Rímskokatolícky kostol svätého Michala Archanjela, Jaslovské Bohunice

Rímskokatolícky kostol svätého Michala Archanjela v Jaslovských Bohuniciach je významnou sakrálnou pamiatkou, ktorá už takmer dve storočia slúži veriacim z Jaslovských Bohunicíc a okolitých obcí.


Kostol bol postavený v klasicistickom slohu a dodnes si zachoval svoj pôvodný vzhľad. V tomto článku sa bližšie pozrieme na históriu a architektúru tohto chrámu.

Pôvodný gotický kostolík

Súčasný kostol svätého Michala Archanjela nie je prvým kostolom, ktorý stál na území Bohuníc. Pôvodný gotický kostolík z roku 1494 sa nachádzal v dnešnej farskej záhrade. Hoci bol pomerne malý, mal tri zvony, z ktorých jeden darovali farníci z Jasloviec v roku 1693. Kostolík nebol nikdy zničený ani poškodený, dokonca ani počas tureckých vpádov.

Výstavba nového kostola

V rokoch 1832 až 1836 bol postavený nový kostol v klasicistickom slohu. Neskôr bol rozšírený o bočnú kaplnku. Kostol je jednoloďový s oválnym uzáverom presbytéria a polygonálnym vonkajším plášťom. Interiér je zaklenutý pruskou klenbou a konchou v presbytériu.

Exteriér kostola

Fasády kostola sú hladké, členené iba oknami s polkruhovým zakončením. Predstavaná veža je zakončená cibuľovou strechou a členená lizénovými rámami a zvukovými oknami. Nad bránou sa nachádza nápis z roku 1835, ktorý bol pravdepodobne renovovaný.

Hlavný oltár a bočné oltáre

Hlavný oltár je pseudogotický s ústrednou olejomalbou svätého Michala od maliara Weszelého z roku 1871. Po stranách sa nachádzajú sochy svätého Vendelína a svätého Floriána. Na bočných oltároch sú olejomaľby Ružencovej Panny Márie a Božského Srdca.

Organ a zvony

Na chóre sa nachádza drevený klasicistický organ z roku 1841 s klaviatúrou Mozartovho typu. Organ bol opravovaný v roku 1933. Vo veži sú štyri zvony, pričom najmenší je zasvätený svätým Cyrilovi a Metodovi, ďalšie Panne Márii, Božskému Srdcu a patrónovi kostola, svätému Michalovi Archanjelovi.

Kaplnky a ďalšie zaujímavosti

V bočnej kaplnke sa nachádza pôvodný oltár s plastikou Panny Márie s dieťaťom. K severnej stene presbytéria je pristavaná sakristia a k južnej stene kaplnka rodiny Dezasse. V kostole sa nachádza aj stará monštrancia z roku 1674 a kalich zaopatrený farárom Štefanom Raukayom.

Cintorín

Neďaleko kostola sa rozprestiera cintorín, kde možno nájsť niekoľko starých náhrobných kameňov a pomníkov. Najstarší pomník pochádza z roku 1771, čo naznačuje, že pôvodný cintorín už v polovici 18. storočia nepostačoval. Na cintoríne sa nachádza aj hrobka z roku 1825.

Kostol je nielen významnou sakrálnou pamiatkou

Rímskokatolícky kostol svätého Michala Archanjela v Bohuniciach je nielen významnou sakrálnou pamiatkou, ale aj dôležitým miestom stretávania sa veriacich z okolitých obcí. Vďaka svojej bohatej histórii a zachovalej architektúre si zaslúži pozornosť návštevníkov a obdiv k umu a viere našich predkov.


Jedinečná Trstínska kalvária získala status národnej kultúrnej pamiatky


Len pár kilometrov od rušných ciest Trnavského kraja sa nachádza miesto, kde sa spája história, umenie a duchovnosť. Trstínska kalvária, nedávno vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, predstavuje jedinečný príklad medzivojnovej sakrálnej architektúry na Slovensku. Táto vzácna pamiatka sa rozprestiera na zalesnenom návrší severovýchodne od obce Trstín, na mieste známom ako Hájiček. Historický skvost ukrytý v náručí Malých Karpát História tohto …


Continue reading  

Veľkolepé Pašiové hry sa vracajú do Trnavy po 20 rokoch


Trnava sa tento rok stane dejiskom výnimočného podujatia – Pašiové hry, ktoré spája históriu, umenie a duchovný odkaz. Jedinečný zážitok týždeň pred Veľkou nocou Po dlhých 20 rokoch sa do mesta vracia tradícia Pašiových hier. V dňoch 12. a 13. apríla ožije Sad Antona Bernoláka, známy ako Promenáda, divadelným predstavením PAŠIE – Cesta pútnika. Tento unikátny projekt, ktorý sa odohrá …


Continue reading  

Vinárske podujatia v srdci Trnavského regiónu: Víkend plný tradície a chutí


Trnavský región, známy svojou bohatou vinárskou históriou, opäť ožíva tradičnými podujatiami, ktoré spájajú milovníkov vína, vinárov aj širokú verejnosť. Informovala o tom Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Trnava Tourism. Posledná marcová sobota prinesie hneď dve výnimočné akcie – prvý ročník výstavy vín „Vína nad Parnou 2025“ v Suchej nad Parnou a medzinárodnú degustáciu vín v Bielom Kostole. Obe podujatia sľubujú nezabudnuteľný …


Continue reading