Pokles návštevníkov v Trnavskom kraji: Marcový cestovný ruch 2025 v číslach


Cestovný ruch v Trnavskom kraji zaznamenal v marci 2025 pokles návštevníkov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Tento negatívny trend sa prejavil v čase, keď celková návštevnosť ubytovacích zariadení na Slovensku zostala približne na úrovni predchádzajúceho roka. Napriek tomu, že slovenské hotely a penzióny privítali takmer 406-tisíc hostí, stále nedosahujú čísla z predpandemického obdobia. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Marcové štatistiky odhaľujú regionálne rozdiely

Zatiaľ čo niektoré kraje zaznamenali nárast, Trnavský kraj patrí medzi štyri regióny, ktoré evidovali medziročný pokles návštevníkov. “Okrem Trnavského kraja zaznamenali zníženie počtu hostí aj Trenčiansky, Banskobystrický a Prešovský kraj. Najvýraznejší pokles pritom zaznamenal práve región Vysokých Tatier – Prešovský kraj, kde došlo k 7% zníženiu návštevnosti,” uviedol Štatistický úrad SR.

Naopak, pozitívny vývoj zaznamenali štyri slovenské kraje, pričom najvýraznejší nárast dosiahol Košický kraj so 4,4% zvýšením. Tesne za ním nasledoval Bratislavský kraj, ktorý zároveň prilákal najviac hostí v absolútnych číslach – takmer 100-tisíc návštevníkov.

Návštevníci v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu v SR Zdroj: Štatistický úrad SR
Návštevníci v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu v SR Zdroj: Štatistický úrad SR

Domáci vs. zahraniční turisti

Takmer dve tretiny všetkých ubytovaných v marci tvorili domáci návštevníci. Ich počet, 263-tisíc, však medziročne mierne klesol o necelé jedno percento. Zahraniční turisti, ktorých bolo 143-tisíc, zaznamenali ešte výraznejší pokles – takmer o 2% oproti marcu 2024.

Domáci návštevníci naďalej preferujú horské oblasti, pričom najviac sa ich ubytovalo v Žilinskom kraji (61-tisíc) a Prešovskom kraji (56-tisíc). Tieto dva regióny spolu prilákali 44% všetkých slovenských hostí. Pre zahraničných turistov zostáva najatraktívnejšou destináciou Bratislavský kraj, kde sa ubytovalo viac ako 59-tisíc cudzincov, čo predstavuje vyše 40% všetkých zahraničných návštevníkov.

Návštevnosť v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu v SR Zdroj: Štatistický úrad SR
Návštevnosť v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu v SR Zdroj: Štatistický úrad SR

Prvý štvrťrok 2025 v pozitívnych číslach

Napriek marcovému poklesu v niektorých regiónoch vrátane Trnavského kraja, celkové výsledky za prvý štvrťrok 2025 vyzerajú priaznivo. V ubytovacích zariadeniach sa za prvé tri mesiace ubytovalo takmer 1,3 milióna hostí, čo predstavuje medziročný nárast o necelých 5%. Potešujúce je, že tieto čísla prevyšujú aj hodnoty z rovnakého obdobia predpandemického roka 2019.

Zahraniční návštevníci zaznamenali v prvom štvrťroku dynamickejší rast než domáci – ich počet stúpol o takmer 7%, zatiaľ čo domáca návštevnosť vzrástla o necelé 4%.

Tržby a kapacity ubytovacích zariadení

Ubytovacie zariadenia dosiahli v prvom štvrťroku 2025 tržby takmer 154 miliónov eur (bez DPH), čo predstavuje 16% medziročný nárast. Väčšinu týchto tržieb, až 58%, vygenerovali domáci návštevníci.

Najvyššie tržby zaznamenali Žilinský, Prešovský a Bratislavský kraj, ktoré spolu tvorili viac ako dve tretiny celkových tržieb v SR. Zaujímavosťou je, že v Bratislavskom kraji až 66% tržieb vytvorili zahraniční turisti, zatiaľ čo v ostatných krajoch dominovali domáci návštevníci.

V prvom štvrťroku 2025 poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku celkovo 5 122 zariadení s kapacitou 73-tisíc izieb a 203-tisíc lôžok. Čisté využitie stálych lôžok dosiahlo 23,7%, využitie izieb 27,5%.

Hoci Trnavský kraj momentálne čelí poklesu návštevníkov, celkové výsledky slovenského cestovného ruchu naznačujú postupné zotavovanie po pandemickom období. Otázkou zostáva, či sa podarí tento pozitívny trend preniesť aj do regiónov, ktoré aktuálne zaznamenávajú pokles.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>