Mesto Trnava začalo s dlho očakávanou rekonštrukciou Emmerovej vily, ktorá je významnou súčasťou Ružového parku. Stavebné práce oficiálne odštartovali 11. októbra 2024, keď mesto odovzdalo objekt zhotoviteľovi.
Emmerova vila: Z Pionierskeho domu po súčasnosť
Emmerova vila, známa aj ako bývalý Pioniersky dom, dlhé roky poskytovala priestory pre Centrum voľného času – Kalokagatie. Kvôli zlému technickému stavu musela byť v roku 2020 zatvorená. Mesto sa preto v roku 2022 rozhodlo pristúpiť k jej komplexnej obnove.
Dôkladná príprava rekonštrukcie
Pred samotnou rekonštrukciou odborníci vykonali podrobný architektonicko-historický výskum a reštaurátorský prieskum. Na základe týchto podkladov vznikla v roku 2023 projektová dokumentácia, ktorá ráta s variabilným využitím priestorov vily v budúcnosti.
Emmerova vila: Aktuálny stav prác
V súčasnosti prebiehajú v exteriéri búracie práce a budovanie nových prípojok. Reštaurátori zároveň realizujú detailný výskum v interiéri. Do konca roka 2024 sa plánuje dokončiť búranie v interiéri a za priaznivého počasia aj rekonštrukcia krovu západnej časti vily.
Financovanie a termíny
Celková investícia do obnovy predstavuje 2 766 112,60 eur s DPH. Podľa zmluvy musí byť rekonštrukcia dokončená do 19 mesiacov od začiatku prác. O obnovu sa postará firma s bohatými skúsenosťami s rekonštrukciou historických budov na Slovensku.
Budúcnosť vily
Po dokončení rekonštrukcie sa vila stane novým klenotom zrevitalizovaného Ružového parku. Variabilné priestory umožnia jej všestranné využitie pre potreby obyvateľov mesta Trnava.
Emmerova vila: Od rodinného sídla k srdcu Trnavy
Emmerova vila, klenot Streleckej ulice, sa vyníma už od 40. rokov 19. storočia. Pôvodne patrila váženej rodine Kamenárovcov, no jej osud sa prepletol s príbehom Ignáca Emmer, budúceho trnavského starostu. Ten si vzal za manželku Máriu Kamenárovú a po roku 1860 sa stal majiteľom tejto honosnej nehnuteľnosti.
Z Budapešti späť do Trnavy: Štedrý odkaz Kornela Emmer
Ich syn, Kornel Emmer, si vybudoval úspešnú právnickú kariéru v Budapešti. Napriek tomu nezabudol na svoje korene. V snahe zachovať rodinné dedičstvo pre budúce generácie spísal závet. V ňom odkázal vilu aj s rozľahlou záhradou mestu Trnava a jeho obyvateľom. Jeho jediným želaním bolo, aby jedna z trnavských ulíc niesla jeho meno.
Emmerova ulica: Pocta naprieč časom
A tak sa ulica od evanjelického kostola smerom k nemocnici stala Emmerovou. Zaujímavosťou je, že tento názov pretrval nielen za čias monarchie, ale aj počas prvej Československej republiky, kedy sa maďarské názvy ulíc menili na slovenské. Osud však zamiešal karty a Kornel Emmer zomrel v roku 1910 skôr, než sa jeho zámer s vilou naplnil. Majiteľkou zostala jeho manželka až do svojej smrti v roku 1944.
Zabudnutý závet a znovuzrodenie Emmerovej vily
Počas slovenského štátu sa informácia o štedrom dedičstve vytratila z povedomia mestských radných. Po vojne prevzala vedenie mesta nová generácia Trnavčanov. Na testament sa takmer zabudlo. Mesto začalo využívať prázdne budovy a pozemky. Až plánovaná rekonštrukcia Emmerovej vily prinútila radných zamyslieť sa nad vlastníckymi pomermi. Tesne pred možnou konfiškáciou upozornil starší právnik na existenciu závetu. Vďaka nemu mesto vilu aj s pozemkom právoplatne získalo.
Od Domovu odpočinku k Ružovému parku
V roku 1942 spísala manželka Kornela Emmer testament, v ktorom odkázala vilu mestu. Po jej smrti v roku 1944 a po úpravách v roku 1947 slúžila Emmerova vila ako Domov odpočinku. V roku 1952 sa starci presťahovali do Kopplovho kaštieľa a budovu pripravili pre pionierov. Časť záhrady sa oddelila a v roku 1957 sa sprístupnila verejnosti ako mestský park. Neskôr vysadené ruže dali parku názov Ružový. Mesto Trnava tak nakoniec splnilo želanie Emmerovcov – aby ich vila slúžila Trnavčanom na kultúrne účely.