História obce Plavecký Peter
Pamiatková rezervácia Plavecký Peter a samotná obec sa nachádza na severovýchode Záhorskej nížiny, na úpätí Malých Karpát, 31 kilometrov severovýchodne od Malaciek. Historické záznamy naznačujú, že obec vznikla v 11. až 12. storočí, keď na týchto územiach slúžili Polovci ako strážcovia hraníc Uhorského kráľovstva.
Sídelný typ hromadnej dediny
Historické jadro Plaveckého Petra tvorí dvojradová cestná dedina, ktorá sa v oblasti kostola šošovkovito rozširuje. Roľnícke dvory sú rozmiestnené jednostranne, pričom domy stoja kolmo na komunikáciu. Pred domom sa nachádza hospodárska budova s maštaľou a šopou pre zvieratá, za ním stojí stodola. Táto organická spojenosť obytného a hospodárskeho traktu je charakteristická pre celé západné Slovensko a má dlhú tradíciu.
V obci sa vyskytujú aj dlhé dvory, kde sú dva domy s príslušnými hospodárskymi budovami postavené za sebou. Tento jav je výsledkom tereziánskej regulácie, ktorá stanovila rozsah obecného intravilánu a zabránila jeho rozširovaniu. V minulosti takéto domy tvorili asi tretinu všetkých domov v obci Plavecký Peter.
Tradičné stavebné materiály a techniky
Domy sú tradične postavené z nepálenej tehly, pričom spodná časť stien je vymurovaná z kameňa. Predchodcom tehlových domov boli konštrukcie z hlinených “váľkov”. Od roku 1819 sa hlina stala ešte dostupnejším materiálom vďaka dekrétu, ktorý umožňoval výrobu tehál na predaj alebo osobnú potrebu.
Steny domov sú omietnuté hlinou a bielené vápnom, čo slúži ako ochrana aj dekorácia. Omietka je zdobená štukovými šambránami okolo okien, kvádrovaním na nárožiach a zuborezom pod rímsou. Sedlové strechy majú murovaný štít, ktorý je od čelnej steny oddelený rímsou s jedným radom škridiel. Niektoré domy majú štíty s barokovými alebo klasicistickými profiláciami.
Usporiadanie tradičných ľudových domov
Tradičné ľudové domy v obci Plavecký Peter sa vyznačujú troj- alebo štvorpriestorovým usporiadaním. Tieto priestory sú rozvrhnuté lineárne za sebou, typicky v konfigurácii izba – sieň – komora alebo izba – sieň – zadná izba – komora. V sieni, ktorá plnila funkciu čiernej kuchyne, sa nachádzal veľký otvorený komín a ohnisko, na ktorom sa pôvodne varilo na otvorenom ohni a neskôr bolo doplnené o sporák.
Mnohé stavby si zachovali pôvodné drevené trámové stropy s vyrytými dátumami svojho vzniku na prievlakoch. Novšia výstavba domov, charakteristická štvorcovým pôdorysom a plochými strechami, sa zvyčajne nachádza mimo historického jadra obce.
Pamiatková hodnota a ochrana
Napriek viacerým ničivým požiarom v minulosti si až 28 % domov v obci zachovalo všetky kľúčové prvky typické pre ľudové stavby daného regiónu a spĺňajú kritériá na vyhlásenie za kultúrne pamiatky. Viac než polovica (53 %) stavebného fondu v oblasti pamiatkovej rezervácie bola čiastočne zmodernizovaná, ale svojimi proporciami a celkovým vzhľadom stále podporuje historický charakter okolia.
Historický sídelný útvar je predmetom ochrany a starostlivosti, ktorá zahŕňa nielen historický pôdorys, hmotovú a priestorovú štruktúru zástavby, ale aj pamiatky ľudovej architektúry a historické prostredie vytvorené kostolom a prícestnými sakrálnymi plastikami.
Nové využitie a perspektívy
Objekty ľudovej architektúry sú často obývané staršou generáciou, no zároveň nachádzajú nové využitie ako rekreačné obydlia pre mestské obyvateľstvo. Plavecký Peter je zaradený medzi rekreačné dediny a jeho okolité prírodné prostredie poskytuje ideálne podmienky pre rozvoj individuálnej chalupárskej rekreácie. V súčasnosti 16 objektov v obci slúži na rekreačné účely, čo poukazuje na perspektívne využitie kultúrnych pamiatok v oblasti turizmu a rekreácie.
Ľudová architektúra predstavuje vzácny a zachovaný súbor stavieb
Ľudová architektúra v obci Plavecký Peter predstavuje vzácny a dobre zachovaný súbor typických západoslovenských stavieb. Obec je živým dokumentom stavebného vývoja slovenských dedín, ovplyvneného prírodnými podmienkami, hospodárskymi a právnymi okolnosťami minulosti.
Zachovaná urbanistická štruktúra a architektonický charakter celého súboru sú súčasťou nášho národného kultúrneho dedičstva a svedectvom životného štýlu, kreativity a zručností našich predkov. Cieľom vyhlásenia pamiatkovej rezervácie je vytvoriť podmienky pre trvalú, systematickú a efektívnu ochranu nielen jednotlivých objektov, ale predovšetkým celého sídelného útvaru.