Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá

V obci Dlhá, nachádzajúcej sa neďaleko Trnavy, sa vypína nádherný Kostol sv. Margity Antiochijskej. Tento pôvodne gotický chrám tvorí výraznú a malebnú dominantu krajiny, viditeľnú na veľkú vzdialenosť.


Vznik a poloha kostola

Kostol sv. Margity Antiochijskej pochádza z druhej polovice 15. storočia. Nachádza sa vo vyvýšenej polohe nad obcou, v ohradenom areáli cintorína. Ide o pôvodne gotický kostol s obdĺžnikovou loďou, polygonálnym presbytériom, západnou predstavanou vežou a severnou sakristiou.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: KrasyTT.SK - Vladimír Miček

Historický vývoj

Prvá písomná zmienka o obci Dlhá sa datuje do roku 1296. Farnosť sa prvýkrát spomína v rokoch 1390 a 1397, kedy patrila pod bratislavské prepošstvo. V tom čase už musel v obci stáť farský chrám, hoci sa priamo uvádza až v listine z roku 1543.

Koncom 17. storočia prešiel kostol rozsiahlou prestavbou. Pribudla mohutná veža s murovaným ihlanom a loď i presbytérium získali nové zaklenutie. Neskôr, v období baroka, postavili v obci nový Kostol sv. Antona Paduánskeho, do ktorého sa preniesla väčšina liturgických aktivít.

Kostol sv. Margity Antiochijskej začal chátrať po poslednej sv. omši v roku 1945. V 60. rokoch sa dostal na zoznam štátom chránených kultúrnych pamiatok a postupne prešiel viacerými opravami. Vďaka nim mohol byť v roku 1996 slávnostne opäť vysvätený.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Zaujímavosti a súčasný stav

Medzi zaujímavosti kostola patrí pôvodné zaklenuté presbytérium sieťovou klenbou či existencia kostnice so šindľovým zastrešením, ktorú spomína vizitácia z roku 1782. V okolitých obciach sa nachádzajú aj ďalšie stredoveké kostoly, čo svedčí o bohatej histórii regiónu.

V súčasnosti kostol patrí pod miestnu rímskokatolícku farnosť a využíva sa na liturgické účely len príležitostne, najmä na sviatok sv. Margity a pohrebné sv. omše.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Praktické informácie pre návštevníkov

Ak sa chcete pokochať krásou Kostola sv. Margity Antiochijskej, navštívte obec Dlhá, ktorá leží približne 13 kilometrov západne od Trnavy. Kostol nájdete v areáli cintorína na kopci južne od obce. Pre viac informácií môžete kontaktovať miestny farský úrad na čísle 033/ 50 804 35.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček


Objavte región Trnava – od stredovekého podzemia až po rozkvitnuté rozárium


Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism (Región Trnava) pripravila pre návštevníkov jedinečnú možnosť spoznať najzaujímavejšie miesta v regióne. Od 24. mája do konca augusta sa záujemcovia môžu zúčastniť komentovaných prehliadok, ktoré ich zavedú do stredovekého podzemia, najväčšieho rozária na Slovensku či na praveké hradisko. Prehliadky sú naplánované v šiestich termínoch a prispôsobené obdobiu kvitnutia rozária v Dolnej Krupej. Podzemné mesto …


Continue reading  

Vzácny nález v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave


Trnavské historické zlatnícke remeslo sa môže pochváliť ďalším vzácnym artefaktom. Počas obnovy exteriéru severnej veže Baziliky sv. Mikuláša v Trnave bol objavený neskorogotický pozlátený, bohato zdobený kalich. Informoval o tom Krajský pamiatkový úrad. Nález sa podaril vďaka narušeniu murárskej plenty, ktorá odkryla dutinu v murive. V tejto dutine sa ukrýval vzácny kalich zabalený v papieri. Spôsob uloženia a miesto nálezu naznačujú, …


Continue reading  

Kaštieľ vo Voderadoch získal ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka


Kaštieľ vo Voderadoch, národná kultúrna pamiatka, sa môže pochváliť získaním prestížneho ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Toto ocenenie si vyslúžil vďaka systematickému, vysokoodbornému a esteticky zvládnutému prístupu k obnove a reštaurovaniu s rešpektom k zachovaným pamiatkovým hodnotám rozsiahleho komplexu. História obce a kaštieľa Voderady sú veľmi starým sídelným útvarom, ktorý sa prvýkrát spomína v stredovekých písomných prameňoch už v …


Continue reading