Jej katastrálna oblasť vznikla zlúčením niekoľkých samostatných usadlostí a menších obcí. Históriu názvu obce nám odhaľuje kráľovská darovacia listina z roku 1197, kde sa Jelka pomenúva ako Ilka. V listine kráľa Bela IV. z roku 1239 sa už spomínajú tri obce tohto názvu, ktoré boli pod správou Bratislavského hradu. V priebehu vekov tu žili rody Etreovcov, Magyarovcov, Olgyarovcov, Olgyaiovcov, Borsaiovcov, Jánokiovcov a Ilkaiovcov.
Jelku zdobí niekoľko historických pamiatok. Medzi nimi vyniká Rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorý je jednoloďovou, pôvodne románskou stavbou z tretej štvrtiny 13. storočia. Kostol je zvláštny svojou polkruhovou apsidou, transeptom a vežou. Gotická úprava kostola, ktorá sa uskutočnila v prvej polovici 14. storočia, rozšírila pôvodné románske okná. Barokovú prestavbu kostola sme zaznamenali v rokoch 1747-1752.
Kaplnka sv. Anjelov strážcov a Reformovaný kostol sú ďalšími dôležitými pamiatkami Jelky. Taktiež si nesmieme zabudnúť na technickú pamiatku – Vodný kolový mlyn, ktorý bol pôvodne lodným mlyn a po roku 1899 bol prestavaný na kolový. Tento mlyn, položený na brehu Malého Dunaja, je jedným z posledných príkladov typu vodného mlyna, ktorý bol kedysi v regióne bežný.
Z hľadiska turistiky je obec Jelka atraktívna najmä vďaka tomu, že ju obklopuje Malý Dunaj na takmer 24 kilometrov. Turisti môžu využiť požičovňu člnov a za 2-3 hodiny sa preplaviť z jednej strany obce na druhú. Významnou kultúrnou pamiatkou je Vodný kolový mlyn (Némethov mlyn), ktorý je plne funkčný a má tri poschodia. Tento mlyn je súčasťou skanzenu venovaného tradičnému hospodáreniu v okolí Jelky.
Cyklisti ocenia cyklotrasy vedúce do Senca aj do Galanty. Okrem toho je tu obľúbené táborisko pre vodákov, niekoľko bufetov a reštaurácia so špecialitami z rýb, ako aj príležitosť k rybolovu vo vlastných jazerách, kde sa chovajú aj jeseteri.