Prievaly

Obec s názvom Prievaly, leží v Trnavskom kraji v okrese Senica.


Tento názov síce nie je medzi turistami až tak dobre známy, no málokto vie, že sa za ním ukrýva fascinujúca história. Obec Prievaly môžeme nájsť dvadsať kilometrov južne od Senice, na úpätí malebných Malých Karpát.

História Prievalov sa píše už od roku 1439, kedy sa o nich dochoval prvý písomný záznam. Napriek tomu, historici sa zhodujú, že obec ležiaca pri takzvanej Českej ceste, existovala ešte dávnejšie. Ako dôkaz tohto tvrdenia slúži starý kostol, ktorého datovanie sa odhaduje do polovice 12.storočia. V roku 1241 Prievaly prepadli Tatári, ktorí obec značne zdevastovali. Uhorský kráľ v reakcii na toto pustošenie privolal nemeckých osadníkov, aby dedinu obnovili. Tí ju dočasne ponemčili, no postupom času sa plne prispôsobili miestnemu obyvateľstvu.

Miestne meno obce sa taktiež vyvíjalo s plynutím času. Zo Svancendorf a Sandorf sa postupne ustálil názov Šandorf a po druhej svetovej vojne sa ustálil dnešný názov – Prievaly. V roku 1705 získal Prievaly práva mestečka a do 19.storočia malo právo organizovať až štyri výročné jarmoky. Zaujímavosťou je, že už na konci 18.storočia mali Prievaly viac obyvateľov ako dnes.

Miestna populácia sa v minulosti živila okrem poľnohospodárstva aj pálením vápna. K najrozvinutejším remeslám patrilo košikárstvo a tkáčstvo. V chotári obce je možné nájsť aj niekoľko vodných mlynov.

Ak sa pozrieme na históriu tohto územia, nemôžeme nespomenúť zrúcaninu hradu Ostrý Kameň. Tá sa nachádza na skalnatom brale vo výške 576 m. n. m. a pripomína návštevníkom dávnu minulosť tohto kraja. Hrad Ostrý Kameň menil svojich majiteľov pomerne často a jeho históriu poznačili viaceré rody. Riadili ho Czoborovci, Bakičovci, Thurzovci, Batthyányiovci, Zichyovci a dokonca aj barón Hirsch. No s čím viac majiteľov hrad mal, tým menej sa o neho starali. A tak hrad postupne chátral až do roku 1743, kedy sa hradné panstvo definitívne presťahovalo do pohodlnejšieho kaštieľa v Moravskom Sv. Jáne.

Dnes sa v Prievaloch nachádza aj rímsko-katolícky barokový kostol sv. Michala Archanjela, ktorý je považovaný za najvýznamnejšiu stavebnú pamiatku obce. Bol postavený v roku 1748 na mieste starého gotického chrámu sv. Juraja. Z pôvodného chrámu sa do dnešných čias zachoval len obranný múr zo 17.storočia, ktorý slúžil ako ochrana miestnemu obyvateľstvu počas tureckých nájazdov a v čase napoleonských vojen.

V súčasnosti sú Prievaly známe ako turistické východisko do Malých Karpát. V lete je obľúbeným miestom rekreácie neďaleká Bukovská priehrada, kde sú vytvorené ideálne podmienky pre kúpanie a vodné športy. Ak hľadáte miesto plné histórie, kultúrneho dedičstva a prírodných krás, Prievaly sú ideálnou voľbou.