Šranecké piesky - Slovenská Sahara

Šranecké piesky, prezývané aj Slovenská Sahara, sa nachádzajú medzi Malými Karpatmi a riekou Morava vo vojenskom obvode Záhorie. Táto lokalita patrí medzi najrozsiahlejšie pieskové duny v strednej Európe. Podobné unikáty nájdete už len v Belgicku či Francúzsku.


Základné informácie

Šranecké piesky sa rozprestierajú na rozlohe takmer 1000 hektárov. Územie bolo vyhlásené za chránený areál v roku 2012 a patrí do Chránenej krajinnej oblasti Záhorie. Na území areálu platí 3. stupeň ochrany. Pieskové dopadové plochy sa dodnes využívajú na vojenskú činnosť.

Fauna a flóra

Vďaka vojenskej činnosti sa zachovávajú životne dôležité biotopy. Lokalita je známa pre rôzne vzácne živočíchy, ako sú bocian čierny, dudok chochlatý, lelek európsky, roháč veľký, jašterica zelená, mravcolevy a modráčik čiernoškvrnný. Z rastlín tu nájdete tezdálku piesočnú aj lykovec voňavý.

<yoastmark class=

Ochrana územia

Účelom vyhlásenia chráneného areálu je zabezpečenie ochrany biotopov európskeho významu, ako sú teplomilné ponticko-panónske dubové lesy na spraši a piesku, vnútrozemské panónske pieskové duny a vresoviská. Chránia sa tu aj biotopy národného významu, ako sú kyslomilné borovicové a dubovo-borovicové lesy, druhy európskeho významu a druhy národného významu.

História

Umelo vysadené borovicové lesy, ktoré pieskové duny obkolesujú, dala vysadiť ešte Mária Terézia, aby sa púšť z viatych pieskov viac nerozširovala. Pred nasadením Afrikakorpsu v Afrike počas druhej svetovej vojny testoval generál Erwin Rommel pripravenosť a priechodnosť vojenskej techniky v náročných pieskových podmienkach. Tieto skúšky sa odohrávali počas zimy 1940 až 1941 na Slovensku, konkrétne v oblasti Šraneckých pieskov. Cieľom bolo overiť schopnosti techniky a pripraviť sa na boje v púštnom prostredí severnej Afriky. Rommel týmito testami zabezpečil, aby jeho jednotky boli čo najlepšie vybavené a pripravené na nadchádzajúce ťaženia proti Spojencom. Skúsenosti získané na slovenských pieskoch sa neskôr ukázali ako neoceniteľné počas bojov v Afrike.

<yoastmark class=

Návšteva Šraneckých pieskov

Nakoľko tu stále prebiehajú vojenské cvičenia, vstup nie je povolený každý deň. Pre časť, kde je umožnený vstup, platia časové limity. Ich rozpis nájdete na stránke Ministerstva obrany SR. Pri návšteve lokality buďte obozretní a dodržiavajte všetky pokyny.

Ako sa dostať do Šraneckých pieskov

Zaujímavá trasa vedie cez Lozorno, Rohožník do Plaveckého Mikuláša, kde odbáčate smerom na Lakšársku Novú Ves. Zo Senice je to potom smer Borský Mikuláš. Oboma smermi sa dostanete na voľnú plochu pri Slovenskej púšti.

<yoastmark class=

Šranecké piesky sú rajom, ktorý mnoho ľudí nepozná

Šranecké piesky sú rajom, ktorý mnoho ľudí nepozná. Keď ho však spoznáte, nebudete sa stačiť diviť nad lokalitou, ktorá má európsky význam a neskutočné bohatstvo fauny a flóry. Je to taká malá oáza v púšti, kde si každý príde na svoje.


Podujatia v Šaštíne-Strážach 2025: Kultúra, šport a zábava pre celú rodinu


Ak plánujete v roku 2025 navštíviť Šaštín-Stráže, môžete sa tešiť na pestrý kalendár podujatí. Mesto pripravilo bohatý program plný kultúrnych, športových a spoločenských zážitkov pre všetky vekové kategórie. Pozrite si prehľad najzaujímavejších udalostí, ktoré by ste určite nemali vynechať. Zábava a kultúra od jari až po leto Jar v Šaštíne-Strážach odštartuje 22. marca energickou Jozefovskou zábavou v Kultúrnom dome Šaštín. …


Continue reading  

Valentín v Múzeu Senica: Objavte tajomstvá „Nápoja lásky“


Múzeum Senica ožíva romantikou a históriou. Od 14. do 23. februára 2025 pripravuje už štvrtý ročník obľúbeného podujatia „Valentín v múzeu“. Tentokrát sa návštevníci môžu tešiť na výstavu pod názvom „Nápoj lásky“. Táto jedinečná expozícia nie je určená len zamilovaným párom, ale všetkým, ktorí túžia dozvedieť sa viac o fascinujúcej histórii snáh ovplyvniť lásku prostredníctvom elixírov, magických nápojov a rituálov. …


Continue reading  

Matúš Novosad: Kresby – Výnimočná výstava v Senici


Kresba ako zrod, cesta a objavovanie – výstava Matúša Novosada v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici ponúka intenzívny pohľad do jedinečného sveta súčasného slovenského umelca. Kresba ako jazyk videnia Od 31. januára 2025 ožije Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici kresbami mladého slovenského maliara Matúša Novosada. Výstava s názvom Matúš Novosad: Kresby predstavuje výber z jeho tvorby z rokov …


Continue reading