Banka

Obec Banka leží na juhozápadnom úpätí Považského Inovca na hranici s považským výbežkom Podunajskej roviny.


Banka sa nachádza v tesnom susedstve s okresným mestom Piešťany. Od Bratislavy je vzdialená približne 90 km. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1241, keď patrila ku kráľovským majetkom.

Dominantnou historickou stavbou je Kostol sv. Martina. Nachádza sa na vyvýšenej terase pri Topoľčianskej ceste a malo by ísť o jediný dvojkostol na Slovensku. Tvorí ho pôvodný, tzv. starý kostol a nový kostol. Patrónom svätostánku je sv. Martin z Tours. V roku 1963 bol kostol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Najnovšie nálezy archeologického výskumu svedčia o tom, že pôvodný kostolík vznikol najneskôr v 13. storočí. Zaujímavosťou je, že úroveň podlahy kostola bola vplyvom rekonštrukcií postupne navýšená až o 3 metre.

Okolie je rajom pre turistov

Okolie obce je rajom pre turistov a cykloturistov. Juhovýchodne od centra sa nachádza kopec Ahoj, ktorý sa stal zázemím pre množstvo športov – celoročná turistika, zimné lyžovanie, lyžovanie na tráve, downhillové jazdenie či jazdenie na horských kolobežkách. Lyžiarske stredisko tvoria dva svahy, každý kopíruje jeden vlek. Celková dĺžka zjazdovky je približne 700 metrov.

Kopec sa považuje za kolísku lyžovania na tráve. Už v roku 1980 bojovali trávoví lyžiari o Pohár Československej spartakiády. Horný svah sa radí medzi najkvalitnejšie európske svahy využívané na tento netradičný šport.

Bezprostredne s intravilánom obce susedí lesopark Červená veža. O jeho zalesnenie sa postaral Ľudovít Winter. Z Červenej veže sa turisti i cyklisti cez Beethovenovu alej a pozdĺž viníc dostanú k niekdajšiemu letohrádku Bakchus vila, kde údajne Ludwig van Beethoven zložil Sonátu mesačného svitu.

Z Bakchus vily je to len kúsok k sedlu Havran, ktoré je križovatkou viacerých turistických trás. Červená značka privedie výletníkov po hrebeni k Zlatému vrchu (480 m. n. m.), ktorý je najvyšším bodom regiónu a ponúka neopakovateľný výhľad na región. V dávnej minulosti sa na kopci doloval hematit a chalkopyrit, ktorý našim predkom pripomínal zlato.

Obec sa môže popýšiť bohatým vodstvom. V katastri sa nachádzajú dva potoky a malé jazierko. Zo severu na juh obec ohraničuje obtokové rameno Váhu a neskôr rieka Váh s vodnou nádržou Sĺňava, ktorá vytvára priaznivé podmienky pre najrôznejšie vodné športy a rybolov. V blízkosti Sĺňavy sa nachádza Rimplerova važina. V minulosti sa v obci nachádzali aj dva vodné mlyny.


Places in Banka

Find More  

Information

Find More  

Articles

Find More  

Rozvoj cestovného ruchu v Piešťanoch: Výzva pre rok 2025


Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany pokračuje v podpore projektov zameraných na rozvoj cestovného ruchu v regióne. Žiadatelia majú možnosť predkladať svoje návrhy na príspevky až do konca kalendárneho roka 2024. Termíny a spôsob podania žiadostí „Žiadosti treba doručiť Rezortu Piešťany najneskôr 31. decembra 2024. Možno ich podať písomne s dôležitou pečiatkou dátumu podania, alebo určenými elektronickými prostriedkami,“ uviedla výkonná …


Continue reading  

Piešťany podľa Wintera ožijú aj počas Noci divadiel


Milovníci dramatického umenia si prídu na svoje počas Noci divadiel, ktorá tento rok ponúkne unikátny zážitok priamo v uliciach Piešťan. Tento celoslovenský festival sa uskutoční v sobotu 16. novembra 2024 a Piešťany podľa Wintera budú jeho súčasťou po prvýkrát. Divadlo v uliciach: Audiohra a živé vystúpenia Návštevníci sa môžu tešiť na netradičnú prehliadku, kde sa dramatické umenie spojí s historickými …


Continue reading  

Dom umenia Piešťany: Architektonický klenot neskorej moderny


V srdci Piešťan sa nachádza Dom umenia, ktorý sa pýši unikátnou expozíciou venovanou jeho architektonickým hodnotám. Objavte fascinujúcu expozíciu v Dome umenia Piešťany Vznikla vďaka iniciatíve občianskych združení Centrum architektúry a Čierne diery. Tento umelecký stánok, navrhnutý významným architektom Ferdinandom Milučkým, je považovaný za jedno z najlepšie zachovaných diel neskorej moderny na Slovensku. Od svojho otvorenia v roku 1980 slúži …


Continue reading