Senica

Mesto Senica leží v juhovýchodnej časti Chvojnickej pahorkatiny na nive potoka Malina. Senica je okresné mesto a ide o administratívne a hospodárske centrom Záhoria.


Prvýkrát sa o osade Scynte, ktorá bola majetkom hlohovského panstva, dozvedáme v roku 1217. Meno tejto osady sa v priebehu dejín transformovalo – z Scinze cez Scynthe až po Zenthe. Pomenovanie Senica sa začalo používať odkedy došlo k zmenám na začiatku 19. storočia.

V roku 1396 bol Senici udelený status mesta a získala tak jarmočné právo. Riadenie mesta prevzala mestská rada, ktorej predseda, richtár, okrem iného aj predsedal mestskému súdu a rozhodoval o všetkých sporoch a trestných činoch spáchaných obyvateľmi. Rozvoj mesta sa v roku 1549 významne zlepšil v dôsledku zriadenia tridsiatkovej stanice na Českej ceste. Senica a jej okolie zažili turbulentné časy počas násilnej rekatolizácie v 70. rokoch 17. storočia.

Napriek náboženským nepokojom sa hospodársky život mesta dynamickejšie rozvíjal. Senica patrila podľa prieskumu remeselníkov a obchodníkov z roku 1720 medzi tri hospodársky najvyspelejšie mestá Nitrianskej župy. Remeselníci sa združovali v cechoch, kde sa rozvíjala výroba piva, liehu a spracovanie vlny.

Senica je obdivuhodná pre svetské aj sakrálne architektonické pamiatky

Senica je obdivuhodná pre svoje svetské aj sakrálne architektonické pamiatky. Medzi svetské patrí neskorobarokový kaštieľ postavený v roku 1760 mimo historického centra. Táto teraziánska dvojpodlažná trojkrídlová stavba s manzardovou strechou, výrazným vstupným portálom a veľkou stĺpovou dvoranou bol v 70. rokoch 20. storočia obnovený a zrekonštruovaný. Od roku 1985 je sídlom Záhorskej galérie.

Klasicistický kaštieľ, pôvodne osamotená dvojposchodová budova, bol postavený po roku 1782 a neskôr začlenený do ulicovej zástavby. Neskoroklasicistický kaštieľ pochádza z prvej polovice 60. rokoch 19. storočia, dopĺňa ho klasicistická kúria z prvej polovice 19. storočia.

Najvýznamnejšou sakrálnou pamiatkou mesta je rímsko-katolícky kostol Navštívenia Panny Márie. Bol postavený v roku 1631 ako protestantský kostol na mieste starého gotického farského kostola a od roku 1654 slúžil katolíkom. Počas 2. svetovej vojny bol kostol výrazne poškodený.

V blízkosti kostola sa nachádza kaplnka, ktorá bola pôvodne súčasťou starého gotického chrámu. Jej hlavný oltár z 18. storočia zdobí maľovaný triptych zo života sv. Jána Nepomuckého.

Evanjelický kostol bol postavený v rokoch 1783 až 1784 ako klasicistický tolerančný chrám bez veže, ktorú pristavili v roku 1794. O sto rokov neskôr kostol získal novú fasádu.

Pamätníkom židovskej komunity v Senici je bývalý židovský cintorín s kamennými barokovými a empírovými náhrobnými kameňmi a židovská synagóga postavená v rokoch 1864 až 1866 v orientálnom štýle. V synagóge sa pred 2. svetovou vojnou nachádzali hodnotné obradové krčahy s výjavmi návštevy chorých a pochovávania. Tieto diela sú v súčasnosti súčasťou zbierok Slovenského národného múzea v Bratislave.

Senica je významným strediskom kultúrneho života širokého okolia. Jej centrom je miestny Dom kultúry, kde sa pravidelne konajú divadelné predstavenia, tanečné prehliadky, koncerty a podobne. Pre milovníkov letnej rekreácie je určená neďaleká Kunovská vodná nádrž s upravenými plážami a ponukou ubytovacích a stravovacích služieb.


Atraktívne miesta: Senica

Objav Viac...  

Letecký deň detí v Senici: Vzdušná šou, ktorá uchváti celú rodinu


Senica sa opäť stane centrom vzdušných zážitkov a pozemnej zábavy. V sobotu 24. mája 2025 od 13:30 privíta areál senického letiska všetkých milovníkov lietania a adrenalínu na tradičnom Leteckom dni detí. Podujatie organizované mestom Senica a Záhoráckym aeroklubom Senica ponúkne bohatý program pre malých aj veľkých návštevníkov. „Srdečne pozývam všetky deti, rodičov i starých rodičov stráviť popoludnie plné zábavy, dobrodružstiev …


Continue reading  

Tanky, kosti a zabudnutá Senica: Noc múzeí a gálerií sľubuje nezabudnuteľný zážitok


Predstavte si, že sa môžete dotknúť histórie vlastnými rukami. Presne túto možnosť ponúkne Múzeum Senica počas výnimočného podujatia Noc múzeí a galérií v sobotu 17. mája 2025. Od 16:00 do 22:00 sa múzeum premení na živý historický kaleidoskop, kde sa minulosť stretne s prítomnosťou. Návštevníci každého veku objavia šesť fascinujúcich tematických svetov, ktoré spájajú zábavu so vzdelávaním. Pripravte sa na …


Continue reading  

Rodinný výlet s gulášom: Prečo si nenechať ujsť Koválovskú mašírovku 2025


Milovníci prírody a aktívneho oddychu sa môžu tešiť na siedmy ročník obľúbeného turistického podujatia Koválovská mašírovka. Táto nenáročná túra krásnou krajinou Chvojnickej pahorkatiny ponúka ideálnu príležitosť pre celé rodiny, ako stráviť jarný deň na čerstvom vzduchu. Podujatie, ktoré organizuje obec Koválov v spolupráci s miestnymi organizáciami, sa uskutoční v sobotu 17. mája 2025. Začiatok pri historickej kaplnke Turistický pochod odštartuje …


Continue reading