Prírodné krásy a zaujímavosti okolia
Rieka Dyje sa vlieva do Moravy, ktorá následne pokračuje až pod Devín, kde ústi do majestátneho Dunaja. Na rakúskej strane brehu možno obdivovať malebné drevené rybárske chatky s tradičnými sieťami visiacimi nad vodnou hladinou. Okolie Trojhraničia je domovom jedného z najrozsiahlejších lužných lesov v Európe. Tzv. tvrdý luh tu tvoria prevažne mohutné duby a jasene, z ktorých niektoré dosahujú úctyhodný vek 300 až 400 rokov. Krajinu pretína hustá sieť meandrujúcich riečnych ramien a periodicky zaplavovaných tôní.
Dostupnosť a atrakcie pre návštevníkov
K Trojhraničiu sa možno dostať po cyklotrasách z českej a slovenskej strany. Zo slovenskej strany vedie krátka žltá cyklotrasa dlhá necelé dva kilometre, ktorá odbočuje z Moravskej cyklistickej cesty. Na mieste nájdete nielen príjemné posedenie a oddychové zóny, ale aj zaujímavé súsošie od autora Luba Kristeka s názvom Hľadajúci – organické formy. Toto dielo je súčasťou Kristkovej podyjskej glyptotéky, prírodnej galérie pod holým nebom. Neďaleko sa nachádza aj historický hraničný kameň, ktorý dala v roku 1755 inštalovať samotná cisárovná Mária Terézia.
Trojhraničie ako súčasť Cesty Železnej opony
Trojhraničie Slovenska, Rakúska a Česka v katastri obce Sekule je jedným z piatich takýchto miest na Slovensku a jedným zo 48 v Európe. Cesta Železnej opony, známa aj ako EuroVelo 13, spája dva hraničné trojbody – slovensko-rakúsko-český a slovensko-rakúsko-maďarský. Hoci trojbod Slovenska, Rakúska a Maďarska nie je zo slovenskej strany legálne prístupný kvôli ochrane prírody, možno ho ľahko navštíviť z rakúskej alebo maďarskej strany.
Trojhraničie Slovenska, Rakúska a Česka je miestom, ktoré očarí nielen svojou prírodnou krásou, ale aj historickým významom. Či už sa rozhodnete pre cyklovýlet alebo pešiu prechádzku, určite nevynechajte toto jedinečné miesto, kde sa snúbi pokoj, história a umenie v lone prírody.