Tento architektonický skvost vznikol v Kátove na začiatku 20. storočia ako odpoveď na potrebu evanjelickej menšiny mať vlastné miesto na zvonenie. Jej príbeh je fascinujúcim svedectvom o spolužití, sporoch, ale aj o obrovskej snahe zachovať duchovné dedičstvo.
Počiatky zvonice: Výstavba z viery a odhodlania
Až do roku 1910 zdieľali evanjelici a katolíci v Kátove spoločný obecný zvon na katolíckom kostole. Napätie medzi komunitami však vyústilo do rozhodnutia evanjelikov postaviť si vlastnú zvonicu. Po dohode s obcou získali kompenzáciu vo výške 640 korún, čo bol ich podiel na spoločnom zvone. S pomocou tejto sumy, verejnej zbierky a pôžičky z ich školskej fundácie vo výške 1633 korún, sa evanjelici pustili do výstavby. Výsledkom bola zvonica, ktorú posvätil senior Pavel Sekerka 20. novembra 1910.
Zvon s posolstvom: Od puknutia po obnovenie
Prvý zvon, ktorý zdobil zvonicu, však nevydržal dlho – pukol a bolo potrebné ho nahradiť. V roku 1933 sa evanjelická komunita obrátila na prestížnu zvonolejársku firmu bratov Fischerovcov v Trnave, ktorá zvon pretavila. Nový zvon vážil 53 kilogramov a niesol duchovný nápis: „Dnes, uslyšíte-li hlas Jeho, nezatvrzujte srdcí svých“ (Žid. 4, v. 7).
Okrem toho si dali evanjelici vyrobiť ďalší, väčší zvon s váhou 107 kilogramov a nápisom „Spravedlivý z víry své živ bude“ (Abakuk 2, v. 4). Oba zvony sa stali symbolmi viery a odhodlania miestnej komunity. Celkové náklady na ich odliatie dosiahli 2134 korún a ďalších 1100 korún si vyžiadali inštalačné práce a slávnostné posvätenie, ktoré vykonal brezovský farár Ján Lichner 8. decembra 1933.
Zvonica v každodennom živote
V prvých rokoch jej existencie mala zvonica dôležitú úlohu v každodennom živote obyvateľov. Zvonilo sa na poludnie, večer a počas nedieľ či sviatkov pred bohoslužbami. V neskoršom období sa jej funkcia zúžila na zvonenie pri pohreboch, čím si zachovala svoj duchovný význam.
V roku 1989 prešla zvonica modernizáciou a bola elektrifikovaná, čo umožnilo jednoduchšiu obsluhu. Aj napriek technologickým zmenám si však zachovala svoju pôvodnú atmosféru a estetiku, ktorá pripomína časy, kedy bola postavená.
Miesto, ktoré pretrváva
Evanjelická zvonica v Kátove je dnes nielen historickým, ale aj kultúrnym a duchovným dedičstvom. Pripomína odhodlanie a vytrvalosť miestnych obyvateľov, ktorí sa spojili, aby vytvorili niečo, čo pretrvalo viac ako storočie.
Svedok histórie a viery
Pri návšteve Kátova určite nevynechajte túto jedinečnú pamiatku, ktorá rozpráva príbeh o viere, spolupatričnosti a tradíciách, ktoré formovali tento region. Zvonica je živým svedkom histórie, no zároveň miestom, ktoré spája generácie a pripomína hodnoty komunity.