Dom umenia Piešťany

Dom umenia Piešťany sa v roku 2022 stal národnou kultúrnou pamiatkou. Toto brutalistické dielo architekta Ferdinanda Milučkého z druhej polovice 20. storočia tak získalo rovnakú ochranu ako oveľa staršie pamiatky z piešťanského regiónu.


Brutalizmus a architektúra Domu umenia

Brutalizmus, odvodený z francúzskeho výrazu “brut – béton”, sa vyznačuje použitím pohľadového betónu ako výrazového prvku. Milučkému sa podarilo prepojiť modernú architektúru so slovenským ľudovým umením, čím vytvoril kompozične, tvarovo i materiálovo vyvážený celok – Dom umenia Piešťany.

História a zachovanie pôvodného výrazu

Výstavba Domu umenia sa začala v roku 1974 a budova bola slávnostne otvorená o päť rokov neskôr. Vedenie sa odvtedy snaží zachovať pôvodný výraz budovy, čo ocenili aj odborníci pri zaradení na zoznam národných kultúrnych pamiatok. Mnohé podobné architektonické diela z tohto obdobia sa na Slovensku nezachovali kvôli necitlivým zásahom.

Úsilie o zápis a popularizácia

Členovia občianskeho združenia Čierne diery sa usilovali o zápis Domu umenia na zoznam národných kultúrnych pamiatok. Ich cieľom je tiež popularizovať túto stavbu a ukázať verejnosti jej kvality. Organizujú sa komentované prehliadky, ktoré priťahujú návštevníkov z celého Slovenska i zo zahraničia.

Kultúrne a spoločenské centrum Piešťan

Dom umenia Piešťany je moderným architektonickým skvostom na brehu rieky Váh uprostred rozsiahleho parku. Je centrom kultúrneho a spoločenského života Piešťan, organizuje koncerty počas sezóny a je jedným z hlavných spoluusporiadateľov medzinárodného Piešťanského festivalu. Okrem toho je dejiskom divadla, filmu, televíznych show, kongresov, výstav a ďalších aktivít.

Vybavenie a predpoklady pre úspešnú prevádzku

Dom umenia je vybavený divadelnou technikou, svetelným parkom, kvalitným koncertným krídlom i organom, veľkým javiskom i hľadiskom, baletnou sálou a modernými šatňami. Odborný personál dodáva všetky predpoklady na úspešné prevádzkovanie tohto kultúrno-spoločenského centra.

Súčasť významných inštitúcií

Od roku 2014 bol Dom umenia súčasťou Umeleckého súboru LÚČNICA. V roku 2023 sa stal súčasťou Slovenskej filharmónie, čo ešte viac zdôrazňuje jeho význam v kultúrnom živote Slovenska.

Dom umenia Piešťany spája modernú architektúru s tradičným umením

Dom umenia Piešťany je jedinečnou národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá spája modernú architektúru s tradičným umením. Svojím bohatým programom a kvalitným vybavením priťahuje návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia a je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska.


Dom umenia Piešťany: Architektonický klenot neskorej moderny


V srdci Piešťan sa nachádza Dom umenia, ktorý sa pýši unikátnou expozíciou venovanou jeho architektonickým hodnotám. Objavte fascinujúcu expozíciu v Dome umenia Piešťany Vznikla vďaka iniciatíve občianskych združení Centrum architektúry a Čierne diery. Tento umelecký stánok, navrhnutý významným architektom Ferdinandom Milučkým, je považovaný za jedno z najlepšie zachovaných diel neskorej moderny na Slovensku. Od svojho otvorenia v roku 1980 slúži …


Continue reading  

Virtuálna realita oživuje históriu: Elektrárňa Piešťany ako nikdy predtým


Elektrárňa Piešťany, kedysi srdce energetiky v regióne, dnes slúži ako kultúrne a spoločenské centrum. Vďaka projektu “Okná do minulosti a budúcnosti” sa návštevníci môžu ponoriť do histórie tejto významnej pamiatky prostredníctvom virtuálnej reality. Minulosť ožíva v Piešťanoch “Príbeh piešťanskej elektrárne má viac ako sto rokov a teraz bude vyrozprávaný modernými technológiami,” hovorí Tatiana Nevolná, výkonná riaditeľka Rezortu Piešťany. Návštevníci tak …


Continue reading  

Posilnenie financovania samospráv: Kľúč k rozvoju slovenského kúpeľníctva


V posledný septembrový deň sa Bratislava stala dejiskom konferencie „Vizionári – Vízia slovenského kúpeľníctva“. Táto udalosť prilákala odborníkov a lídrov z oblasti cestovného ruchu, ktorí diskutovali o budúcnosti kúpeľníctva na Slovensku. Kúpeľníctvo ako nástroj rozvoja cestovného ruchu Jedným z hlavných rečníkov panelovej diskusie na tému „Kúpeľníctvo a liečivé vody ako klenot Slovenska a nástroj na rozvíjanie cestovného ruchu doma a …


Continue reading