Emmerova vila: Od rodinného sídla k srdcu Trnavy

Emmerova vila, klenot Streleckej ulice, sa vyníma už od 40. rokov 19. storočia. Pôvodne patrila váženej rodine Kamenárovcov, no jej osud sa prepletol s príbehom Ignáca Emmera, budúceho trnavského starostu.  Ten si vzal za manželku Máriu Kamenárovú a po roku 1860 sa stal majiteľom tejto honosnej nehnuteľnosti.


Z Budapešti späť do Trnavy: Štedrý odkaz Kornela Emmer

Ich syn, Kornel Emmer, si vybudoval úspešnú právnickú kariéru v Budapešti.  Napriek tomu nezabudol na svoje korene.  V snahe zachovať rodinné dedičstvo pre budúce generácie spísal závet.  V ňom odkázal vilu aj s rozľahlou záhradou mestu Trnava a jeho obyvateľom.  Jeho jediným želaním bolo, aby jedna z trnavských ulíc niesla jeho meno.

Emmerova ulica: Pocta naprieč časom

A tak sa ulica od evanjelického kostola smerom k nemocnici stala Emmerovou.  Zaujímavosťou je, že tento názov pretrval nielen za čias monarchie, ale aj počas prvej Československej republiky, kedy sa maďarské názvy ulíc menili na slovenské.  Osud však zamiešal karty a Kornel Emmer zomrel v roku 1910 skôr, než sa jeho zámer s vilou naplnil.  Majiteľkou zostala jeho manželka až do svojej smrti v roku 1944.

Emmerova vila Zdroj: Západoslovenské múzeum

Emmerova vila Zdroj: Západoslovenské múzeum

Zabudnutý závet a znovuzrodenie Emmerovej vily

Počas slovenského štátu sa informácia o štedrom dedičstve vytratila z povedomia mestských radných.  Po vojne prevzala vedenie mesta nová generácia Trnavčanov.  Na testament sa takmer zabudlo.  Mesto začalo využívať prázdne budovy a pozemky.  Až plánovaná rekonštrukcia Emmerovej vily prinútila radných zamyslieť sa nad vlastníckymi pomermi.  Tesne pred možnou konfiškáciou upozornil starší právnik na existenciu závetu.  Vďaka nemu mesto vilu aj s pozemkom právoplatne získalo.

Od Domovu odpočinku k Ružovému parku

V roku 1942 spísala manželka Kornela Emmer testament, v ktorom odkázala vilu mestu.  Po jej smrti v roku 1944 a po úpravách v roku 1947 slúžila Emmerova vila ako Domov odpočinku.  V roku 1952 sa starci presťahovali do Kopplovho kaštieľa a budovu  pripravili pre pionierov.  Časť záhrady sa oddelila a v roku 1957 sa sprístupnila verejnosti ako mestský park.  Neskôr vysadené ruže dali parku názov Ružový.  Mesto Trnava tak nakoniec splnilo želanie Emmerovcov – aby ich vila slúžila Trnavčanom na kultúrne účely.

Emmerova vila Zdroj: Mesto Trnava

Emmerova vila Zdroj: Mesto Trnava

Zdroj: Západoslovenské múzeum.


Jarné zvyky ožívajú: Suchá nad Parnou pozýva na autentickú folklórnu slávnosť


Jar klope na dvere a s ňou prichádza aj čas obľúbených ľudových tradícií. Obec Suchá nad Parnou pri Trnave opäť oživí dávny zvyk vyháňania zimy a vítania jari. Miestni obyvatelia i návštevníci sa môžu tešiť na tradičné pálenie Moreny, ktoré sa uskutoční v piatok 5. apríla 2025 od 14:00 hodiny. Sprievod a rituálne pálenie Moreny Celá slávnosť začne farebným sprievodom, …


Continue reading  

Voderadský kaštieľ ožije tradíciami: Morena, kroje a vítanie jari


Historický kaštieľ vo Voderadoch sa už čoskoro stane dejiskom jedinečného podujatia, ktoré oživí starodávne slovenské tradície. V sobotu 5. apríla sa tu uskutočnia oslavy príchodu jari, počas ktorých návštevníci zažijú autentickú atmosféru ľudových zvykov. Hlavným lákadlom bude tradičné vynášanie Moreny, prehliadka krojov z Trnavského regiónu a množstvo sprievodných aktivít, ktoré potešia všetky vekové kategórie. Morena definitívne ukončí zimu Symbolické rozlúčenie …


Continue reading  

Jedinečná Trstínska kalvária získala status národnej kultúrnej pamiatky


Len pár kilometrov od rušných ciest Trnavského kraja sa nachádza miesto, kde sa spája história, umenie a duchovnosť. Trstínska kalvária, nedávno vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, predstavuje jedinečný príklad medzivojnovej sakrálnej architektúry na Slovensku. Táto vzácna pamiatka sa rozprestiera na zalesnenom návrší severovýchodne od obce Trstín, na mieste známom ako Hájiček. Historický skvost ukrytý v náručí Malých Karpát História tohto …


Continue reading