Rímskokatolícky kostol svätého Michala Archanjela, Jaslovské Bohunice

Rímskokatolícky kostol svätého Michala Archanjela v Jaslovských Bohuniciach je významnou sakrálnou pamiatkou, ktorá už takmer dve storočia slúži veriacim z Jaslovských Bohunicíc a okolitých obcí.


Kostol bol postavený v klasicistickom slohu a dodnes si zachoval svoj pôvodný vzhľad. V tomto článku sa bližšie pozrieme na históriu a architektúru tohto chrámu.

Pôvodný gotický kostolík

Súčasný kostol svätého Michala Archanjela nie je prvým kostolom, ktorý stál na území Bohuníc. Pôvodný gotický kostolík z roku 1494 sa nachádzal v dnešnej farskej záhrade. Hoci bol pomerne malý, mal tri zvony, z ktorých jeden darovali farníci z Jasloviec v roku 1693. Kostolík nebol nikdy zničený ani poškodený, dokonca ani počas tureckých vpádov.

Výstavba nového kostola

V rokoch 1832 až 1836 bol postavený nový kostol v klasicistickom slohu. Neskôr bol rozšírený o bočnú kaplnku. Kostol je jednoloďový s oválnym uzáverom presbytéria a polygonálnym vonkajším plášťom. Interiér je zaklenutý pruskou klenbou a konchou v presbytériu.

Exteriér kostola

Fasády kostola sú hladké, členené iba oknami s polkruhovým zakončením. Predstavaná veža je zakončená cibuľovou strechou a členená lizénovými rámami a zvukovými oknami. Nad bránou sa nachádza nápis z roku 1835, ktorý bol pravdepodobne renovovaný.

Hlavný oltár a bočné oltáre

Hlavný oltár je pseudogotický s ústrednou olejomalbou svätého Michala od maliara Weszelého z roku 1871. Po stranách sa nachádzajú sochy svätého Vendelína a svätého Floriána. Na bočných oltároch sú olejomaľby Ružencovej Panny Márie a Božského Srdca.

Organ a zvony

Na chóre sa nachádza drevený klasicistický organ z roku 1841 s klaviatúrou Mozartovho typu. Organ bol opravovaný v roku 1933. Vo veži sú štyri zvony, pričom najmenší je zasvätený svätým Cyrilovi a Metodovi, ďalšie Panne Márii, Božskému Srdcu a patrónovi kostola, svätému Michalovi Archanjelovi.

Kaplnky a ďalšie zaujímavosti

V bočnej kaplnke sa nachádza pôvodný oltár s plastikou Panny Márie s dieťaťom. K severnej stene presbytéria je pristavaná sakristia a k južnej stene kaplnka rodiny Dezasse. V kostole sa nachádza aj stará monštrancia z roku 1674 a kalich zaopatrený farárom Štefanom Raukayom.

Cintorín

Neďaleko kostola sa rozprestiera cintorín, kde možno nájsť niekoľko starých náhrobných kameňov a pomníkov. Najstarší pomník pochádza z roku 1771, čo naznačuje, že pôvodný cintorín už v polovici 18. storočia nepostačoval. Na cintoríne sa nachádza aj hrobka z roku 1825.

Kostol je nielen významnou sakrálnou pamiatkou

Rímskokatolícky kostol svätého Michala Archanjela v Bohuniciach je nielen významnou sakrálnou pamiatkou, ale aj dôležitým miestom stretávania sa veriacich z okolitých obcí. Vďaka svojej bohatej histórii a zachovalej architektúre si zaslúži pozornosť návštevníkov a obdiv k umu a viere našich predkov.


Spoznajte život sv. Františka na Bielonedeľnej púti na Katarínke


Dobrovoľníci z Katarínky a ich priaznivci sa aj tento rok stretnú na tradičnej Bielonedeľnej púti na Katarínke. Podujatie sa uskutoční 7. apríla 2024 a jeho cieľom bude kostol svätej Kataríny Alexandrijskej. Púť je vhodná pre všetkých, vrátane rodín s deťmi. Začiatok púte Púť začne o 10:15 na železničnej zastávke Buková. Na miesto je možné dostať sa vlakom z Trnavy s …


Continue reading  

Lesopotulky – výlety, ktoré prekvapia, štartuje nová sezóna


Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov – Lesopotulky, sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. V novej sezóne viac termínov Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky …


Continue reading  

Trnava sa pripravuje na vítanie jari folklórnym podujatím Na Kvetnú nedzelu


Mesto Trnava sa chystá privítať jar tradičným folklórnym podujatím Na Kvetnú nedzelu. Už 24. marca 2024 sa pred radnicou na pešej zóne, ktorú v týchto dňoch skrášľujú kraslice a pestrofarebné ozdoby od detí z materských a základných škôl, začne o 15. hodine vynášanie Moreny a prinášanie Letečka. Folklórne súbory, remeselné stánky a divadlo “Podujatie spestrí výzdoba mesta, hudba, spev aj …


Continue reading