Rímskokatolícky kostol svätého Michala Archanjela, Jaslovské Bohunice

Rímskokatolícky kostol svätého Michala Archanjela v Jaslovských Bohuniciach je významnou sakrálnou pamiatkou, ktorá už takmer dve storočia slúži veriacim z Jaslovských Bohunicíc a okolitých obcí.


Kostol bol postavený v klasicistickom slohu a dodnes si zachoval svoj pôvodný vzhľad. V tomto článku sa bližšie pozrieme na históriu a architektúru tohto chrámu.

Pôvodný gotický kostolík

Súčasný kostol svätého Michala Archanjela nie je prvým kostolom, ktorý stál na území Bohuníc. Pôvodný gotický kostolík z roku 1494 sa nachádzal v dnešnej farskej záhrade. Hoci bol pomerne malý, mal tri zvony, z ktorých jeden darovali farníci z Jasloviec v roku 1693. Kostolík nebol nikdy zničený ani poškodený, dokonca ani počas tureckých vpádov.

Výstavba nového kostola

V rokoch 1832 až 1836 bol postavený nový kostol v klasicistickom slohu. Neskôr bol rozšírený o bočnú kaplnku. Kostol je jednoloďový s oválnym uzáverom presbytéria a polygonálnym vonkajším plášťom. Interiér je zaklenutý pruskou klenbou a konchou v presbytériu.

Exteriér kostola

Fasády kostola sú hladké, členené iba oknami s polkruhovým zakončením. Predstavaná veža je zakončená cibuľovou strechou a členená lizénovými rámami a zvukovými oknami. Nad bránou sa nachádza nápis z roku 1835, ktorý bol pravdepodobne renovovaný.

Hlavný oltár a bočné oltáre

Hlavný oltár je pseudogotický s ústrednou olejomalbou svätého Michala od maliara Weszelého z roku 1871. Po stranách sa nachádzajú sochy svätého Vendelína a svätého Floriána. Na bočných oltároch sú olejomaľby Ružencovej Panny Márie a Božského Srdca.

Organ a zvony

Na chóre sa nachádza drevený klasicistický organ z roku 1841 s klaviatúrou Mozartovho typu. Organ bol opravovaný v roku 1933. Vo veži sú štyri zvony, pričom najmenší je zasvätený svätým Cyrilovi a Metodovi, ďalšie Panne Márii, Božskému Srdcu a patrónovi kostola, svätému Michalovi Archanjelovi.

Kaplnky a ďalšie zaujímavosti

V bočnej kaplnke sa nachádza pôvodný oltár s plastikou Panny Márie s dieťaťom. K severnej stene presbytéria je pristavaná sakristia a k južnej stene kaplnka rodiny Dezasse. V kostole sa nachádza aj stará monštrancia z roku 1674 a kalich zaopatrený farárom Štefanom Raukayom.

Cintorín

Neďaleko kostola sa rozprestiera cintorín, kde možno nájsť niekoľko starých náhrobných kameňov a pomníkov. Najstarší pomník pochádza z roku 1771, čo naznačuje, že pôvodný cintorín už v polovici 18. storočia nepostačoval. Na cintoríne sa nachádza aj hrobka z roku 1825.

Kostol je nielen významnou sakrálnou pamiatkou

Rímskokatolícky kostol svätého Michala Archanjela v Bohuniciach je nielen významnou sakrálnou pamiatkou, ale aj dôležitým miestom stretávania sa veriacich z okolitých obcí. Vďaka svojej bohatej histórii a zachovalej architektúre si zaslúži pozornosť návštevníkov a obdiv k umu a viere našich predkov.


Letnú prehliadku Smoleníc môžu návštevníci absolvovať bez auta


Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pokračuje v organizácii letných komentovaných prehliadok po celom regióne. Ďalšou zastávkou je turistami obľúbená obec Smolenice. Záujemcovia budú mať v sobotu 20. júla príležitosť spoznať praveké hradisko Molpír, ale aj hrobku rodiny Pálffyovcov. Tohtoročné komentované prehliadky odštartovali koncom mája a prilákali návštevníkov do stredovekého podzemia Trnavy i najväčšieho súkromného rozária na Slovensku. Počas tretej …


Continue reading  

Do Jaslovských Bohuníc sa vracia Countryfest Bohunice


Sviatkom pre všetkých priaznivcov hudby country, folku a príbuzných žánrov bude festival Countryfest Bohunice. Obľúbené rodinné podujatie sa uskutoční v prírodnom amfiteátri počas víkendu od 19. do 21. júla. Na podujatie, ktoré každoročne organizuje obec Jaslovské Bohunice zavíta známy slovenský spevák Adam Ďurica a návštevníci sa počas troch letných dní môžu tešiť tiež na českého pesničkára Pokáča, a takisto na …


Continue reading  

Blíži sa Trnavský jazzyk


Už 21. ročník obľúbeného trnavského džezového festivalu odštartuje v pondelok 15. júla a prinesie do Trnavy až pätnásť vystúpení, ktoré si budú môcť návštevníci vychutnať na pešej zóne a na Nádvorí. V tomto roku si budú môcť návštevníci vychutnať päť džezových večerov priamo na pešej zóne alebo na Nádvorí, pričom Trnavský jazzyk sa začína v pondelok 15. júla a potrvá …


Continue reading