Obec Janíky sa rozprestiera na juhu Slovenska, v severozápadnej časti Žitného ostrova. Na severe ohraničuje obec Malý Dunaj a je vzdialená asi 20 km od Bratislavy. História obce siaha až do doby bronzovej, pričom prvá písomná zmienka pochádza z roku 1287 od kráľa Ladislava IV. Vtedy patrilo územie rodine Janokovcov a nieslo názvy Januk či Janyk.
V 14. storočí sa uvádzajú tri názvy obcí: Horné Janíky, Dolné Janíky a Malé Janíky (dnes Búštelek). Janíky boli v 15-16. storočí vo vlastníctve mníšiek zo Starého Budína, a v 17. storočí sa stali nevoľníckymi dedinami. V 19. storočí patrili rodine Esterháziovcov a potom Zičiovcov.
Vtedy mala obec okolo 400 obyvateľov, z ktorých drvivá väčšina bola rímskokatolického vierovyznania. Búštelek bol v tomto období jednou z najmenších bratislavských župských obcí (12 domov, 62 obyvateľov) a postupne prešiel do majetku rôznych šľachtických rodín (Dóka, Jankó, Szabó). Neskôr Búštelek pripojili k Horným Janíkom.
Obyvatelia sa živili poľnohospodárstvom, rybárstvom a poľovníctvom, čo dokazuje aj obecný erb s jeleňom a ďatelinou. V roku 1940 sa zlúčili tri dediny pod názvom Janíky.
V súčasnosti si stále viac rodín vyberá Janíky pre pokojný vidiecky život vďaka ich priaznivej polohe. Okrem atraktívnej lokality láka obyvateľov i Malý Dunaj, ktorý je vzdialený len asi 1 km od obce a ponúka množstvo rekreačných príležitostí na svojich brehoch.