Kostol sv. Michala archanjela, Bíňovce

V malebnej obci Bíňovce, v okrese Trnava, sa nachádza architektonický skvost s bohatou históriou – Kostol sv. Michala archanjela.


Baroková história ukrytá v srdci Záhoria

Tento barokový kostol bol postavený v prvej polovici 18. storočia a v priebehu rokov sa stal významným centrom duchovného života miestnej komunity. Okrem svojej náboženskej funkcie je zároveň výnimočným dokladom kultúrneho dedičstva regiónu.

Architektonické prvky baroka

Kostol sv. Michala archanjela je jednopriestorovou stavbou s polygonálnym uzáverom presbytéria. Jeho interiér je zaklenutý valenou klenbou s lunetami a zdobený oválnymi štukovými obrazcami, ktoré dodávajú priestoru charakteristický barokový šarm. Z exteriéru upúta pohľad na predstavanú vežu, ktorá bola pristavená v roku 1788. Tá je zakončená cibuľovou plechovou strechou s latinským krížom a nesie nápis: ERRECTA ANNO DOMINI MDCCLXXXVIII.

Novogotický oltár pochádza z 20. storočia a bol liturgicky upravený v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Tento oltár bol prispôsobený pre potreby modernej liturgie, no stále si zachováva historický nádych.

Kostol sv. Michala archanjela, Bíňovce

Kostol sv. Michala, archanjela, Bíňovce

Od kaplnky k majestátnemu kostolu

Pôvodná sakrálna stavba bola iba malou kaplnkou, ktorú dal postaviť smolenický zeman Michal Počuch. Presný rok jej výstavby je predmetom diskusií, no najčastejšie sa spomína obdobie okolo roku 1733 alebo 1740. Podľa kanonickej vizitácie z roku 1731 však kaplnka už v tomto čase existovala, čo naznačuje, že bola postavená skôr. V rokoch 1760 – 1764 ju rozšíril farár Juraj Hruškovič, čím získala viac priestoru pre narastajúcu komunitu veriacich.

Zvony so zaujímavým príbehom

Vo veži kostola sa nachádzajú dva zvony, ktoré sú samostatnými historickými artefaktmi. Väčší zvon, s priemerom 56 cm, je zdobený basreliéfom Najsvätejšej Trojice a nápisom: LIATY SOM NA SLÁVU NAJSVAT. TROJICE/PRE R.K.KOSTOL V …..E Z MILODAROV AMERICKÝCH/RODÁKOV 1923. Menší zvon, s priemerom 52,5 cm, nesie basreliéf sv. Michala Archanjela a letopočet 1752. Zaujímavosťou je, že väčší zvon pravdepodobne nahradil pôvodný zvon, ktorý bol zrekvirovaný počas prvej svetovej vojny.

Kostol sv. Michala archanjela, Bíňovce

Kostol sv. Michala, archanjela, Bíňovce

Bohaté vnútorné zdobenie a sochy

Interiér kostola skrýva množstvo umeleckých diel. Na južnej strane vchodu sa nachádza soška Sedembolestnej Panny Márie a socha sv. Antona. Oproti nim, na severnom múre lode, sú umiestnené sochy Terezky Ježiškovej a sv. Jozefa. V blízkosti oltára stojí socha patróna kostola sv. Michala Archanjela a soška Panny Márie. Tento bohatý ikonografický program odráža hlbokú religióznu tradíciu miestnych veriacich.

Kostol a jeho okolie

Okolo kostola sa rozprestiera cintorín, ktorý obsahuje viacero historických prvkov. Nachádza sa tu stará márnica, dom smútku postavený v roku 1972, pomník padlých z prvej a druhej svetovej vojny a misijný kríž pri vchode do kostola. V zasklenej nike na cintoríne je umiestnená soška Panny Márie, ktorá dodáva priestoru duchovný rozmer.

Kostol sv. Michala archanjela, Bíňovce

Kostol sv. Michala, archanjela, Bíňovce

Rekonštrukcie a súčasný stav

Kostol sv. Michala archanjela prešiel viacerými rekonštrukciami, ktoré mu pomohli zachovať jeho pôvodný vzhľad a funkčnosť. Ešte začiatkom 20. storočia bola strecha krytá šindľom, no dnes ju pokrýva škridla. Stav kostola je v súčasnosti dobrý a stále slúži svojmu pôvodnému účelu – poskytovať priestor na bohoslužby a duchovné stretnutia.

Návšteva Bíňoviec: Spojenie histórie a spirituality

Kostol sv. Michala archanjela v Bíňovciach je neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska. Jeho bohatá história, nádherná architektúra a duchovná atmosféra robia z tohto miesta ideálny cieľ pre milovníkov histórie, architektúry a spirituality. Pri návšteve regiónu Záhorie určite nevynechajte tento jedinečný kostol, ktorý vás očarí svojou jedinečnosťou a pokojom, ktorý ponúka.


Mestská veža v Trnave: 450 rokov histórie, ktorá formovala mesto


Mestská veža v Trnave oslavuje významné jubileum – 450 rokov od svojho vzniku. Táto dôležitá pamiatka je nielen symbolom mesta, ale aj svedkom jeho rozvoja, ťažkých chvíľ a neustálej obnovy. Príbeh veže sa začal písať 28. júla 1573, keď bol podpisom zmluvy medzi mestskou radou a staviteľom Jakubom oficiálne zahájený projekt jej výstavby. Informovalo o tom mesto Trnava. Prečo vznikla …


Continue reading  

Trnavský kraj v roku 2024: Rok plný zážitkov a rastúcej návštevnosti


Trnavský kraj sa v roku 2024 opäť stal miestom, kde sa turizmus a zážitky stretli v dokonalej harmónii. Pod značkou Trnavský kraj zážitkov prilákal množstvo domácich i zahraničných návštevníkov, ktorí ocenili jeho rozmanitú ponuku aktivít. Od splavov riek a komentovaných prehliadok, cez objavovanie architektonických pokladov až po netradičné exkurzie – región potvrdil, že je právom jednou z najatraktívnejších destinácií na …


Continue reading  

Nové predstavenie v Divadle Jána Palárika: Melanchólia vzdoru


Divadlo Jána Palárika v Trnave, zriaďované Trnavským samosprávnym krajom, pripravilo pre divákov mimoriadne atraktívnu novinku. V januári 2025 sa na jeho doskách odohrá premiéra inscenácie Melanchólia vzdoru, ktorú na základe slávneho románu maďarského spisovateľa Lászlóa Krasznahorkaia režíruje Roman Polák. Tento uznávaný slovenský režisér sa tak do Trnavy vracia po takmer troch desaťročiach. Veľryba na Kossuthovom námestí a fanatizmus malomesta Dej …


Continue reading