U Rehušov a je ideálnym miestom pre milovníkov turistiky a prírody.


Rozhľadňa s dvojčaťom

Rozhľadňa Lipovec stojí na kopci vo výške 424 metrov nad morom. Veža, okolo ktorej sa vinie schodisko, má celkovú výšku 6 metrov. Bola vybudovaná v roku 2013 a je dvojčaťom Rozhľadne Rozbehy v obci Cerová. Na vyhliadkovú plošinu sa dostanete po 35 schodoch.

Veža je ukončená dreveným prekrytím vyhliadkovej plochy. Nájdete tu informačné panoramatické tabule, ktoré zobrazujú okolitú krajinu a popisujú zaujímavé objekty. Z rozhľadne uvidíte Biele Karpaty s vrchom Veľká Javorina, Malé Karpaty s hradom Dobrá Voda, Považský Inovec a Mohylu M. R. Štefánika na Bradle.

Turistika a cykloturistika v okolí

Okolo rozhľadne vedie asfaltová miestna komunikácia, ktorá je zároveň žltou cyklotrasou. Táto trasa má dĺžku 21 kilometrov a náročnosť Sport. V blízkosti nájdete aj červenú cyklotrasu, známu ako Kopaničiarska cyklomagistrála. Meria 61 kilometrov a napája sa na Záhorskú cyklomagistrálu. Spolu majú dĺžku až 110 kilometrov a náročnosť rekrea.

K rozhľadni sa dostanete aj z autobusovej zastávky “Prietrž, Zuščíci” na trase Senica – Brezová pod Bradlom. Od zastávky vedie asfaltová cesta k osade Rehušovci. Pred ňou odbočíte doprava na poľnú cestu popri oplotenej lúke až k rozhľadni. Prístup je možný aj autom z Brezovej pod Bradlom alebo zo Senice cez obec Prietrž.

Pamätník SNP U Rehušov

Neďaleko rozhľadne sa nachádza ďalší zaujímavý bod – pamätník SNP U Rehušov. Bol postavený na počesť udalostí z rokov 1944 a 1945, ktoré sa odohrali na kopaniciach U Rehušov, Horných a Dolných Pasekách. Zároveň vzdáva hold statočným obyvateľom kopaníc.

Pamätník odhalili 10. septembra 1967 pri príležitosti 23. výročia SNP. Jeho autorom je akademický sochár Vladimír Farár z Bratislavy. Mohutný stĺp z duralových a hliníkových trubiek symbolizuje plameň, ktorý sa rozhorel v povstaní za oslobodenie vlasti. Reliéf z tepanej medi znázorňuje hrôzy vojny a ľudské obete.

Rozhľadňa Lipovec a pamätník SNP U Rehušov sú skvelými tipmi na výlet pre celú rodinu. Spojte turistiku s poznávaním histórie a vychutnajte si krásne výhľady na okolité pohoria a krajinu.


Slovenský líder v počte prenocovaní je zo Záhoria


Druhý najvyšší počet prenocovaní na Slovensku podľa priemernej dĺžky pobytu návštevníkov vykázala za minulý rok obec Smrdáky. Slováci v tejto malebnej dedinke neďaleko Senice strávili v priemere až 13,9 nocí. Údaje nedávno zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky. KrasyTT.SK o tom informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice Martin Lidaj. Smrdáky lákajú domácich aj zahraničných návštevníkov Smrdáky …


Continue reading  

Lesopotulky – výlety, ktoré prekvapia, štartuje nová sezóna


Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov – Lesopotulky, sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. V novej sezóne viac termínov Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky …


Continue reading  

Záhorie a Kopanice spájajú sily v cestovnom ruchu


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie rozširuje svoje aktivity na myjavské kopanice a mení názov na OOCR ZÁHORIE a KOPANICE. Spolupráca dvoch regiónov prináša aj nový názov organizácie, ktorý jednomyseľne schválili delegáti valného zhromaždenia v piatok 1. marca v Stupave. Prirodzené spojenie prepojených regióniov Vznik spoločnej Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) ZÁHORIE a KOPANICE predstavuje prirodzené spojenie dvoch geograficky a kultúrne prepojených …


Continue reading