Gbely

Gbely, malebné mesto zakorenené v Chvojnickej pahorkatine, je položené približne deväť kilometrov severne od Šaštína-Stráže.


Malebné mesto s bohatou históriou

Gbely, očarujúce mesto zasadené do scenérie Chvojnickej pahorkatiny, leží približne deväť kilometrov severne od Šaštína-Stráže. Tento klenot západného Slovenska ponúka návštevníkom jedinečnú kombináciu histórie, kultúry a prírodných krás.

História mesta siaha až do roku 1392, kedy sa v písomných zmienkach objavuje pod menami Kwbel, Kebel a Wykwbel. Zaujímavosťou je, že názov mesta pochádza z nemeckého slova “Kubel”, označujúceho väčšiu drevenú nádobu. Tieto nádoby sa bežne používali pri prameňoch minerálnej vody a neskôr aj pri ropných vrtoch.

Od poľnohospodárstva k ropnému priemyslu

Gbely prešli zaujímavým vývojom. Najprv patrili k holíčskym a neskôr k šaštínskym panstvám. V roku 1736 sa stali majetkom významného rodu Habsburgovcov. Sedemnáste storočie prinieslo mestu výrazný rozmach, keď získalo mestské výsady vrátane práva organizovať štyri výročné jarmoky.

Obyvatelia sa pôvodne živili najmä poľnohospodárstvom. Okrem toho sa venovali tkaniu plátna, pestovaniu konope a lisovaniu konopného oleja. Tento olej bol vyhľadávaným artiklom, ktorý sa úspešne predával na Morave aj vo Viedni.

Prelomovým momentom v histórii mesta sa stal rok 1913. Vtedy sa v Gbeloch začala ťažiť ropa, čo prinieslo mestu nebývalý rozvoj. Napriek mnohým výzvam spojeným s priemyselnou činnosťou sa mesto rozvíjalo. Dnes tu sídli podnik Nafta Gbely, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie podniky v regióne.

Jedinečné naftárske dedičstvo

V roku 1989 vzniklo v Gbeloch Naftárske múzeum a skanzen – jediné svojho druhu na Slovensku. Múzeum ponúka fascinujúci pohľad do histórie ťažby ropy prostredníctvom troch hlavných expozícií. Návštevníci sa môžu dozvedieť viac o histórii mesta, o Jánovi Medlenovi – objaviteľovi ropy, a o činnosti podniku Nafta Gbely v rokoch 1977 až 1989.

Múzeum okrem dokumentov a fotografií vystavuje aj praktické artefakty ako vrtné dláta, jadrá a maketu vrtnej súpravy. Pre každého, kto sa zaujíma o priemyselnú históriu Slovenska, je návšteva tohto múzea skutočným zážitkom.

Kultúrne a historické pamiatky

Gbely sa môžu pochváliť aj významnými kultúrno-historickými pamiatkami. Dominantou mesta je rímsko-katolícky kostol sv. Michala Archanjela. Táto neskoroklasicistická stavba z rokov 1844 až 1853 upúta pozornosť už z diaľky.

Interiér kostola zdobia nádherné obrazy sv. Michala, Nepoškvrnenej Panny Márie a sv. Jozefa. Tieto umelecké diela vytvoril viedenský maliar F. Rutte, čím dodal kostolu jedinečnú umeleckú hodnotu.

V meste nájdete aj ďalšie zaujímavé pamiatky. Mariánsky stĺp z druhej polovice 18. storočia a klasicistický trojičný stĺp z 19. storočia, ktorý prešiel renováciou v roku 1893, dotvárajú historický ráz mesta. Medzi svetské pamiatky patrí barokovo-klasicistická kúria zo začiatku 19. storočia.

Relax a oddych v prírode

Po prehliadke historických pamiatok môžete v Gbeloch nájsť aj miesta na oddych a rekreáciu. Rekreačná oblasť Adamov v chotári obce ponúka možnosti kúpania a vodných športov. Je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi aj pre aktívnych dovolenkárov.

Milovníci prírody ocenia tiché zátišia pri ramenách rieky Morava. Tieto pokojné miesta sú dokonalé na prechádzky, pozorovanie vtáctva alebo jednoducho na únik od každodenného ruchu.

Neďaleko sa nachádza aj Vtáčia rozhľadňa Adamov, ktorá poskytuje jedinečný výhľad na okolitú krajinu. Z rozhľadne môžete pozorovať nielen prírodné krásy, ale aj vtáctvo, ktoré je pre túto oblasť typické.

Prečo navštíviť Gbely?

Gbely ponúkajú jedinečnú kombináciu histórie, kultúry a prírodných krás. Či už vás zaujíma priemyselná história, kultúrne pamiatky alebo oddych v prírode, v tomto meste nájdete niečo pre seba.

Návšteva Naftárskeho múzea vám umožní nahliadnuť do fascinujúcej histórie ťažby ropy na Slovensku. Historické pamiatky vás prenesú do minulosti a rekreačná oblasť Adamov poskytne priestor na relax a oddych.

Gbely sú dostupné autom aj verejnou dopravou, čo z nich robí ideálny cieľ pre jednodňový výlet alebo víkendový pobyt. Navštívte toto malebné mesto a objavte jeho skryté poklady!

TTSK logo


Atraktívne miesta: Gbely

Objav Viac...  

Informácie

Objav Viac...  

Objavte svet komiksu na Medzinárodný deň detí v Záhorskom múzeu


Záhorské múzeum v Skalici, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj (TTSK), pripravilo na Medzinárodný deň detí jedinečné podujatie, ktoré poteší malých aj veľkých milovníkov umenia. Komiks-stories prinesie 1. júna 2025 od 10. do 12. hodiny možnosť nahliadnuť do fascinujúceho sveta komiksu a vyskúšať si jeho tvorbu na vlastnej koži. Objavte čaro komiksového umenia “Nechajte do života vstúpiť nové médium,” pozýva …


Continue reading  

Skalické rybníky a Plavecký hrad ovládli fotosúťaž Záhoria 2024


Región Záhorie opäť ukázal svoju krásu prostredníctvom objektívov miestnych fotografov. Do siedmeho ročníka súťaže o Najkrajšiu fotografiu Záhoria sa zapojilo takmer päťdesiat autorov, ktorí poslali desiatky záberov zachytávajúcich prírodu, históriu aj jedinečnú atmosféru tohto kraja. Poznáme víťazov a už čoskoro si najlepšie diela budete môcť pozrieť aj naživo na výstave v Skalici. Záhorie žije fotografiou: Vysoká účasť a silné príbehy …


Continue reading  

Skalica predstavila projekt, ktorým nahliadnete do minulosti


Okná do minulosti prinášajú do centra kráľovského mesta Skalica sklenené tabule s dobovými fotografiami a líniovými kresbami pamiatok, ktorých podoba sa zmenila alebo už neexistujú. Projekt Mesta Skalica vznikol v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice a s finančnou podporou Krajskej inovačnej a rozvojovej agentúry (KIRA). Cez Okná do minulosti sa mohli ľudia na Skalicu prvýkrát pozrieť počas festivalu Trdlofest 2025. Pri …


Continue reading