Kostol svätého Martina, Merašice

V malebnej obci Merašice sa nachádza rímskokatolícky Kostol svätého Martina. Tento stredoveký klenot pochádza z roku 1396 a patrí pod farnosť Merašice, ktorá zastrešuje aj obce Kapince a Biskupová.


História a stavebný vývoj kostola

Prvá písomná zmienka o Kostole svätého Martina v Merašiciach siaha do roku 1397. Hoci je kostol v jadre stredoveký, v priebehu storočí prešiel viacerými obnovami a prestavbami. Významnú obnovu zaznamenal v 18. storočí a v roku 1928 ho rozšírili a prestavali do súčasnej podoby.

Architektúra kostola

Kostol svätého Martina je jednoloďová stavba so segmentovým uzáverom presbytéria. K pôvodnej stavbe pristavali novšiu južnú kaplnku, severnú sakristiu a na západnom priečelí vstavanú vežu. Pred vežou sa nachádza predstavaná predsienka. Presbytérium je zaklenuté pruskou klenbou, zatiaľ čo loď a bočná prístavba majú rovný strop. Bočná prístavba sa k lodi pripája polkruhovou arkádou. Fasády kostola sú hladké a veža je zakončená dvojstupňovým ihlanom.

Kostol svätého Martina, Merašice Autor: Vladimír Miček

Kostol svätého Martina, Merašice Autor: Vladimír Miček

Interiér a vzácne artefakty

Vnútorné zariadenie kostola pochádza z roku 1928. Mimoriadne cenným artefaktom je sekundárne umiestnená ranogotická kamenná krstiteľnica zo začiatku 14. storočia, ktorá pravdepodobne pochádza z Orešian. Tento vzácny kus dotvára historický a umelecký význam kostola.

Súčasnosť a využitie kostola

V súčasnosti je Kostol svätého Martina v dobrom stave a naďalej slúži svojmu pôvodnému účelu. Je nielen miestom duchovného života farnosti Merašice, ale aj významnou kultúrnou a historickou pamiatkou obce a okolia.

Stredoveký skvost s bohatou históriou

Kostol svätého Martina v Merašiciach je skvostom stredovekej architektúry s bohatou históriou. Jeho jedinečná architektúra, vzácne artefakty a pokračujúca úloha v živote miestnej komunity z neho robia významný sakrálny objekt, ktorý si zaslúži našu pozornosť a obdiv. Pri návšteve obce Merašice určite nevynechajte prehliadku tohto historického skvostu.

Kostol svätého Martina, Merašice Autor: Vladimír Miček

Kostol svätého Martina, Merašice Autor: Vladimír Miček


Nový rozmer zážitku na vyhliadke Šianec


Vyhliadka Šianec v Hlohovci sa môže pochváliť novou infotabuľou, ktorá obohacuje výletnícky zážitok pre návštevníkov. Prepojenie histórie a moderného turizmu Táto novinka vznikla vďaka spolupráci medzi mestom Hlohovec a Vlastivedným múzeom v Hlohovci. Pridáva tak nový rozmer k poznávaniu a užívaniu krás tohto malebného miesta. Pôvodná tabuľa z roku 2005 už nespĺňala estetické a informačné požiadavky, preto bolo potrebné ju …


Continue reading  

Neptún sa vrátil do Grotty v Zámockej záhrade v Hlohovci


V srdci Zámockej záhrady v Hlohovci sa ukrýva unikátny architektonický skvost – Grotta. Táto umelá jaskyňa, nachádzajúca sa pod prameňom vody vytekajúcim z pieskovcovo ílového masívu, je domovom vzácneho reliéfu boha Neptúna. Avšak, tento poklad sa stal terčom vandalov, čo viedlo k nevyhnutnej reštaurácii. Znovuzrodenie Neptúna Mesto Hlohovec zverilo reliéf do rúk talentovaného odborníka Františka Šmigrovského. Pod jeho vedením Neptún …


Continue reading  

Vážsky prológ: Nezabudnuteľná cyklojazda plná dobrodružstva a krásnych výhľadov


Už túto nedeľu, 24. marca 2024, sa uskutoční úžasný cyklistický zážitok s názvom Vážsky prológ. Táto nesúťažná cyklojazda ponúka skvelú príležitosť na pohyb, zábavu a spoznávanie nových miest a ľudí s rovnakou vášňou pre bicykel. Trasa a program Dobrodružstvo sa začína v malebnom mestečku Hlohovec, na železničnej stanici o 13:00 hod. Odtiaľ sa pelotón vydá na pútavú 44-kilometrovú cestu cez …


Continue reading