Zelený Potônsky okruh

Túžite po nenáročnom cyklistickom výlete v rovinatej krajine s bohatou históriou?


Objavte krásy Podunajskej roviny na Zelenom Potônskom okruhu

Zelený Potônsky okruh predstavuje ideálnu voľbu pre všetkých milovníkov cykloturistiky. Táto 45,7 km dlhá trasa vás prevedie malebnou krajinou Podunajskej roviny a ponúkne množstvo zaujímavých zastávok. Výhodou tejto zelenej cyklotrasy je možnosť zokruhovania po celej jej trase, čo poskytuje flexibilitu pri plánovaní vášho výletu.

Základné informácie o trase

Zelený Potônsky okruh s evidenčným číslom 5225 patrí medzi ľahké rekreačné MTB trasy. Napriek označeniu MTB vedie približne 90% trasy po kvalitných asfaltových komunikáciách. Poľnú cestu stretnete len v záverečnej časti okruhu, konkrétne od lokality Feještov po Potônske Lúky. Trasa sa pýši minimálnym prevýšením (len 5 metrov), čo ju robí vhodnou pre cyklistov všetkých vekových kategórií a kondičných úrovní.

Zelený Potônsky okruh Zdroj: Cykloportal.sk

Zelený Potônsky okruh Zdroj: Cykloportal.sk

Priebeh trasy a zaujímavé obce

Štandardný začiatok a koniec okruhu sa nachádza v obci Potônske Lúky na križovatke s modrou trasou 2210 – Po stopách vodných mlynov. Odtiaľ trasa pokračuje cez Hornú Potôň, Michal na Ostrove, Čechovú a Kostolnú Galu. Následne prechádza cez Malú Budafu, Blatnú na Ostrove, Trnávku a Macov. Ďalej smeruje do Lehníc a Bellovej Vsi, odkiaľ môžete alternatívne začať svoj výlet. Z Bellovej Vsi trasa pokračuje do Blahovej a cez lokalitu Feještov sa vracia späť do Potônskych Lúk.

V Holiciach sa zelený okruh stretáva so zelenou náučnou trasou N5202 – SacraVelo, s ktorou ide v súbehu až do Trnávky. Tento úsek ponúka zaujímavé prepojenie s ďalšími cyklotrasami v regióne.

Zelený Potônsky okruh - prevýšenie Zdroj: Cykloportal.sk

Zelený Potônsky okruh – prevýšenie Zdroj: Cykloportal.sk

Kultúrne a historické zaujímavosti na trase

Počas cyklistického výletu budete mať možnosť obdivovať množstvo historických pamiatok. V Blatnej na Ostrove odporúčame navštíviť dve historické kúrie, ktoré pripomínajú bohatú minulosť regiónu. Milovníci architektúry by nemali vynechať zastávku v Lehniciach, kde sa nachádza pôsobivý kaštieľ s rozľahlým parkom.

V ostatných obciach na trase môžete obdivovať zaujímavé stavby kostolov, kaplniek a zvoníc, ktoré dotvárajú autentickú atmosféru tohto regiónu. Každá obec má svoj jedinečný charakter a ponúka zaujímavý pohľad do života na južnom Slovensku.

Bezpečnosť a odporúčania pre cyklistov

Trasa vedie prevažne po miestnych komunikáciách s nízkou frekvenciou dopravy, čo prispieva k príjemnému zážitku z jazdy. Napriek tomu je potrebné dbať na bezpečnosť, najmä v úsekoch, kde sa cyklotrasa stretáva s cestnou premávkou.

Vzhľadom na niektoré potenciálne nebezpečné úseky sa táto trasa neodporúča pre rodiny s malými deťmi. Pre začínajúcich cyklistov a rekreačných jazdcov je však ideálna vďaka minimálnemu prevýšeniu a kvalitným povrchom.

Praktické informácie pre váš výlet

Pred cestou si nezabudnite zabezpečiť dostatočné množstvo vody a občerstvenia, keďže možnosti stravovania môžu byť v niektorých menších obciach obmedzené. Odporúčame tiež vziať si so sebou základnú výbavu na opravu bicykla.

Zelený Potônsky okruh je možné absolvovať počas celej cyklistickej sezóny. Najvhodnejšie obdobie je však od jari do jesene, keď môžete naplno vychutnať krásy okolitej prírody a príjemné počasie typické pre južné Slovensko.

Záver: Prečo navštíviť Zelený Potônsky okruh

Zelený Potônsky okruh predstavuje skvelú príležitosť na spoznanie menej známych, no o to čarovnejších zákutí Podunajskej roviny. Kombinácia kvalitných ciest, minimálneho prevýšenia a bohatého kultúrneho dedičstva robí z tejto trasy ideálnu voľbu pre jednodňový cyklistický výlet.

Či už začnete v Potônskych Lúkach alebo využijete možnosť zokruhovania z Bellovej Vsi, čaká vás približne 46 kilometrov príjemnej cyklistiky v pokojnom prostredí južného Slovenska. Vydajte sa na túto zelenú cyklotrasu a objavte čaro Žitného ostrova z perspektívy, ktorú vám môže poskytnúť len bicykel.


Deň otvorených vinoték: Degustačný raj v Šamoríne


Šamorín, mesto s bohatou vinárskou históriou, ožíva novým podujatím, ktoré poteší všetkých milovníkov kvalitných vín. Vinárske tradície tohto malebného mesta siahajú desaťročia do minulosti. Teraz k ich zachovaniu a oživeniu prispieva výnimočná iniciatíva – Deň otvorených vinoték v Šamoríne. Tradícia v modernom šate Toto jedinečné podujatie sa uskutoční už 29. marca a prinesie návštevníkom možnosť ochutnať lahodné vína priamo v …


Continue reading  

Objavte históriu nielen Šamorína: Vlastivedný dom opäť otvorený


Vlastivedný dom v Šamoríne je opäť otvorený pre verejnosť. Ak túžite po jedinečnom zážitku a chcete sa ponoriť do minulosti Šamorína, teraz je tá pravá chvíľa. Tento historický skvost ponúka návštevníkom pohľad na bohatú národopisnú zbierku, ktorá zahŕňa poľnohospodárske nástroje, rybárske náčinia a pamiatky šamorínskych cechov. Otváracie hodiny a vstupné Informácie Vlastivedný dom je prístupný každú stredu a štvrtok, ako …


Continue reading  

Turistické informačné centrum vo Veľkom Mederi privítalo prvých návštevníkov


Vo Veľkom Mederi otvorilo svoje brány nové Turistické informačné centrum (TIK). Tento krok potvrdzuje snahu Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Žitný ostrov – Csallóköz sprístupniť miestne informácie vo všetkých členských mestách regiónu. Centrum začalo svoju prevádzku koncom januára a jeho hlavným cieľom je spríjemniť a uľahčiť turistom spoznávanie mesta a okolia. Návštevníci môžu v centre získať podrobné informácie o miestnych …


Continue reading