Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá

V obci Dlhá, nachádzajúcej sa neďaleko Trnavy, sa vypína nádherný Kostol sv. Margity Antiochijskej. Tento pôvodne gotický chrám tvorí výraznú a malebnú dominantu krajiny, viditeľnú na veľkú vzdialenosť.


Vznik a poloha kostola

Kostol sv. Margity Antiochijskej pochádza z druhej polovice 15. storočia. Nachádza sa vo vyvýšenej polohe nad obcou, v ohradenom areáli cintorína. Ide o pôvodne gotický kostol s obdĺžnikovou loďou, polygonálnym presbytériom, západnou predstavanou vežou a severnou sakristiou.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: KrasyTT.SK - Vladimír Miček

Historický vývoj

Prvá písomná zmienka o obci Dlhá sa datuje do roku 1296. Farnosť sa prvýkrát spomína v rokoch 1390 a 1397, kedy patrila pod bratislavské prepošstvo. V tom čase už musel v obci stáť farský chrám, hoci sa priamo uvádza až v listine z roku 1543.

Koncom 17. storočia prešiel kostol rozsiahlou prestavbou. Pribudla mohutná veža s murovaným ihlanom a loď i presbytérium získali nové zaklenutie. Neskôr, v období baroka, postavili v obci nový Kostol sv. Antona Paduánskeho, do ktorého sa preniesla väčšina liturgických aktivít.

Kostol sv. Margity Antiochijskej začal chátrať po poslednej sv. omši v roku 1945. V 60. rokoch sa dostal na zoznam štátom chránených kultúrnych pamiatok a postupne prešiel viacerými opravami. Vďaka nim mohol byť v roku 1996 slávnostne opäť vysvätený.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Zaujímavosti a súčasný stav

Medzi zaujímavosti kostola patrí pôvodné zaklenuté presbytérium sieťovou klenbou či existencia kostnice so šindľovým zastrešením, ktorú spomína vizitácia z roku 1782. V okolitých obciach sa nachádzajú aj ďalšie stredoveké kostoly, čo svedčí o bohatej histórii regiónu.

V súčasnosti kostol patrí pod miestnu rímskokatolícku farnosť a využíva sa na liturgické účely len príležitostne, najmä na sviatok sv. Margity a pohrebné sv. omše.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Praktické informácie pre návštevníkov

Ak sa chcete pokochať krásou Kostola sv. Margity Antiochijskej, navštívte obec Dlhá, ktorá leží približne 13 kilometrov západne od Trnavy. Kostol nájdete v areáli cintorína na kopci južne od obce. Pre viac informácií môžete kontaktovať miestny farský úrad na čísle 033/ 50 804 35.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček


FOTO: Pašiové hry v Trnave – duchovný odkaz, vizuálna krása a tisíce spokojných divákov


Po dvadsiatich rokoch sa Trnava opäť stala dejiskom tradičných pašiových hier. Výpravné predstavenie Pašie – Cesta pútnika, ktoré sa odohralo pod holým nebom v Sade Antona Bernoláka, prilákalo počas víkendu viac ako 6-tisíc divákov. Atmosféra, ktorú vytvorili pôsobivé herecké výkony, vizuálne efekty a silný duchovný odkaz, zanechala v publiku hlboký dojem. Sobota očarila emóciami, nedeľa patrila rodinám Najväčšiu pozornosť si …


Continue reading  

Veľká noc v regióne Trnava: Folklór, tradície a rodinné zážitky na zámku


Prichádzajúce veľkonočné sviatky prinášajú do regiónu Trnava bohatý program plný tradícií, folklóru a rodinných aktivít. Počas aprílových víkendov sa návštevníci môžu tešiť na podujatia, ktoré oživia historické centrum Trnavy aj okolie Smolenického zámku. Tradičné veľkonočné trhy na Trojičnom námestí Atmosféru Veľkej noci v Trnave dotvárajú obľúbené mestské trhy na Trojičnom námestí. Už od piatkového rána sa tu stretávajú trhovníci, ktorí …


Continue reading  

Vynesenie Moreny v Dolnej Krupej


Vynášaním Moreny, ktoré sa uskutoční v nedeľu 13. apríla 2025 o 15.00 h. v kaštieľskom parku, privítajú v Dolnej Krupej príchod jari. Toto podujatie ponúkne návštevníkom autentický pohľad na starodávne slovenské zvyky spojené s prírodou a počasím. Podujatie sa začne pri klasicistickom kaštieli, kde sa zhromaždí tradičný folklórny sprievod vedený detským folklórnym súborom Krupanček. Súbor znázorní pásmo prastarého obradu Vynášania …


Continue reading