História mlyna
Pôvodný drevený mlyn nemeckého typu je zobrazený na rytine z roku 1801. Patril k najstarším dreveným mlynom tohto typu na území Slovenska a Česka. Neskôr bol nahradený kamenným trojpodlažným mlynom, o ktorého výstavbu sa zaslúžil tesársky majster František Sláma. Pôvodnú drevenú kupolu nahradila po roku 1927 kupola tehlová. Mlyn následne chátral až do roku 1970, kedy ho opravilo miestne poľovnícke združenie. V roku 1972 bol mlyn zapísaný na zoznam Národných kultúrnych pamiatok SR.
Poloha a prístup
Mlyn sa nachádza na juhovýchodnom okraji mesta Holíč na kopci Hrebeň obkolesený lesom. K mlynu sa dá dostať po spevnenej ceste z ulice Pod sýpkou od západu, po poľných cestách z centra mesta zo severu, od obce Trnovec z východu alebo od záhradkárskej osady z juhu. Okolo mlyna vedú žltá turistická trasa a cykloturistické trasy – Skalická vinárska cesta a Strážnické a skalické vinohrady. Od mlyna je výhľad severovýchodným smerom na obec Vrádište a mesto Skalica.
Súčasnosť a podujatia
V súčasnosti sa v okolí mlyna konajú rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Mlyn je verejnosti prístupný po dohode. V roku 2013 vydala Slovenská pošta poštovú známku s vyobrazením mlyna, čo svedčí o jeho význame ako technickej pamiatky.
Informácie pre návštevníkov
Mlyn je otvorený pre verejnosť v mesiacoch máj, jún a september cez víkendy a v júli a auguste každý deň. Prehliadka je individuálna, sprievodca na žiadosť poskytne výklad. Počas otváracích hodín je možnosť zakúpenia suvenírov. Vstup je zdarma.
Veterný mlyn je skvostom medzi technickými pamiatkami
Veterný mlyn v Holíči predstavuje unikátnu technickú pamiatku, ktorá dokumentuje históriu mlynárstva na Slovensku. Vďaka úsiliu miestnych nadšencov a podpore štátu sa podarilo tento vzácny objekt zachovať a sprístupniť verejnosti. Návšteva mlyna je zaujímavým tipom na výlet pre všetkých milovníkov histórie a technických pamiatok.
Kontakt
Pre viac informácií o mlyne sa možno obrátiť na Turistické informačné centrum v Holíči, ktoré sídli na Zámockej ulici 2. Kontaktovať ich možno telefonicky na čísle +421 907 657 884 alebo e-mailom na adrese tikholic@holic.sk. Viac informácií nájdete aj na webovej stránke mesta Holíč www.holic.sk.