Archeopark Cífer-Pác

V obci Cífer, v miestnej časti Pác, sa nachádza unikátny Archeopark, ktorý návštevníkom prináša pohľad do dávnej minulosti trnavského regiónu.


Vďaka rekonštrukcii časti rímsko-germánskeho osídlenia môžu návštevníci zažiť atmosféru dávnych čias a spoznať, ako sa žilo našim predkom.

Objav archeologického náleziska

Archeologické nálezisko v Cíferi-Páci objavil v 70-tych rokoch minulého storočia Viliam Kráľovič, amatérsky archeológ. Vďaka jeho nadšeniu a úsiliu boli v regióne objavené desiatky ďalších nálezísk. Cífer-Pác predstavuje jedno z pozoruhodných germánskych sídiel na juhozápadnom Slovensku s pozostatkami rímskej architektúry.

Výskum lokality

Samotný výskum v lokalite Nad mlynom viedol Titus Kolník, ktorý svojou činnosťou položil základy bádania o dobe rímskej na Slovensku. Otcom myšlienky vzniku archeoparku je profesor Vladimír Varsik, ktorý od začiatku stojí pri vzniku celého projektu.

Expozícia v zrekonštruovanom mlyne

Neďaleko náleziska stojí mlyn, ktorý v minulosti vlastnila významná mlynárska rodina Hustých. Po kompletnej rekonštrukcii objektu vzniká expozícia, ktorá návštevníkov prevedie dobou kamennou, obdobím, keď územie susedilo s rímskou ríšou, až po skorý stredovek a Veľkú Moravu. Na vzniku expozície sa podieľa tím archeológov z Archeologického ústavu v Nitre pod vedením Doc. Mateja Ruttkaya.

Náučný chodník popri potoku Gidra

Súčasťou Archeoparku je aj náučný chodník vedúci popri potoku Gidra, ktorý už od praveku zohráva dôležitú úlohu v osídľovaní tejto lokality. Návštevníci sa môžu zoznámiť s minulosťou regiónu nielen fyzickým pohybom v krajine, ale aj prostredníctvom rozšírenej reality.

Brána do minulosti trnavského regiónu

Archeopark Cífer-Pác je miestom, kde sa minulosť stretáva so súčasnosťou. Vďaka úsiliu archeológov a nadšencov histórie môžeme spoznávať, ako žili naši predkovia v trnavskom regióne, aké boli ich zvyky a kultúra. Archeopark tak prispieva k hlbšiemu poznaniu histórie tohto územia a zároveň posilňuje cestovný ruch v kraji.


Jarné zvyky ožívajú: Suchá nad Parnou pozýva na autentickú folklórnu slávnosť


Jar klope na dvere a s ňou prichádza aj čas obľúbených ľudových tradícií. Obec Suchá nad Parnou pri Trnave opäť oživí dávny zvyk vyháňania zimy a vítania jari. Miestni obyvatelia i návštevníci sa môžu tešiť na tradičné pálenie Moreny, ktoré sa uskutoční v piatok 5. apríla 2025 od 14:00 hodiny. Sprievod a rituálne pálenie Moreny Celá slávnosť začne farebným sprievodom, …


Continue reading  

Voderadský kaštieľ ožije tradíciami: Morena, kroje a vítanie jari


Historický kaštieľ vo Voderadoch sa už čoskoro stane dejiskom jedinečného podujatia, ktoré oživí starodávne slovenské tradície. V sobotu 5. apríla sa tu uskutočnia oslavy príchodu jari, počas ktorých návštevníci zažijú autentickú atmosféru ľudových zvykov. Hlavným lákadlom bude tradičné vynášanie Moreny, prehliadka krojov z Trnavského regiónu a množstvo sprievodných aktivít, ktoré potešia všetky vekové kategórie. Morena definitívne ukončí zimu Symbolické rozlúčenie …


Continue reading  

Jedinečná Trstínska kalvária získala status národnej kultúrnej pamiatky


Len pár kilometrov od rušných ciest Trnavského kraja sa nachádza miesto, kde sa spája história, umenie a duchovnosť. Trstínska kalvária, nedávno vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, predstavuje jedinečný príklad medzivojnovej sakrálnej architektúry na Slovensku. Táto vzácna pamiatka sa rozprestiera na zalesnenom návrší severovýchodne od obce Trstín, na mieste známom ako Hájiček. Historický skvost ukrytý v náručí Malých Karpát História tohto …


Continue reading