Z histórie zámku
Pôvodný stredoveký hrad, z ktorého Smolenický zámok vzišiel, bol založený v 14. storočí. Slúžil ako strážny hrad na ochranu malokarpatských priesmykov a Českej cesty. Počas storočí sa majitelia zámku menili, od kráľovského majetku cez rôzne šľachtické rody. Až kým v roku 1777 nezískali Smolenice Pálffyovci. Napriek tomu, že zámok postupne chátral a na začiatku 19. storočia dokonca vyhorel, Pálffyovci sa rozhodli pre jeho romantickú prestavbu na konci 19. storočia.
Prestavba a súčasnosť
Prvé kroky k obnove zámku podnikol gróf Jozef Pálffy na začiatku 20. storočia, keď sa rozhodol postaviť na ruinách hradu nový, historizujúci objekt. Stavba, ktorá začala v roku 1887 úpravou bášt, sa však kvôli prvej svetovej vojne zastavila a dokončená bola až po roku 1945, keď sa zámok stal majetkom štátu.
Dnes je Smolenický zámok sídlom Slovenskej akadémie vied, kde sa konajú vedecké konferencie a sympóziá. Zámok je sprístupnený verejnosti celoročne. A teší sa čoraz väčšej obľube medzi návštevníkmi a mladomanželmi. Tí ho využívajú nielen ako kulisu pre svoje svadobné fotografie, ale niektoré svadby sa odohrávajú priamo na zámku.
Kongresové centrum a turistická atrakcia
Smolenický zámok neplní len funkciu kongresového centra Slovenskej akadémie vied, ale je aj významnou turistickou atrakciou. Svojou jedinečnou architektúrou, mohutnou vežou s vyhliadkovou terasou, opevneným nádvorím a kaplnkou si získal srdcia mnohých návštevníkov. V minulosti bol zámok sprístupnený verejnosti len v letných mesiacoch júl a august, teraz je to už celoročne. To poskytuje jedinečnú príležitosť nahliadnuť do jeho interiéru a prejsť sa po upravenom prírodno-krajinárskom parku, ktorý ho obklopuje.
V poslednom období takisto pribúdajú viaceré podujatia pre širokú verejnosť, ktoré umožňujú návštevu zámku aj mimo letné mesiace.
Smolenický zámok tak stojí ako pripomienka bohatej histórie a kultúrneho dedičstva Slovenska, a zároveň slúži ako miesto pre stretnutia vedcov z celého sveta. Jeho návšteva ponúka nezabudnuteľný zážitok pre každého, kto túži po objavovaní skrytých pokladov našej krajiny.
Odkaz na stránku Smolenického zámku: TU