Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá

V obci Dlhá, nachádzajúcej sa neďaleko Trnavy, sa vypína nádherný Kostol sv. Margity Antiochijskej. Tento pôvodne gotický chrám tvorí výraznú a malebnú dominantu krajiny, viditeľnú na veľkú vzdialenosť.


Vznik a poloha kostola

Kostol sv. Margity Antiochijskej pochádza z druhej polovice 15. storočia. Nachádza sa vo vyvýšenej polohe nad obcou, v ohradenom areáli cintorína. Ide o pôvodne gotický kostol s obdĺžnikovou loďou, polygonálnym presbytériom, západnou predstavanou vežou a severnou sakristiou.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: KrasyTT.SK - Vladimír Miček

Historický vývoj

Prvá písomná zmienka o obci Dlhá sa datuje do roku 1296. Farnosť sa prvýkrát spomína v rokoch 1390 a 1397, kedy patrila pod bratislavské prepošstvo. V tom čase už musel v obci stáť farský chrám, hoci sa priamo uvádza až v listine z roku 1543.

Koncom 17. storočia prešiel kostol rozsiahlou prestavbou. Pribudla mohutná veža s murovaným ihlanom a loď i presbytérium získali nové zaklenutie. Neskôr, v období baroka, postavili v obci nový Kostol sv. Antona Paduánskeho, do ktorého sa preniesla väčšina liturgických aktivít.

Kostol sv. Margity Antiochijskej začal chátrať po poslednej sv. omši v roku 1945. V 60. rokoch sa dostal na zoznam štátom chránených kultúrnych pamiatok a postupne prešiel viacerými opravami. Vďaka nim mohol byť v roku 1996 slávnostne opäť vysvätený.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Zaujímavosti a súčasný stav

Medzi zaujímavosti kostola patrí pôvodné zaklenuté presbytérium sieťovou klenbou či existencia kostnice so šindľovým zastrešením, ktorú spomína vizitácia z roku 1782. V okolitých obciach sa nachádzajú aj ďalšie stredoveké kostoly, čo svedčí o bohatej histórii regiónu.

V súčasnosti kostol patrí pod miestnu rímskokatolícku farnosť a využíva sa na liturgické účely len príležitostne, najmä na sviatok sv. Margity a pohrebné sv. omše.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Praktické informácie pre návštevníkov

Ak sa chcete pokochať krásou Kostola sv. Margity Antiochijskej, navštívte obec Dlhá, ktorá leží približne 13 kilometrov západne od Trnavy. Kostol nájdete v areáli cintorína na kopci južne od obce. Pre viac informácií môžete kontaktovať miestny farský úrad na čísle 033/ 50 804 35.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Margity Antiochijskej, Dlhá Autor: Vladimír Miček


Jedinečná Trstínska kalvária získala status národnej kultúrnej pamiatky


Len pár kilometrov od rušných ciest Trnavského kraja sa nachádza miesto, kde sa spája história, umenie a duchovnosť. Trstínska kalvária, nedávno vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, predstavuje jedinečný príklad medzivojnovej sakrálnej architektúry na Slovensku. Táto vzácna pamiatka sa rozprestiera na zalesnenom návrší severovýchodne od obce Trstín, na mieste známom ako Hájiček. Historický skvost ukrytý v náručí Malých Karpát História tohto …


Continue reading  

Veľkolepé Pašiové hry sa vracajú do Trnavy po 20 rokoch


Trnava sa tento rok stane dejiskom výnimočného podujatia – Pašiové hry, ktoré spája históriu, umenie a duchovný odkaz. Jedinečný zážitok týždeň pred Veľkou nocou Po dlhých 20 rokoch sa do mesta vracia tradícia Pašiových hier. V dňoch 12. a 13. apríla ožije Sad Antona Bernoláka, známy ako Promenáda, divadelným predstavením PAŠIE – Cesta pútnika. Tento unikátny projekt, ktorý sa odohrá …


Continue reading  

Vinárske podujatia v srdci Trnavského regiónu: Víkend plný tradície a chutí


Trnavský región, známy svojou bohatou vinárskou históriou, opäť ožíva tradičnými podujatiami, ktoré spájajú milovníkov vína, vinárov aj širokú verejnosť. Informovala o tom Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Trnava Tourism. Posledná marcová sobota prinesie hneď dve výnimočné akcie – prvý ročník výstavy vín „Vína nad Parnou 2025“ v Suchej nad Parnou a medzinárodnú degustáciu vín v Bielom Kostole. Obe podujatia sľubujú nezabudnuteľný …


Continue reading