História a stavebný vývoj kostola
Prvá písomná zmienka o Kostole svätého Martina v Merašiciach siaha do roku 1397. Hoci je kostol v jadre stredoveký, v priebehu storočí prešiel viacerými obnovami a prestavbami. Významnú obnovu zaznamenal v 18. storočí a v roku 1928 ho rozšírili a prestavali do súčasnej podoby.
Architektúra kostola
Kostol svätého Martina je jednoloďová stavba so segmentovým uzáverom presbytéria. K pôvodnej stavbe pristavali novšiu južnú kaplnku, severnú sakristiu a na západnom priečelí vstavanú vežu. Pred vežou sa nachádza predstavaná predsienka. Presbytérium je zaklenuté pruskou klenbou, zatiaľ čo loď a bočná prístavba majú rovný strop. Bočná prístavba sa k lodi pripája polkruhovou arkádou. Fasády kostola sú hladké a veža je zakončená dvojstupňovým ihlanom.
Interiér a vzácne artefakty
Vnútorné zariadenie kostola pochádza z roku 1928. Mimoriadne cenným artefaktom je sekundárne umiestnená ranogotická kamenná krstiteľnica zo začiatku 14. storočia, ktorá pravdepodobne pochádza z Orešian. Tento vzácny kus dotvára historický a umelecký význam kostola.
Súčasnosť a využitie kostola
V súčasnosti je Kostol svätého Martina v dobrom stave a naďalej slúži svojmu pôvodnému účelu. Je nielen miestom duchovného života farnosti Merašice, ale aj významnou kultúrnou a historickou pamiatkou obce a okolia.
Stredoveký skvost s bohatou históriou
Kostol svätého Martina v Merašiciach je skvostom stredovekej architektúry s bohatou históriou. Jeho jedinečná architektúra, vzácne artefakty a pokračujúca úloha v živote miestnej komunity z neho robia významný sakrálny objekt, ktorý si zaslúži našu pozornosť a obdiv. Pri návšteve obce Merašice určite nevynechajte prehliadku tohto historického skvostu.