Len pár kilometrov od rušných ciest Trnavského kraja sa nachádza miesto, kde sa spája história, umenie a duchovnosť. Trstínska kalvária, nedávno vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, predstavuje jedinečný príklad medzivojnovej sakrálnej architektúry na Slovensku. Táto vzácna pamiatka sa rozprestiera na zalesnenom návrší severovýchodne od obce Trstín, na mieste známom ako Hájiček.
Historický skvost ukrytý v náručí Malých Karpát
História tohto výnimočného miesta siaha až do prelomu 12. a 13. storočia, kedy tu stál stredoveký kostol. Práve v ňom sa koncom 18. storočia začali objavovať prvé zmienky o zázrakoch spojených so soškou Bolestnej Panny Márie, nazývanej aj milostivá Pieta. Táto udalosť postupne premenila Hájiček na vyhľadávané mariánske pútnické miesto.

Cesta krížom cez históriu
Samotná kalvária vznikla v prvej polovici 20. storočia a výrazne posilnila význam tohto pútnického miesta. V roku 1923, keď bola kalvária slávnostne vysvätená, sa do kostola na Hájičku vrátil aj originál zázračnej sochy, ktorá bola predtým takmer storočie uložená v Trnave.
Návštevníci kalvárie môžu dnes obdivovať unikátnu kompozíciu, ktorá sa tiahne od vstupnej brány v juhovýchodnej časti areálu až na vrchol návršia ku kostolu. Hneď za bránou ich privíta súsošie Rozlúčky Krista s Máriou a oproti nemu výjav Krista modliaceho sa na Olivovej hore. Odtiaľ vedie cesta k štrnástim zastaveniam krížovej cesty, ktoré sú usporiadané do kruhu okolo pôsobivej šesťfigurálnej skupiny Ukrižovania.

Umelecký skvost z hořického pieskovca
Za vznikom tohto pozoruhodného diela stoja dvaja talentovaní umelci – kameňosochár Miroslav Harašta z moravského Přerova a architekt Josef Marek, ktorý v tom čase pôsobil v Trnave. Celá kalvária je zhotovená z kvalitného hořického pieskovca, materiálu charakteristického pre medzivojnové sochárstvo v tomto regióne.
Zaujímavosťou je, že pieskovcové reliéfy umiestnené v nikách jednotlivých zastavení sú inšpirované cyklom Krížovej cesty (1902-1908) od maliara Gebharda Fugela v Mníchove. Predstavujú mimoriadne kvalitnú reprodukciu tohto významného diela. V sochárskom štýle súsoší možno rozpoznať jemné náznaky secesie s prvkami moderny, čo dodáva celému komplexu jedinečný umelecký charakter.

Národná kultúrna pamiatka s 26 objektmi
Trstínska kalvária sa stala oficiálnou súčasťou pamiatkového fondu Slovenskej republiky koncom novembra 2024. Do registra nehnuteľných kultúrnych pamiatok bola zapísaná ako rozsiahly súbor 26 pamiatkových objektov. Medzi ne patrí kalvársky vrch, šesťfigurálna skupina Ukrižovania, vstupná brána, súsošie Rozlúčka Krista s Máriou, socha Krista modliaceho sa na Olivovej hore, socha Anjela, 14 zastavení krížovej cesty a tiež sadovnícka úprava okolia.
Podľa Pamiatkového úradu SR je kalvária v Trstíne nositeľkou viacerých významných hodnôt – historickej, spoločenskej, architektonickej, výtvarnej, urbanistickej a krajinnej. Práve táto kombinácia hodnôt robí z Trstínskej kalvárie mimoriadne cenný prvok nášho kultúrneho dedičstva.

Ideálny cieľ pre duchovnú i poznávaciu turistiku
Trstínska kalvária predstavuje dokonalý cieľ pre všetkých, ktorí hľadajú spojenie duchovného zážitku s poznávaním histórie a umenia. Vďaka svojej polohe na úpätí Malých Karpát ponúka aj nádherné výhľady na okolitú krajinu. Návšteva tohto miesta je obzvlášť pôsobivá na jar. Vtedy sa prebúdza okolitá príroda, alebo na jeseň, keď sa lesy okolo kalvárie sfarbia do pestrofarebnej palety.

Pre milovníkov sakrálnej architektúry a histórie predstavuje Trstínska kalvária unikátnu príležitosť objaviť menej známy, no o to vzácnejší klenot Trnavského kraja. Jej nedávne vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku len potvrdzuje výnimočnosť tohto miesta a jeho význam pre naše kultúrne dedičstvo.
Ak teda plánujete výlet do oblasti Malých Karpát, určite si nenechajte ujsť návštevu Trstínskej kalvárie. Toto miesto, kde sa spája história, umenie a duchovnosť, vám ponúkne nezabudnuteľný zážitok a možnosť na chvíľu sa zastaviť v dnešnom uponáhľanom svete.
