Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá

V obci Dlhá, nachádzajúcej sa neďaleko Trnavy, sa vypína nádherný Kostol sv. Margity Antiochijskej. Tento pôvodne gotický chrám tvorí výraznú a malebnú dominantu krajiny, viditeľnú na veľkú vzdialenosť.


Vznik a poloha kostola

Kostol sv. Margity Antiochijskej pochádza z druhej polovice 15. storočia. Nachádza sa vo vyvýšenej polohe nad obcou, v ohradenom areáli cintorína. Ide o pôvodne gotický kostol s obdĺžnikovou loďou, polygonálnym presbytériom, západnou predstavanou vežou a severnou sakristiou.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: KrasyTT.SK - Vladimír Miček

Historický vývoj

Prvá písomná zmienka o obci Dlhá sa datuje do roku 1296. Farnosť sa prvýkrát spomína v rokoch 1390 a 1397, kedy patrila pod bratislavské prepošstvo. V tom čase už musel v obci stáť farský chrám, hoci sa priamo uvádza až v listine z roku 1543.

Koncom 17. storočia prešiel kostol rozsiahlou prestavbou. Pribudla mohutná veža s murovaným ihlanom a loď i presbytérium získali nové zaklenutie. Neskôr, v období baroka, postavili v obci nový Kostol sv. Antona Paduánskeho, do ktorého sa preniesla väčšina liturgických aktivít.

Kostol sv. Margity Antiochijskej začal chátrať po poslednej sv. omši v roku 1945. V 60. rokoch sa dostal na zoznam štátom chránených kultúrnych pamiatok a postupne prešiel viacerými opravami. Vďaka nim mohol byť v roku 1996 slávnostne opäť vysvätený.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Zaujímavosti a súčasný stav

Medzi zaujímavosti kostola patrí pôvodné zaklenuté presbytérium sieťovou klenbou či existencia kostnice so šindľovým zastrešením, ktorú spomína vizitácia z roku 1782. V okolitých obciach sa nachádzajú aj ďalšie stredoveké kostoly, čo svedčí o bohatej histórii regiónu.

V súčasnosti kostol patrí pod miestnu rímskokatolícku farnosť a využíva sa na liturgické účely len príležitostne, najmä na sviatok sv. Margity a pohrebné sv. omše.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Praktické informácie pre návštevníkov

Ak sa chcete pokochať krásou Kostola sv. Margity Antiochijskej, navštívte obec Dlhá, ktorá leží približne 13 kilometrov západne od Trnavy. Kostol nájdete v areáli cintorína na kopci južne od obce. Pre viac informácií môžete kontaktovať miestny farský úrad na čísle 033/ 50 804 35.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček


Posledný júnový týždeň v Trnavskom kraji: Kam sa vybrať za zážitkami?


Trnavský kraj tento týždeň ponúka pestrú paletu podujatí, ktoré potešia milovníkov kultúry, športu, umenia či dobrej zábavy. Portál KrasyTT.SK pre vás pripravil chronologický prehľad tých najzaujímavejších akcií. Stačí si len vybrať, kam sa vydáte. EKO DEŇ v Senici (26. júna) Štvrtok 26. júna bude v Senici patriť ekologickému podujatiu EKO DEŇ. V parku pri DAVe si od 14:00 do 19:00 …


Continue reading  

Región Trnava vstupuje do letnej sezóny s rekordnými číslami a novými zážitkami


Tri najobľúbenejšie pamiatky v Trnave zaznamenali počas minulého roka 41-tisíc turistov. Turistický záujem sa prejavuje aj mimo krajského mesta, v okolitých obciach. Región postupne objavujú návštevníci, ktorí hľadajú pokoj a autentické zážitky mimo preplnených miest a trás. Historické jadro Trnavy potvrdilo aj minulé leto pozíciu silného magnetu pre kultúrny a sakrálny turizmus. Bazilika sv. Mikuláša bola počas minulého roka s …


Continue reading  

Trnavel: Nový magazín odhaľuje skryté poklady Trnavského kraja


Magazín Trnavel, ktorý práve uzrel svetlo sveta, ponúka jedinečný pohľad na región plný histórie, kultúry a prírodných krás. Nejde o bežnú turistickú brožúru, ale o 120-stranové dielo, ktoré prostredníctvom pútavých príbehov, rozhovorov a reportáží predstavuje Trnavský kraj ako destináciu zážitkov. Prvé číslo magazínu je výsledkom ročnej práce talentovaného tímu a už teraz si získava pozornosť miestnych aj zahraničných čitateľov. Príbehy …


Continue reading