Cífer

Obec Cífer vo svojej plnej kráse a rozlohe, zahŕňajúca pridružené časti Pác a Jarná, je považovaná za najväčšiu obec v rámci Trnavského okresu.


Toto malé, ale silne rastúce sídlo, sa nachádza v juhozápadnej časti okresu. Okúzľuje svojou idylickou atmosférou a bohatým dedičstvom. To sa prelína aj do susedných obcí Ružindol, Hrnčiarovce, Zeleneč, Slovenská Nová Ves, Čataj, Igram, Kaplna, Báhoň a Jablonec. Tieto obce tvoria súhrnné katastrálne územie, na ktorom sa Cífer rozprestiera na rozlohe 2234 hektárov.

Vďaka svojej strategickým polohe, obec leží priamo medzi dvoma kľúčovými dopravnými trasami: medzi cestnou a železničnou trasou, ktorá vedie medzi Trnavou a Bratislavou. Táto poloha vytvára ideálny priestor pre život, prácu, ale aj pre cestovanie, či už pre obchod, alebo pre potreby voľnočasových aktivít.

Cífer je známy svojou vysoko rozvinutou agrikultúrou, kde sa venujú poľnohospodárstvu vo veľkom. Okrem toho, v obci je silne rozvinutá aj strojárska a potravinárska výroba, čo je základom miestnej ekonomiky a zároveň poskytuje mnoho pracovných miest pre miestnych obyvateľov.

Geograficky, obec Cífer je situovaná na juhovýchodnom okraji Trnavskej pahorkatiny. Leží v plytkej úvalinnej doline potoka Gidra. Nadmorská výška tohto malebného miesta je 147 metrov nad morom, pričom širšie okolité územie kolíše v rozmedzí od 140 do 165 metrov nad morom.

História obce siaha až do konca 13. storočia, konkrétne do roku 1291. Táto historická listina obsahuje cenné informácie o šľachtických rodoch Lefantoviec vo vzťahu k Cíferu.

Obec Cífer sa môže pochváliť aj svojím obecným múzeom, ktoré bolo zriadené v roku 2012 obecným zastupiteľstvom. Aj napriek tomu, že nemá trvalé výstavné priestory, múzeum neustále rozvíja svoju činnosť. Má k dispozícii depozitár, kde je možné odkladať a reparovať zbierkové predmety. Múzeum má záujem zachovať pre budúcnosť čo najväčší počet vzácnych predmetov z minulosti, ktoré sú súčasťou bohatej histórie obce.


Atraktívne miesta: Cífer

Objav Viac...  

Betónové džungle Trnavy skrývajú fascinujúce príbehy – objavte ich na bicykli


Trnava pripravuje pre svojich obyvateľov aj návštevníkov jedinečnú príležitosť. V sobotu 31. mája sa môžete vydať na fascinujúcu cestu časom. Architekt Miroslav Beňák vás prevedie po trnavských sídliskách. Zistíte pritom, aké tajomstvá skrývajú betónové bloky. Architekt odhalí históriu každého panelového domu Druhá zo série komentovaných cykloprehliadok nesie názov “Trnava očami architekta: Betónové džungle mesta“. Sprievodca Miroslav Beňák sa dlhodobo venuje …


Continue reading  

Nová cesta ku Katarínke: Dočasné uzávery a alternatívne trasy pre návštevníkov


Milovníci histórie a prírody musia počítať s dočasnými obmedzeniami pri návšteve obľúbenej pamiatky. Od pondelka 26. mája bude cesta na parkovisko ku Kostolu a Kláštoru sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach uzavretá. Dôvodom je dlho očakávaná rekonštrukcia, ktorá prinesie nový asfaltový povrch. Návštevníci však majú k dispozícii niekoľko alternatívnych trás. Ako sa dostať ku Katarínke počas rekonštrukcie “Odporúčame využiť parkovanie pri …


Continue reading  

Objavte Sedem divov Dolnej Krupej: Prehliadka, ktorá vás očarí


Dolná Krupá otvára svoje brány všetkým milovníkom histórie, prírody a jedinečných zážitkov. Už túto sobotu môžete spoznať Sedem divov Dolnej Krupej a objaviť zákutia, ktoré dýchajú minulosťou i vôňou ruží. V sobotu 24. mája sa v malebnej obci Dolná Krupá uskutoční komentovaná turistická prehliadka s názvom Sedem divov Dolnej Krupej. Pod vedením skúseného sprievodcu Slavomíra Dzvoníka sa návštevníci vydajú na …


Continue reading