História a prvé kroky k obnove
Jeho pôvodné základy boli položené už v 16. storočí. Tento jednoloďový kostol s rovným uzáverom, dreveným chórom a predstavanou murovanou vežou, kde sa ukrývali dva zvony, slúžil svojmu účelu až do konca 18. storočia. Vtedy sa ešte intenzívne pochovávalo na príkostolnom cintoríne, ktorý bol, ako sa uvádza v kanonickej vizitácii z roku 1761, pomerne veľký.
Výzvy a rekonštrukcia
Napriek snahám o udržiavanie kostola, sa stavba v roku 1869 dočkala potrebnej rekonštrukcie a následného nanovo vysvätenia. Avšak, kostolík sa začal rozpadávať a v roku 1884 bol nútene uzavretý. Všetky liturgické predmety boli prevezené do farského kostola v Hornom Trhovišti. Od tohto momentu sa obyvatelia obce museli zmieriť s tým, že ich kostol je len ruinou.
Nová éra kostola
Až po dlhých 50 rokoch, v roku 1934, obec Dolné Otrokovce zažila významný míľnik – výstavbu nového kostola sv. Michala Archanjela. Projekt novej stavby, ktorá vyrástla na mieste pôvodného kostola, viedli renomovaní odborníci Ladislav Tersztyánszký a Imrich Sándor, obaja rodáci z Hlohovca. Pri stavbe sa dokonca podarilo zachovať a integrovať niektoré základové časti starej stavby do interiéru nového kostola.
Nový kostol bol vysvätený na sviatok sv. Michala v roku 1934, avšak v tom čase ešte oltár zostal prázdny. Socha sv. archanjela Michala bola na svoje miesto dodaná až nasledujúci rok. Zaujímavosťou je, že pôvodný barokový oltárny obraz s vyobrazením Archanjela Michala je dnes považovaný za nezvestný. Nový zvon, ktorý dnes oznamuje čas bohoslužieb, bol odliaty v roku 1934 Alojsom Kurdélom z Trnavy.
Kostol je výnimočný aj príbehom o obnove
Kostol sv. Michala Archanjela v Dolných Otrokovciach je výnimočný nielen svojou bohatou históriou, ale aj príbehom o obnove a zachovaní kultúrneho dedičstva. Jeho steny, plné príbehov minulosti, dnes slúžia ako miesto stretnutí a duchovného pokoj pre obyvateľov i návštevníkov obce.