Veterný mlyn, Holíč

Veterný mlyn v Holíči je jedinečnou technickou pamiatkou na Slovensku. Nachádza sa na juhovýchodnom okraji mesta na zalesnenom kopci Hrebeň. Tento kamenný mlyn holandského typu pochádza z 80. rokov 19. storočia a je jediným zachovaným veterným mlynom na Slovensku.


História mlyna

Pôvodný drevený mlyn nemeckého typu je zobrazený na rytine z roku 1801. Patril k najstarším dreveným mlynom tohto typu na území Slovenska a Česka. Neskôr bol nahradený kamenným trojpodlažným mlynom, o ktorého výstavbu sa zaslúžil tesársky majster František Sláma. Pôvodnú drevenú kupolu nahradila po roku 1927 kupola tehlová. Mlyn následne chátral až do roku 1970, kedy ho opravilo miestne poľovnícke združenie. V roku 1972 bol mlyn zapísaný na zoznam Národných kultúrnych pamiatok SR.

Poloha a prístup

Mlyn sa nachádza na juhovýchodnom okraji mesta Holíč na kopci Hrebeň obkolesený lesom. K mlynu sa dá dostať po spevnenej ceste z ulice Pod sýpkou od západu, po poľných cestách z centra mesta zo severu, od obce Trnovec z východu alebo od záhradkárskej osady z juhu. Okolo mlyna vedú žltá turistická trasa a  cykloturistické trasy – Skalická vinárska cesta a Strážnické a skalické vinohrady. Od mlyna je výhľad severovýchodným smerom na obec Vrádište a mesto Skalica.

<yoastmark class=

Súčasnosť a podujatia

V súčasnosti sa v okolí mlyna konajú rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Mlyn je verejnosti prístupný po dohode. V roku 2013 vydala Slovenská pošta poštovú známku s vyobrazením mlyna, čo svedčí o jeho význame ako technickej pamiatky.

Informácie pre návštevníkov

Mlyn je otvorený pre verejnosť v mesiacoch máj, jún a september cez víkendy a v júli a auguste každý deň. Prehliadka je individuálna, sprievodca na žiadosť poskytne výklad. Počas otváracích hodín je možnosť zakúpenia suvenírov. Vstup je zdarma.

<yoastmark class=

Veterný mlyn je skvostom medzi technickými pamiatkami

Veterný mlyn v Holíči predstavuje unikátnu technickú pamiatku, ktorá dokumentuje históriu mlynárstva na Slovensku. Vďaka úsiliu miestnych nadšencov a podpore štátu sa podarilo tento vzácny objekt zachovať a sprístupniť verejnosti. Návšteva mlyna je zaujímavým tipom na výlet pre všetkých milovníkov histórie a technických pamiatok.

<yoastmark class=

Kontakt

Pre viac informácií o mlyne sa možno obrátiť na Turistické informačné centrum v Holíči, ktoré sídli na Zámockej ulici 2. Kontaktovať ich možno telefonicky na čísle +421 907 657 884 alebo e-mailom na adrese tikholic@holic.sk. Viac informácií nájdete aj na webovej stránke mesta Holíč www.holic.sk.


Articles

Find More  

November v Skalici: Kaleidoskop podujatí pre každého


Skalica v novembri ožíva pestrou paletou kultúrnych, spoločenských a zábavných podujatí. Od výstav cez koncerty až po tradičné slávnosti,  podujatia v Skalici ponúkajú bohatý program pre všetkých návštevníkov.  Prečítajte si náš prehľad a naplánujte si nezabudnuteľný novembrový výlet. Umenie a história v Záhorskom múzeu Počas celého novembra môžete v Záhorskom múzeu v Skalici nahliadnuť do histórie prvej svetovej vojny prostredníctvom …


Continue reading  

V Kopčanoch pripravujú prezentáciu unikátneho odchytu divých kačíc


Obec Kopčany získala grant z Fondu na rozvoj Trnavského kraja na projekt s názvom: Prezentácia unikátneho odchytu divých kačíc v Kopčanoch prostredníctvom zábavných a interaktívnych prvkov. Informovala o tom Erika Okániková z obce Kopčany. Projekt je zameraný na vybudovanie verejnej infraštruktúry s cieľom zachovania a prezentácie kultúrneho dedičstva. „Zároveň je cieľom budovať pozitívny vzťah k hodnotám miesta a tvorbe genius loci unikátneho …


Continue reading  

Skalica otvára brány do minulosti: Prinesie unikátne okná do histórie


Skalica, malebné mesto na západnom Slovensku, sa chystá spustiť jedinečný projekt, ktorý obyvateľom aj návštevníkom poskytne fascinujúci pohľad do bohatej histórie mesta. Vďaka nedávno schválenej dotácii od Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry sa v centre Skalice čoskoro objavia tri “Okná do minulosti” – dizajnové sklenené tabule, ktoré prostredníctvom dobových fotografií a líniových kresieb odhalia, ako vyzerali dnes už neexistujúce budovy a …


Continue reading